Hlavní navigace

Prvních šest startupů míří do vesmírného inkubátoru. Hvězdné války to ale nejsou

15. 12. 2016

Sdílet

Moc vesmírných technologií to ale není. Projekty, které vybrala komise složená ze zástupců českých partnerů i Evropské kosmické agentury (ESA), se specializují na závodní a trekový rám kola, digitalizaci leteckých dat, turistické mobilní aplikace, řízení afrického zemědělství či spektrální rentgen pro ověřování pravosti uměleckých děl. Jmenovitě tedy firmy Festka, NG Aviation, Triphood, TuddyTuddy, Big Terra a InsightART

Startupy mohou po dobu dvou let čerpat investici ve výši až 50 tisíc eur na dokončení produktů a jejich uvedení na trh. „Pětadvacet tisíc eur je od Prahy, pětadvacet tisíc od ESA. Třetím zdrojem jsme my, protože pomáháme financovat samotný provoz inkubátoru. S tím, že peníze od ministerstva průmyslu jsou připraveny na to, aby firmy mohly využívat hodiny výzkumu u ČVUT a dalších univerzitních zařízení,“ tvrdí šéf CzechInvestu Karel Kučera.

Vedle Evropské kosmické agentury (ESA) se na podpoře inkubátoru finančně podílí i město Praha. Celkem je v programu vyčleněno téměř 45 miliónů korun. Startupy mohou sedět v inkubátoru v Prague Startup Centre

Vesmírná agentura chce podobným způsobem pět let podporovat až 25 startupů. Pražský inkubátor je jediný v regionu. Podle čísel ESA zatím projekt v dalších třinácti zemích funguje. Pravděpodobně je to i tím, že je takzvaný ESA BIC velmi úzce zaměřený. Statistika mluví jasně – 86 procent firem, které zatím inkubátorem prošly, přežilo vždy minimálně dva roky po opuštění programu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).