Hlavní navigace

3D tiskárny z Palmovky přilákaly 45 milionů od brněnského Y-Softu

Jan Beránek

Václav Muchna opět zasahuje. Tentokrát si vybral obor, který je blízký jeho světu. Investici získává výrobce 3D tiskáren be3D.

Pětačtyřicet milionů korun hned a dvacet dalších v případě úspěchu. Čísla, která musí zakladateli společnosti be3D Davidu Miklasovi lichotit. A to i přesto, že Muchnova firma získává 51 procent v jeho firmě. Miklas ale stále zůstává v pozici ředitele společnosti DO-IT, která za značkou be3D stojí. 

3D tiskárnový startup získává propojením s Y Softem rázem obchodní zastoupení po celém světě. A to nejen v Silicon Valley, kam Miklas vyrazil budovat o prázdninách pobočku. I proto dohoda několik měsíců vznikala ve Spojených státech, kde se be3D  poprvé ukázalo během programu CzechAccelerator. 

Kromě peněz a obchodní sítě bude moci be3D využívat i logistiku, centrální nákup a tím pádem i výrazně zlevnit celý výrobní proces. "Trh 3D tisku sledujeme dlouhodobě a již delší dobu zvažujeme po 2D tisku vstoupit také do tohoto segmentu. Integrací s be3D se pro nás 3D tiskárny stanou strategickým produktem, který v krátkodobém horizontu uplatníme na mezinárodních trzích,” tvrdí šéf Y Softu Václav Muchna.

UX17_pulpitel2

Miklas rozjel firmu teprve před dvěma lety v inkubátoru ČVUT. Dosud stihla jeho firma postavit tři tiskárny založené na technologii FDM – tisk z termoplastů. "Věřím, že pomocí zkušeností společnosti Y Soft se nám podaří globalizovat naše produkty, a významně tak zvýšit prodeje. Zefektivnění procesů přinese vyšší marži, která nám s plánovaným rozšířením výroby umožní věnovat se vývoji nových produktů,” vysvětluje s tím, že be3D se podle něj chce kromě výroby zaměřit i na průmyslový design. I proto v srpnu angažovala ostříleného designera Martina Žampacha

Y Soft je letos v investicích aktivní. Především ale prostřednictvím svého investičního fondu Y Soft Venture. Ten už na jaře poslal třicet milionů korun krajanům z Videoflotu. Manažeři fondu, který nedávno posílil i Miloš Sochor z JIC, akcentují kromě potenciálu i kvalitu týmu. "Nápady má totiž každý, ale samotné nadšení nestačí. Rozhodující je dokázat je zrealizovat,“ tvrdí Muchna. Další investicí z poslední doby byl taktéž brněnský startup Comprimato

Našli jste v článku chybu?
10. 11. 2014 11:26

Jsou to vec,i kterych potrebujete vyrobit treba jednotky,stovky maximalne tisice. Kvuli tomu se vam nevyplati zadavat vyrobu do tovarny.

Takže pořídíme krám za 20-40 tisíc, k tomu tiskovou náplň s cenou kolem tisícovky za kilogram a to všechno proto, že ušetříme stovku za pět let na splachovači, který si sami vytiskneme.

Samotný tisk nás jen na materiálu na několik stovek přijde, povrch bude hnusně hrubý, barva příšerná, ale udělali jsme si to sami a nenechali jsme vydělat vydřiduchy, kteří by…