Hlavní navigace

7 čili sedm událostí, které otřásly Internetem

Eduard Hlava 17. 12. 2004

Vím, že se mnoho lidí, přesně ve smyslu věty "čo bolo, to bolo...", nerado ohlíží dozadu. Ale já si to neodpustím a to, co jsem chtěl udělat loni někde jinde, ale nakonec neudělal, to vám dnes vnutím v glose. Nabízím vám malé ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi na Internetu v roce 2004.

Vím, že se mnoho lidí, přesně ve smyslu věty „čo bolo, to bolo…“, nerado ohlíží dozadu. Ale já si to neodpustím a to, co jsem chtěl udělat loni někde jinde, ale nakonec neudělal, to vám dnes vnutím v glose. Nabízím vám malé ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi na Internetu v roce 2004. Třistad­vaapadesát dní se zdá být dlouhá doba, ale ne každý den je posvícení a ne každý den musí proběhnout nějaká událost, která otřese Internetem. Já jsem si prošel archív hlavních článků na Lupě, celkem jsem projel 65 stránek a očima přelétl zhruba 640 článků z letošního roku, abych si vzpomněl na všechny důležité události, které se letos udály.

Upozorňuji, že následující výčet je čistě subjektivní a obsahuje jen události, které zaujaly mě osobně, nikoliv redakci Lupy.

1. Orkut – spolek mrtvol

Začátkem roku se chtěl každý družit v Orkutu a zažíval vlny slasti z toho, že přes dvestěpadesátos­mtisictřistat­řicetpět prostředníků zná Billa Gatese. Již během jednoho roku se ukázalo, že Orkut je sice pěkná věc, ale nevypere za vás a moc nefunguje ani jako seznamka. Nicméně, tento projekt ukázal, že podobný server dokáže alespoň načas přitáhnout hodně lidí. Vice o Orkutu se můžete dočíst třeba v článku Martina Kopty Orkut se známe?

2. Jak se do weblogu volá, … až se ucho utrhne

Ač záležitost stará mnoho měsíců a let, až letos se blogům dostalo pořádné publicity. Lépe řečeno, mluvilo se o nich až nechutně hodně. Kromě toho se na tomto poli moc neudálo, blogy si žily povětšinou svým vlastním životem. Co se však u nás zatím nepodařilo úspěšně rozběhnout, byly blogy velkých zpravodajských serverů (např. Britský blok). Je otázkou, zda mají zpravodajské blogy vůbec budoucnost. Já se domnívám, že ano, ale asi to chce ještě čas. Tyto velké servery nicméně zjistily, že blogy více či méně potřebují. Problém je v tom, že jim stále nerozumí a nedokážou je smysluplně vy/zne/užít.

3. Se SEO na věčné časy a nikdy jinak

Zejména díky různým (nejen letním) seriálům, propagacím nejen formou písemnou, ale i orální, se Search Engine Optimalizace dostala do širšího povědomí. SEO ovlivnila už mnoho lidí, dokonce i neodborníků. Díky práci zainteresovaných lidí už i laici a neznalí začínají trochu jinak uvažovat a zkratku SEO příp. SEM nepovažují za novou značku dámské antikoncepce, resp. pobídku k pohybu odněkud někam jinam. Ačkoliv jsem vystupoval proti přílišnému omílání SEOlogie stále dokola, nyní to ve svém okolí vnímám pozitivně a docela mě to činí, když ne přímo šťastným, tak alespoň trochu uspokojeným.

4. Filipika proti 480/2004

To nám to ty hlavy mazané tam nahoře pořádně zavařily. Čtyřistaosmdesátka, tedy zákon o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů, staví nevyžádaná obchodní sdělení do pozice protizákonných aktivit, ale poněkud podivně. Stížnost na spammera můžete podat, ale zatím pochybuji, že to k něčemu bude. Něž to někdo rozlouskne, tak do té doby budou vznikat jen dohady a hádky.

5. „Práce kvapná – ho*no platná“ neplatí vždy

Během roku se zvýšila rychlost domácího Internetu až několikanásobně. Mimozemšťan by na otázku „kdo za to může?“ odpověděl jednoznačně – „no přece dominantní operátor“. Ale my, pozemšťané, víme, že děkovat můžeme někomu úplně jinému. Dnes už můžeme doma surfovat za tisícikorunu rychlostí až dvě mega za vteřinu. To, co bylo před rokem nemyslitelné, stalo se dnes realitou.

6. Jsem Gigáč a kdo je víc?

Google spustil Gmail, tedy velkokapacitní mailbox. Bylo kolem toho mnoho rozruchu. Někdo to považuje za marketingový tah, někdo za nutný krok vpřed. Ať tak nebo tak, byl to malý krok pro člověka, ale velký skok pro celý Internet. Google bude následován dalšími. Dnes již jistě víte, že prvním provozovatelem Géčka u nás bude dvojka české portálové svaté trojice.

7. Ještě více příznivců zrzavých ocasů

Ohnivá liška se množí velmi rychle (kam se na ní hrabe panda červená :-). Firefox si pořizuje čím dál tím více lidí, někteří dokonce umí toto nové zvířátko krmit chutnými zásuvnými moduly. MS Internet Explorer jen klopí zrak a pomalu vyklízí bojové pole. Kdo ví, zda se připravuje na atak, či je to trend nezadržitelný a bude klesat podobně, jako sledovanost televize n@va. V posledním čtvrtletí si Firefox nasadil tretry a vydal se na maratón. Teprve uvidíme, zda ho čeká v příštím roce strhující finiš, nebo nutnost ochlazení z přehřátého startu.

Toto je tedy mých sedm favoritů pro rok 2004. Můžete mít a zřejmě máte jiné „top seven“, tedy sedm nej událostí, které otřásly nejen českým Internetem a které budou mít jistě nemalý přesah i do roku následujícího. Neváhejte s nimi proto přispět do diskuse.

Našli jste v článku chybu?

22. 4. 2010 17:24

kit (neregistrovaný)
Když už tak, jmenuje se Ian Hicks (ne žádnej Jon).
A hlavně, na svém bloku sám píše, že ve finální verzi nekreslil žádnou lišku, ale "roztomilou pandu červenou".

21. 12. 2004 8:12

Mem (neregistrovaný)
Hehe :-)
Tak Horem Pádem jsem ještě neviděl, asi to budu muset napravit :-)
Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Chytré hodinky Pebble úplně končí

Chytré hodinky Pebble úplně končí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?