Hlavní navigace

8. březen, den kdy FBI vypne Internet

Daniel Dočekal 21. 2. 2012

8. března se FBI chystá vypnout DNS servery vytvořené autory malware postaveného na viru/trojanu s příznačným jménem DNSChanger. Podvodné aktivity estonské skupiny byly ukončeny v listopadu loňského roku a součástí aktivit malware byla změna nastavení DNS serverů v počítačích napadených uživatelů.

Právě falešné DNS servery pak umožňovaly podvrh jiné IP adresy místo té správné a přesměrování na zcela jiné místo, než původně uživatel chtěl. Součástí aktivit bylo šíření dalšího malware a hlavně zobrazování inzerce – právě z této činnosti měla skupina nemalé příjmy. Vedle změny DNS se navíc instalované malware postaralo o zamezení aktualizace operačního systému a funkčností antivirového/bez­pečnostního software.

Po zásahu FBI nahradilo falešné DNS servery dočasnými vlastními, ale pouze na dobu 120 dní. Konec této doby se blíží a právě 8. března budou dočasné servery odstavené – pro některé uživatele to tak může skutečně přinést den, kdy „FBI vypne Internet“. Jejich počítače, stále nakažené původním malware, přestanou být schopné převádět názvy na IP adresy.

Je váš počítač napaden?

Jak poznáte, že je váš počítač napaden? Není to tak jednoduché, předmětné malware se umí dobře skrývat. Zkusit můžete Avira DNS Repair Tool  alespoň pro zjištění, jestli používáte právě ony podvržené DNS servery. Nedojde tak ale k odstranění malware. Nejbezpečnější způsob spočívá v reinstalaci operačního systému a kompletní instalaci všech potřebných programů znovu.

Pokud nechcete zkusit pomůcku od Aviry (funguje tak jako tak jenom ve Windows, malware fungovalo i pro Mac OSX), můžete si nastavení DNS serverů ověřit ručně. Ve Windows k tomu můžete použít příkazovou řádku a příkaz „ipconfig /all“, případně se podívat na nastavení síťové karty (což můžete udělat například na Mac OSX). Dál to je trochu složitější, protože rozsah IP adres, které používali tvůrci malware, je poněkud široký:

Počáteční adresa Koncová adresa
77.67.83.1 77.67.83.254
85.255.112.1 85.255.127.254
67.210.0.1 67.210.15.254
93.188.160.1 93.188.167.254
213.109.64.1 213.109.79.254
64.28.176.1 64.28.191.254

Samotné FBI nabízí PDF s názvem DNSChanger Malware s pár dalšími užitečnými informacemi. V něm se mimo jiné dočtete, že malware napadalo nejenom počítače, ale v řadě případů mohlo napadnout i router, tedy zařízení, které vás připojuje k Internetu.

Jak odstranit malware z počítače

Samotná změna nastavení DNS Serverů na správné samozřejmě nestačí, počítač či router je nadále infikovaný. Odstranit DNSChanger je poměrně obtížné, ale některé z antivirových řešení to umožňují – zpravidla se ale připravte na nutnost spuštění počítače z opravného CD nebo USB klíčenky, odstranění z počítače, na kterém DNSChanger běží, je nereálné.

Zajímavé na DNSChagner malware je i to, že se poprvé objevil už někdy v roce 2007 a podařilo se mu nakazit miliony počítačů – tvůrcům aktivity s ním spojeném přinesly na 14 milionů dolarů. V listopadu FBI jejich činnost ukončilo v rámce Operation Ghost Click.

Na Mac OSX se toto malware vyskytovalo nejčastěji v podobě OSX.RSPlug.A, OSX/Puper a OSX/Jahlav-C a k šíření docházelo jednou z nejklasičtějších cest – falešný video kodek pro QuickTime, zpravidla se vyskytující na porno webech.  Právě pro Mac OSX je možné zkusit  DNSChanger Trojan removal tool.

MIF16

Na Windows se toto malware objevilo v řadě různých variant a na Internetu najdete řadu různých pomůcek, které uvádějí, že je mohou odstranit. Doporučil bych zůstat u pomůcek, které poskytuje výrobce vašeho antivirového software, pokud je poskytuje (viz například Norton Power Eraser). V řadě případů se „odstraňovač“ malware může ve skutečnosti ukázat jako další malware.

Zajímavé je například ale i to, že novější verze malware dokázaly do počítačových sítí protlačit falešné DHCP servery (viz Rogue DHCP servers) – přestalo tak být nutné měnit nastavení DNS serverů přímo v počítačích, postačilo pomocí falešného DHCP serveru potřebné IP adresy počítačům kdykoliv znovu a znovu dodávat.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu