Články

Nálepky

Nešvar českých kanceláří? Sociální sítě!

Z průzkumu, který pro KPMG Česká republika realizovala společnost Ipsos v prosinci 2011, vyplývá, že téměř čtvrtina zaměstnanců s možností přístupu k internetu je v pracovní době aktivní na sociálních sítích, přičemž 14 procent z nich hlavně ze soukromých důvodů. Dalších 9 procent pracuje se sociálními sítěmi především v rámci svého zaměstnání.

Bazar slevových nabídek Kupon.cz od Mitonu končí

Další projekt vystupuje ze slevového trhu, tentokráte je to o to zajímavější, že jde o projekt Mitonu, spoluvlastníka Slevomatu. Kupon.cz ovšem nebyl ani slevový server, ani agregátor, ale bazar nevyužitých voucherů.

Česká republika podepsala dohodu ACTA. Co s tím?

Podpis české velvyslankyně v Japonsku pod dohodou ACTA ještě neznamená, že se tato dohoda stává pro ČR závaznou. Musela by být ještě ratifikována. Podaří se přesvědčit zákonodárce, aby tento bianco šek pro Velký Obsah nevystavovali, ale roztrhali a hodili do koše?

Jitka Zoderová chce vybudovat snídaňové impérium a oživit telegramy

Web Snidanedopostele.cz už v Brně prodal několik stovek snídaňových balíčků zákazníkům, ochotných si za zvýšený komfort či romantický dárek připlatit několik stokorun. Jeho zakladatelka Jitka Zoderová nyní expanduje do Prahy a má se svou nabídkou, po jaké tu a tam zatouží téměř každý, smělé plány.

Co je to ACTA a proč se této "dohody" bát?

ACTA se významným způsobem dotkne osobních a digitálních práv, práva na svobodu projevu a soukromí. V zásadě jde o zákonnou úpravu, která se sice snaží řešit existující problém (autorská práva, prodej padělků, atd), ale zároveň s tím zasahuje do řady oblastí, do kterých vůbec zasahovat nemusí.

Nejsou tak Anonymous, jak se zdá

Najednou se vynoří odkudsi v kyberprostoru a jsou Anonymous. Obsadí něčí webovou stránku na protest proti čtyřem písmenům. Je to vtip, recese nebo právo? Je ACTA akrostichem pro UNIX?

Pět milionů uživatelů Androidu nakaženo malware! Nebo možná taky ne

Massive Android malware op may have infected 5 million users a řada dalších obdobných článků informuje o tom, že z Android Market si až pět milionů lidí stáhlo aplikace, obsahující malware. Vycházejí z oznámení Symantecu (viz Android.Counterclank Found in Official Android Market), který v třinácti aplikacích (s názvy jako „Sexy Girls Puzzle“, „Stripper Touch Girl“, „Pretty woman lingerie puzzle“ či „Counter Strike Ground Force) objevil software, které označuje jako Android.Counterclank. Podle…

Francouzský regulátor prověří levné nabídky služeb operátora Free

ARCEP, francouzský telekomunikační regulátor, prověří nabídku nového levného operátora Free, zejména s ohledem na to, zda jeho páteřní síť skutečně odpovídám požadavkům stanoveným licencí. Na Free si stěžovali jeho konkurenti s upozorněním na nedostačující parametry páteřní sítě a problémy s poskytováním služeb uživatelům. Free jakékoliv nedostatky a problémy odmítá.

FORPSI - každá doména má svůj klíč! (Komerční sdělení)

FORPSI nabízí od konce loňského roku zákazníkům poskytování DNSSEC pro všechny .cz domény registrované u této společnosti. Služba přináší zvýšení bezpečnosti doménových jmen.

Zabiják produktivity? Notebook...

Příběh Ethana Waldmana je více než výmluvný – rozbil se mu notebook a posléze zjistil, že bez něj too zvládne víc. A to přesto, že se zabývá online byznysem. Jak je to možné?

Česko má první verzi vlastního rozklikávacího rozpočtu

Dvě občanská sdružení, NašiPolitici.cz a KohoVolit.eu, představila na tiskové konferenci v Americkém centru v Praze webaplikaci BudovaniStatu.cz, která uživatelům umožní zjistit, jaká část z jejich daní jde na kterou státní instituci a také rozklikávat a vcelku přehledně zobrazovat jednotlivé kapitoly státního rozpočet ČR. 

Také Samsung hlásí rekordní zisk ve čtvrtém čtvrtletí. Díky smartphonům

Jihokorejský koncern Samsung Electronics zveřejnil výsledky za poslední čtvrtletí roku 2011. Zisk dosáhl nového rekordu 4,7 miliardy dolarů (89,4 miliardy korun) a táhl ho hlavně prodej chytrých telefonů v čele s Samsungem Galaxy S II. Zatímco hlavní rival Apple ve stejném období utržil 13,1 miliardy dolarů a prodal 37,04 milionu iPhonů, Samsung byl podle analytiků těsně druhý a podařilo se mu přesvědčit zákazníky ke koupit 36,5 milionu chytrých telefonů, většinou s operačním systémem Android.…

Facebook finišuje s přípravou IPO, ohodnotil se na 1,4 až 1,9 bilionu korun

Sociální síť Facebook by podle zdrojů deníku Wall Street Journal mohla svou „přihlášku“, která je nutnou podmínkou ke vstupu na burzu, podat už příští týden. Své akcie podle WSJ nabídne za cenu odpovídající valuaci 75 až 100 miliard dolarů. V přepočtu podle aktuálního kurzu je to 1,4 – 1,9 bilionu korun. (Pro srovnání: Letošní rozpočet České republiky počítá s příjmy a výdaji kolem 1,2 bilionu.)

Piráti svolávají pražský happening proti podpisu smlouvy ACTA

Protestní happening proti podpisu dohody ACTA svolává Česká pirátská strana. Happening má proběhnout 2.2.2012 od dvou hodin na Malostranském náměstí v Praze.  Detaily k akci, zatím velmi skoupé, její přesnější průběh se teprve rodí, jsou na Facebooku. Po řadě útoků na nejrůznější vládní servery a weby nátlakových skupin, jako OSA, jde o další formu protestu, která v České republice proti dohodě ACTA proběhne.

Na Megauploadu byla i legitimní data. Piráti organizují hromadné stížnosti na FBI

Katalánská Pirátská strana začala sbírat kontakty na lidi, kteří před týdnem při zátahu proti úložišti Megaupload přišli o svá legálně nabytá data, pracovní dokumenty, rodinná videa či fotografie. Ve spolupráci s právníky a několika nevládními organizacemi chce podat hromadné stížnosti a žaloby proti postupu FBI v různých zemích, aby se zvýšila šance na „pozitivní a spravedlivý výsledek“. Zájemci, kteří se chtějí k akci připojit se mohou registrovat zde.

Twitter může cenzurovat tweety podle zákonů jednotlivých států

Do dnešního dne neexistoval způsob, jak zabránit uživatelům Twitteru v zobrazování jejich příspěvků ve státech, které nevyznávají ničím neohraničenou svobodu slova. To se teď mění.

Čeští majitelé nových Nokií si mohou vybrat, zda budou vyhledávat Seznamem nebo Bingem

Vstup nových Nokií na český trh se po mnoha měsících slibů a příprav přiblížil na dohled, marketingová kampaň nabírá obrátky. Zdejší pobočka finského výrobce s předstihem rozdala telefony influencerům v sociálních sítích, nyní oznamuje, že na našem trhu doplní v těchto telefonech standardní vyhledavač Microsoft Bing domácím Seznam.cz.

Moravskoslezský kraj: kdo má nejrychlejší internet, cype?

V dalším díle seriálu o výsledcích měření speedmeteru na Lupě jsme pro vás připravili přehled devíti internetových poskytovatelů z Moravskoslezského kraje, kteří dosáhli loni nejvyšších průměrných rychlostí připojení.

K čemu nás inspirovala konference New Media Inspiration

Přes 350 zájemců o nová média obecně a sociální sítě zvláště zaplnilo minulou sobotu velkou aulu Filosofické fakulty v Praze. Mix přednášek pro webexperty s těmi obyčejnými, každému srozumitelnými, sklidil dle ohlasů ve třech sálech i na Twitteru až nečekaný úspěch. V článku najdete naše postřehy. Už teď je téměř jisté, že první ročník NMI nebyl poslední.

Právo na zapomnění a právo na přenositelnost dat?

Evropská Unie chce zajistit internetovým uživatelům větší soukromí v podobě „práva na zapomnění“ (right to be forgotten) a „práva na přenositelnost dat“ (right to data portability). Myšlenka je to správná, otázkou zůstává, zda to nedopadne jako se „sušenkovým nařízením“.

Tripomatic chce prorazit v USA, přidal 75 amerických destinací

Vítěz loňské Startup Show, brněnský plánovač výletů Tripomatic, potvrzuje své globální ambice. Od včerejška je možné si s ním naplánovat výlet přes celé Spojené státy po městech i do přírody.

Brazílie dala Foxconnu daňové prázdniny, iPady se budou vyrábět tam

Možná i sílící kritika špatných pracovních podmínek v čínských továrnách, kde se vyrábí většina populárních přístrojů s nakousnutým jablkem ve znaku, přiměly největšího dodavatele Applu porozhlédnout se po výrobních kapacitách jinde ve světě. Volba padla na Brazílii, kde se Foxconn chystá otevřít obří továrnu za 12 miliard dolarů (230 miliard korun).

Anonymous zaútočili na web Evropského parlamentu

Anonymous dnes vyřadili z provozu web Evropského parlamentu. Útok typu DDOS je pravděpodobně reakcí na podepsání smlouvy ACTA.

Česká republika a další země EU podepsaly kontroverzní smlouvu ACTA

Problematickou smlouvu na ochranu duševního vlastnictví podepsalo dvaadvacet zemí Evropské unie včetně České republiky, ovšem například s výjimkou Slovenska. K podpisu mělo dojít dnes v Japonsku na jednání v Tokiu. Zdroj.   Podpis zbývajících zemí EU (Kypr, Německo, Nizozemí, Slovensko a Estonsko) má následovat v nejbližší době. Země EU se tak přidaly k říjnovým podpisům smlouvy ze strany USA, Singapuru, Japonska, Kanady, Austrálie, Maroka, Nového Zélandu a Jižní Koreje. 

Den pravdy se blíží a Nokia hlásí: prodali jsme 1,5 miliardy telefonů se Series 40

Nokia včera oznámila důležitý milník: prodala mobilní telefon na legendární platformě Series 40 s pořadovým číslem 1,5 miliardy.  Jubilejní zákaznicí se stala jedenadvacetiletá Brazilka Mayara Rodrigues. Low-endový model Asha 303 s dotykovou obrazovkou, QWERTY klávesnicí a předintalovanou hrou Angry Birds Lite chce používat ke „komunikaci s rodinou a přáteli prostřednictvím sociálních sítí“.

iDatovka vyšla jako svobodný software

CZ.NIC vydal novou verzi 2.2 programu pro přístup k datovým schránkám – iDatovka. Jedná se o první verzi, která byla vydána společně se zdrojovými kódy pod svobodnou licencí GPL. Více informací najdete na stránce projektu. Datovka je aplikace pro přístup do datových schránek z telefonů iPhone a tabletů iPad. Umožňuje nastavit přístupové údaje pro více datových schránek a následně stahovat a číst příchozí i odchozí datové zprávy.

Brněnská továrna ABB dodá díly pro švédské datacentrum Facebooku

Brněnská pobočka společnosti ABB vyhrála zakázku za několik se tisíc eur pro Facebook. Provozovateli sociální sítě dodá do obřího centra, které se začíná stavět ve švédském městě Luleå, 38 kusů vzduchem izolovaných rozváděčů UniGear. „Z hlediska energie je rozváděč ABB jakousi tepnou, která vyživuje tkáň serveru a diskových polí Facebooku. Dráha, která okysličuje celý organismus této sociální sítě, aby mohl vůbec fungovat,“ vysvětlila Lucie Jandová, PR ředitelka ABB.

HP uvolnilo aplikační framewrok Enyo, pokračuje v otevírání kódu webOS

Po prosincovém oznámení o tom, že otevře všem zájemcům kód operačního systému webOS, zveřejnilo HP včera podrobnosti o tom, kdy a jak přesně to udělá. Celý procesu přechodu na open-source má být dokončen v září. Aplikační framework Enyo, použitý na povedeném, ale bohužel mrtvě narozeném tabletu TouchPad, je k dispozici počínaje dnešním dnem, a to včetně všech souvisejících vývojářských nástrojů.

Co se v roce 2012 nejspíše nestane

Bezpočtem prognóz, co nás v letošním roce čeká a nemine, jste už nepochybně mírně unaveni. Pro osvěžující změnu přináším jiný pohled – co nás v letošním roce nejspíše nečeká a mine, ve znamení čeho letošní rok nebude. A jako bonus ještě dvě předpovědi padesát na padesát.

OpenBrand.cz: Značka nejsou jen obrázky a barvy. Je to myšlenka

Česká webová aplikace pro správu firemní značky a všech souvisejících dat má vskutku globální ambice: otevřít pobočku v New Yorku, nasbírat ještě letos aspoň tisíc platících zákazníků. Co myslíte, má šanci prorazit? Na otázky Lupy odpovídá jeden ze dvou zakladatelů a CEO OpenBrandu Mirek Burkoň.

Internet Explorer ztrácí, šlo by to i bez zásahu z Bruselu

Internet Explorer ztrácí, podíl alternativních prohlížečů stoupá v Evropě, Severní Americe i Asii. Jak souboj prohlížečů ovlivnil zásah Evropské komise po stížnosti tvůrců Opery? A co samotná Opera?

reklama