Ušetřete

Články

Nálepky

ČTÚ prodlužuje veřejnou konzultaci aukce mobilních kmitočtů

ČTÚ prodlouží o tři týdny veřejnou konzultaci podmínek a pravidel aukce kmitočtů digitální dividendy. Úřad tak činí podle tiskového mluvčího Frantička Maliny v zájmu zajištění dostatečného prostoru pro uplatnění připomínek všech potenciálních účastníků aukce, a rovněž vyhověl žádosti Ministerstva průmyslu a obchodu ČR o prodloužení konzultace.

Zakladatelům Instagramu stačily necelé dva roky na vybudování služby za miliardu dolarů

Facebook koupí službu Instagram pro snadnou úpravu a sdílení fotek. Za 30 milionů uživatelů zaplatí rovnou miliardu dolarů. Podle jedněch důkaz internetové bubliny, podle druhých rozumný obchod.

Global Dart Hackathon 2012

GUG.CZ pořádají Global Dart Hackathon, který proběhne současně na 9 místech z celého světa. Akce začne v pátek 27.4. ve večerních hodinách a bude probíhat až do neděle 29.4. v prostorách Google kanceláře a Pražského HUBu. Hackathon bude zaměřen na programovací jazyk Dart. Vstup je zdarma a nejsou předpokládány žádné zkušenosti s jazykem Dart, proto pokud se chcete seznámit s touto technologií, tak více informací a registraci naleznete na zde.

Single Sign-On přes datové schránky?

Jen asi 56 % registrovaných uživatelů se vůbec kdy přihlásilo do své datové schránky. Pomocí certifikátu se přihlašuje jen necelá tisícovka uživatelů. Stát nabízí  třetím stranám možnost jednotného přihlašování pomocí přihlašovacích údajů k datovým schránkám.

Firefox pro Metro se rýsuje, Opera Mobile chystá rozšíření a nejen to

Co nového mezi prohlížeči? Firefox pro Metro dostává konkrétnější obrysy, mobilní Firefox odkládá přechod na nativní UI, Opera Mobile nabídne rozšíření a Opera 12 se chystá na hardwarovou akceleraci.

Instagram fríkulína nedělá... ani Apple

Možná jste zaregistrovali zajímavou, leč mediálně poněkud nafouklou uraženost uživatelů sociální mobilní aplikace Instagram poté, co si ji výrobce dovolil vydat také pro Android. Byť uraženými byly zprvu hlavně laděny a fríkulíni, ve výsledku celá věc ukazuje na něco mnohem zajímavějšího.

Facebook koupil Instagram

Pokud můžete věřit čerstvé zprávě na zahraničních médiích (viz například Facebook buying Instagram for $1 billion in cash and stock), tak Facebook koupil Instagram za jednu miliardu dolarů v hotovosti a akciích. Vzhledem k tomu, že tuto novinku ale oznámil i Mark Zuckerberg „osobně“ na Facebooku, tak by jediná druhá možnost byla, že Zuckerbergovi někdo hacknul účet.

Microsoft (více či méně) koupil Netscape od AOL

AOL prodalo za zhruba miliardu dolarů 800 patentů a u dalších 300 poskytne licence, to vše za 1.06 miliardy dolarů v bezprostřední platbě a dalších platbách za poskytované licence. Pro AOL je to velmi podstatný příspěvek do rozpočtu. A není nezajímavé, že je to více než polovina tržní hodnoty AOL (ta je odhadována na 1.75 miliardy dolarů).

Pinterest je třetí nejvíce populární sociální sítí (v USA)

Experian Hitwise v aktuální zprávě označuje www.Pinterest.com za třetí nejvíce populární sociální síť. Po Facebook (7 miliard návštěv za březen 2012) a Twitteru (182 milionů návštěv). Hitwise populárnost určuje podle počtu návštěv a vychází z vlastních dat, která navíc nezahrnují přístupy z mobilních telefonů. Data se pochopitelně týkají USA, nikoliv celého světa.

Displej skutečně začíná nahrazovat papír

Toto odvážné tvrzení si dovoluji vyslovit na základě pozorování v metru, na ulicích a v parcích. Ještě před rokem byla náhoda, když jsem viděl v metru někoho se čtečkou nebo tabletem. Dnes už je to jiné. Příznivci displeje se početně mocně dotahují na zastánce papíru.

Twitter vyrazil do boje proti spammerům

Twitter podal žaloby proti pěti společnostem, které vydělávají na spamu zaplavujícím Twitter. Žaloby navíc míří i na vývojáře, které vytvářejí pomůcky používané dalšími společnostmi i jednotlivci pro rozesílání spamu na Twitteru.  Spam na Twitteru je přitom efektivně automatizovaný, stačí tweetnout o nějakém zajímavém tématu (zpravidla stačí například použít slovo „iPad“ v tweetu) a během chvíle se objeví spam s nějakou nabídkou reagující na váš původní tweet. 

Po světě koluje méně spamu než před rokem

Loni v dubnu bezpečnostní experti zneškodnili zřejmě největší světový botnet Rustock. Odhadli potom, že rozesílal přibližně 30 miliard nevyžádaných e-mailů denně. Očekávalo se, že jej brzy nahradí něco jiného. To se však nestalo a podle posledních měření celkové množství e-mailového spamu za poslední rok poprvé po letech kleslo.

Centrum začíná nabízet slevy také v Plzni, Hradci, Pardubicích, Olomouci a Budějovicích

Slevový server Amplion.cz společnosti Centrum Holdings má nový vzhled a začíná své služby po Praze, Brně a Ostravě nabízet i v Plzni, Hradci Králové Pardubicích, Olomouci a Českých Budějovicích. „Amplion.cz oslavil 3. března své první narozeniny a během roku se nám podařilo v silné konkurenci získat pevné místo v TOP 5 provozovatelů slevových portálů na českém trhu," tvrdí manažer Amplion.cz Marek Polan.

Mac Flashback Trojan - až 600 tisíc infikovaných Mac počítačů

Podle ruské antivirové společnosti Dr. Web (viz Doctor Web exposes 550 000 strong Mac botnet) nakazil trojský kůň Flashback přes půl milionu počítačů, možná až šest set tisíc. Nakažené počítače využívá v podobě botnetu, sítě ovládané na dálku a využívaných pro další šíření i jiné aktivity. Podle Dr. Web jsou mezi nakaženými i počítače přímo z Cupertina, tedy možná přímo ze společnosti Apple (viz například 600,000+ Macs are in this botnet, including 274 in Cupertino)

Vyhrajte vstup na setkání NetClub s Pavlem Doležalem

Ve středu 18. dubna se v Galerii Café Louvre v Praze 1 uskuteční další ze série dopoledních setkání na téma: Internetové podnikání z Čech až na konec světa. Moderátor Miloš Čermák bude tentokrát zpovídat Pavla Doležala, tématem je Internetové podnikání z Čech až na konec světa.  Organizátorem setkání je server o internetu a telekomunikacích Lupa.cz. 

Kritika ochránců soukromí? Je to jen nedorozumění, říká zástupce Googlu

Hospodářské noviny dnes přinášejí zajímavý rozhovor s Cyrillem Osterwalderem. Ten zastává v curyšské pobočce Googlu funci Privacy Engineering Lead. Osterwalder se v rozhovoru především brání mezinárodní kritice, jíž firma čelí po nedávném sjednocení pravidel na ochranu soukromí ze sedmdesáti do jediného dokumentu:

LittleMonsters.com - sociální síť od Lady Gaga (screenshoty)

Malá monstra a příznivci Lady Gaga mají vlastní sociální síť – www.littlemonsters.com – má funkčnost obvyklou pro sociální sítě založené na vizuálním obsahu a prozatím funguje v uzavřené betě (můžete zkusit zažádat o pozvánku).  Členové také získají účet na GMailu pod doménou @littlemonsters.com. Vše ostatní je vcelku obvyklé – vkládání příspěvků (zajímavé je, že obrázky z externích adres jsou přemístěny/nahrány v plné velikosti na Little Monsters), dávání „líbí“ v podobě srdíček, komentování,…

Michal Horák (MusicJet): hudbu budeme muset možná dotovat i z daní

Jak si stojí po půl roce projekt MusicJet, jehož ambicí je prolomit dosavadní neúspěchy s prodejem digitální hudby na českém Internetu? Michala Horáka trápí snahy legalizovat Uložto.cz a nízké datové limity tuzemských mobilních tarifů.

Jak ve vašem mobilu šmejdí nepoctiví nálezci?

Bez chytřejších mobilních telefonů dnes řada lidí neudělá ani krok, svěřujeme jim nejen kontakty, ale také kompletní osobní či firemní agendu. Co myslíte, jak vám ho prošmejdí nový držitel?

Největším nepřítelem e-shopů jsou přepravci

E-shopů přibývá, přepravní služby mají žně, ale zákazníci jsou občas na mrtvici z úrovně jejich služeb. Jde skutečně o selhání jednotlivců, nebo nás spotřebitele minimálně někteří přepravci škubou systémově?

Yahoo propustí až dvě tisícovky lidí

Yahoo! zeštíhlí o dobré dvě tisícovky lidí. Krok důležitý pro budoucnost společnosti, která chce být menší, více zisková a lépe vybavená pro „inovaci jak její zákazníci a průmysl vyžadují“. Taková jsou alespoň slova Scotta Thompsona, výkonného ředitele společnosti. Návrat ke kořenům by měl zahrnovat i to, že se zákazníci a inzerenti dostanou na první místo – paradoxně jde svým způsobem o poněkud protichůdného.

NetRetail Holding loni utržil téměř čtyři miliardy korun

V Nizozemsku registrovaný provozovatel e-shopů sdružených pod značkou Mall.cz dosáhl loni na pěti středoevropských trzích konsolidovaných tržeb 160 milionů euro bez DPH (3,95 miliardy korun. Klíčový je pro něj i nadále český trh. “Část tržeb jsme přikoupili i akvizicí ve Slovinsku. Co se tedy týče tržeb, tak jsme maximálně spokojeni. U profitability jsme dokonce překonali hrubou marži, než jsme si naplánovali. Náklady byly trochu vyšší, ale s tím jsme počítali,” řekl v rozhovoru pro Hospodářské…

V celoevropské soutěži startupů můžete vyhrát až 25 tisíc euro

Další z řady soutěží pro technicky založené podnikavce může zaujmout mezinárodním charakterem, elektronickým koučováním a mentorováním. Někoho třeba také na místní poměry vysokou hlavní cenou.

Centrum Holdings začíná spolupracovat s tržištěm veřejných zakázek Gemin.cz

Centrum Holdings uzavřelo smlouvu na exkluzivní spolupráci se společností SYNTAXIT s.r.o. a jejím elektronickým tržištěm Gemin.cz. Jedná se o jedno z pěti tržišť, jež získalo koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj opravňující k provozování elektronického tržiště státní správy. Gemin.cz zahájí provoz 1. května 2012.

Nokia Mapy 2.0 také pro Symbian/Nokia Belle

Nokia vydává Maps Suite ve verzi 2.0 také pro platformu Symbian/Nokia Belle. Ode dneška je dostupná v Obchodě s aplikacemi. Hlavní novinkou je widget Místa nedaleko. Přímo na ploše uvidí uživatel výřez z mapy, na něm svou aktuální polohu a seznam míst v okolí, například restaurace, bankomaty a čerpací stanice. Druhým vylepšením je aplikace Veřejná doprava. Najde spojení městskou hromadnou dopravou v některém z 88 měst včetně Prahy. Nová verze přináší také rychlejší odezvu aplikace.

Společnosti Slevomat.cz a Zoot se zapletly do prodeje padělků triček Lacoste

Čtvrteční iDnes přináší článek „Neodolal a koupil tričko Lacoste za polovinu. Byl to však padělek“, s informacemi o případu, kdy společnost Slevomat.cz, s.r.o. nabízela prostřednictvím webu v listopadu 2011 padělky triček Lacoste, které dodala společnost ZOOT a.s., která je známa provozováním vlastn

Základní registry prý budou v termínu

Letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě byla asi poslední příležitostí, jak veřejnosti sdělit, že přínosy základních registrů lze očekávat postupně a nikoli naráz k 1.7.2012. Zůstala ale nevyužita. Místo toho zaznělo ujištění, že se vše stihne v řádném termínu.

Uživatelé Apple se bouří. "Jejich" Instagram je nyní i na Androidu

Nebývalou vlnu odporu mezi iUživateli vyvolalo zpřístupnění Instagramu pro Android. Pro stávající uživatele Apple je to nepřijatelné. Fotky z Androidu považují za druhořadé a uživatele z „jiného vesmíru“ v tom svém nechtějí. Pokud jste mezi nechtěnými, nezoufejte, v článku najdete užitečné tipy pro lepší využití Instagramu.

Elektronická pošta byla znárodněna

Postupné pronikání národních abeced do internetových identifikátorů pokračuje. Po DNS následují adresy, hlavičky a přepravní mechanismy elektronické pošty, pro něž byla nedávno standardizována možnost použití UTF-8.

Goldbach nabízí v ČR reklamu ve Skype

Podle dnes vydané tiskové zprávy rozšířil Goldbach Czech Republic možnosti reklamy pro české klienty o reklamu přímo v klientském software pro Skype. V tiskové zprávě uvádí čísla týkající se českého užívání Skype – až 2.3 milionu uživatelů měsíčně, až milion uživatelů denně. Zajímavá jsou i světová čísla – více než 200 milionů lidí využívá Skype v měsíčním měřítku a „protelefonují“ v něm až 300 miliard minut na rok – z toho polovinu v rámci video volání. Celkově má Skype vice než 960 milionů…

Vláda slíbila, že do konce roku otevře pro strojové zpracování klíčové databáze

Ve víru divokých zpráv z politiky málem zanikla zpráva o důležitém dokumentu, který dnes dopoledne schválila vláda Petra Nečase. V Akčním plánu České republiky „Partnerství pro otevřené vládnutí“ se zavázala do konce letošního roku otevřít a zpřístupnit pro strojové zpracování deset klíčových databází spravovaných státními orgány.

reklama