Ušetřete

Články

Nálepky

Google Wallet se objeví v minimálně deseti dalších smartphonech

Google Wallet, aplikace telefony s operačním systémem Android, kterou Google představil loni v květnu společně s americkým mobilním operátorem Sprint , míří do dalších smartphonů. Služba je provozována ve spolupráci s bankou Citi a MasterCard, platební místo musí podporava MasterCard PayPass, tedy bezdrátové terminály této platební sítě. Těch je v současné době ve Spojených státech okolo 300 tisíc.

Akcie Yelp se dnes začnou prodávat na newyorské burze. Dráž než se původně předpokládalo.

Sociální síť Yelp, která funguje jako obrovská databáze recenzí restaurací a dalších obchodů či služeb, dnes začne prodávat své akcie na newyorské burze. Původně se měla výchozí cena za akcii pohybovat v rozmezí 12 až 14 dolarů. Firma ale včera oznámila, že ji zvyšuje na 15 dolarů. Primárním úpisem akcií chce Yelp získat až 107 milionů dolarů. Firma je přitom od svého vzniku v roce 2004 stále ve ztrátě.

Ministerstvo investuje 100 milionů do projektu hodnocení hotelů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje projekt v hodnotě 100 milionů korun, který má za cíl hodnotit hotely. Projekt zcela pomíjí existující hodnocení v podobě hvězdiček.Jednotlivé ubytovací kapacity budou podle Hospodářských novin hodnotit soukromí kontroloři, najatí ministerstvem. Otázkou je, proč ministerstvo chystá hodnocení hotelů, když je na Internetu možné už dnes vyhledávat recenze zákazníků. Tyto recenze jsou většinou provozovány komerčními subjekty a jejich získávání daňové…

Trendy v bezpečnosti 2012: soukromí, Facebook, mobilní platby a stará dobrá havěť

Čtvrtý ročník konference Trendy v internetové bezpečnosti ukázal na mnoha příkladech, že s tím, jak se svět víc a víc propojuje a omotává počítačovými sítěmi, přibývá zároveň bezpečnostních rizik. Všechna nemůžeme předpokládat, natož podchytit. Co tedy s nimi?

Apple Siri: osobnost, která má porazit Google

V době, kdy se Apple rozkmotřilo s Googlem, se rozhodlo stát se na vyhledávacím gigantu nezávislé. A to i tím, že jej porazí ve vyhledávání. Jenže jak na to? Aspirovali mnozí, neuspěli všichni. Je třeba najmout Siri.

Studie zopakovala to, co už víme dávno - marže tuzemských operátorů jsou nebývale vysoké

Informační institut, nevládní a neziskové vědomostní centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách, dnes zveřejnilo studii o oligopolním chování tuzemských mobilních operátorů. Upozorňuje v ní na, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, neobvykle vysoké marže mobilních operátorů, blížící se padesáti procentům. Kritizuje rovněž  Český telekomunikační úřad, který podle autorů studie neplní svou zákonnou funkci ochrany spotřebitelů a zlepšování konkurence.

Seznam.cz prodloužil výběrové řízení na reklamní agenturu, někteří favorité vypadli

Největší česká internetová firma, Seznam.cz, napíná reklamní trh. Do konce února měl oznámit jméno agentury, která mu má pomoci oživit v předchozích letech stagnující značku. (Podrobněji v článku Seznam útočí na svůj coolness faktor.) Místo toho dnes informoval, že výběrové řízení prodlouží ještě o dva týdny. Ze sedmi uchazečů v něm zbyli už jen čtyři: HullaBaloo, Outbreak, Saatchi&Saatchi a Young&Rubicam. Digitální agentury Dark Side, Loosers a McCann Erickson z výběrového řízení…

TIB 2012: Clickjacking na Facebooku už není jen teorie

Zatímco ještě před třemi lety byl „clickjacking“ pouze teoretický „proof of concept“, s rozšířením Facebooku se z něj stala nová oblíbená zbraň internetových podvodníků. Na konferenci Trendy v internetové bezpečnosti v Praze to řekl Igor Hák, zakladatel webu viry.cz, který nyní pracuje v antivirové firmě ESET. Pomocí jednoduchého javascriptu a neviditelné vrstvy překrývající pochybnou webovou stránku se uživatel může snadno přihlásit k podvodné stránce, nainstalovat malware, zveřejnit na…

Daniel Dočekal na TIB 2012: Uživatelé jsou rok od roku blbější

Daniel Dočekal ve své přednášce na konferenci Trendy v internetové bezpečnosti „Rizika sociálních sítí od narození až do smrti. A možná i po ní“ upozornil na to, že v éře sociálního soukromí po sobě zanecháváme nesmazatelnou digitální stopu a neuvědomujeme si přitom dostatečně jak rychle se mění a posouvají hranice soukromí.

T-Mobile přestane od léta nabízet internetové tarify s názvem 4G

Mobilní operátor T-Mobile přestane od června provozovat technologii UMTS TDD, na které dosud nabízí služby pod obchodním názvem 4G. Důvodem je prý skutečnost, že UMTS TDD síť již technicky nestačí současným nárokům. Od 1. června ji plně nahradí UMTS FDD (3G). Zákazníkům, kteří mají aktivovaný některý z tarifů Internetu 4G bude nabídnut snadný přechod na ostatní tarify z nabídky.

TIB 2012: smartphone můžete nakazit prostřednictvím QR kódu

S rostoucím počtem smartphonů pochopitelně roste množství škodlivých kódů nebo podvodných aplikací speciálně vyvinutých pro tato zařízení. Na konferenci Trendy v internetové bezpečnosti zaznělo, že v loňském roce byly odhaleny první útoky prostřednictvím podstrčených QR kódů. Není náhodou, že se tyto útoky objevily v Jižní Koreji, kde společnost Tesco loni o prázdninách vyzkoušela koncept prodeje zboží v metru prostřednictvím QR kódů. Pro útočníka bylo velmi jednoduché přelepit kód u…

Výnosy z reklamy Seznamu vzrostly loni o 15 procent

Seznam v loňském roce zaznamenal nárůst výnosů z reklamy o 15 procent. Nejvýraznějším zdrojem příjmů z reklamy zůstává podle Michala Heisiga, obchodního ředitele Seznamu, PPC, následovaná displejovou reklamou a katalogem Firmy.cz. V letošním roce odhaduje Seznam nárůst výnosů z reklamy o 10 až 15 procent.

TIB 2012: Bezpečnostní hrozby na internetu jsou součástí složitého klubka globálních rizik

Miloš Balabán, vedoucí Střediska bezpečnostní politiky CESES na Fakultě sociálních věd UK hovořil na konferenci Trendy v internetové bezpečnosti o geopolitických rizicích, které mohou přecházet v bezpečnostní hrozby na Internetu. V této souvislosti hovořil o důležitosti oblasti jihovýchodní Asie a možném konfliktu při snaze některé z mocností získat nebo udržet v dané oblasti svůj vliv.

TIB 2012: za poslední čtyři roky bylo bezpečnostnímu týmu CSIRT nahlášeno 2300 incidentů

V pražském Konferenčním centru City odstartoval čtvrtý ročník konference Trendy v internetové bezpečnosti (TIB 2012), která je zaměřena na aktuální trendy v oblasti internetové bezpečnosti. Prvním přednášejícím byla Andrea Kropáčová z bezpečnostního týmu CSIRT, který se jako národní tým podílí na řešení incidentů týkajících se kybernetické bezpečnosti v sítích provozovaných v České republice.

Foursquare opouští Google Maps a nasazuje OpenStreetMap

Foursquare oznámili přechod na  OpenStreetMap a konec používání Google Maps. Využívají k tomu technologické řešení startupu  MapBox a podle Foursquare nové řešení nabízí otevřenější možnosti v designu i funkčnosti. Prvotním důvodem ke změně nicméně byla změna cenových podmínek pro využívání Google Maps API.

Verisign umožnila zabavit .COM doménu registrovanou registrátorem mimo USA

Federální vyšetřovatelé zahájili šetření Calvina Ayre, muže, kterého Forbes před několik lety dal na obálku s titulkem „Catch Me if You Can“. Ayre provozoval Bodog, jednu z největších světových sázkových firem. Zajímavé na tomhle případu je ale to, že doména www.bodog.com byla zabavena americkými orgány . A to i přes skutečnost, že byla registrována zahraničním registrátorem.

Města, kde není bezpečné připojovat se k internetu

Pokud se k internetu připojujete na cestách, máme pro vás špatnou zprávu. V některých městech vás zaplevelené WiFi hotspoty oholí o hesla i čísla karet. Jaká jsou rizika a jak se při připojení přes WiFi chránit?

Slova monitorovaná vnitřní bezpečností USA na sociálních sítích

Vysloužit si pozornost amerických zpravodajských služeb nemusí být až tak složité. Na sociálních sítích setrvale monitorují řadu konkrétních slov či slovních spojení – dělají to na Facebooku, Twitteru a podle potřeby i na dalších zdrojích.

Proč a jak zakladatelé StartupYardu o svůj podnik přišli a stali se jeho konkurenty

Pražskému akcelerátoru pro rodící se internetové firmy je sotva půl roku, přesto už změnil šéfa, jeho zakladatelé jsou na odchodu a chystají se vytvořit ke StartupYardu přímou konkurenci. Co se stalo? Investoři Jan Barta a Michal Illich získali ve firmě nadpoloviční většinu, odvolali jednatele Petra Ocáska s Lukášem Hudečkem a novým ředitelem jmenovali Nikolu Rafaje. „Kluci chtěli jiné aranžmá, které jsme nebyli ochotni akceptovat,“ říká k tomu Jan Barta. A jak stejný příběh vyprávějí ostatní aktéři?

CZ.NIC dnes vydal první ostrou verzi vlastního DNS serveru Knot DNS

Výjimečný den si zaslouží oznámení výjimečné události. Právě dnes vydalo sdružení CZ.NIC první ostrou verzi vlastního DNS serveru Knot DNS. Stalo se tak necelé čtyři měsíce po jeho představení, ke kterému došlo v rámci listopadového setkání organizace RIPE ve Vídni. Knot DNS je jedním z mála volně dostupných DNS serverů.

Burza ocenila Apple na více než půl bilionu dolarů

Ještě nikdy v minulosti nebyly akcie společnosti Apple tak drahé, jako nyní. Tržní kapitalizace firmy překročila půl bilionu dolarů. Jen pro představu HDP vyšší než 500 miliard dolarů má pouze 20 států na světě. Přitom ještě před dvěma lety byla tržní kapitalizace Apple 220 miliard dolarů. Konkurenční Microsoft přitom tedy dosáhl tržní kapitalizace 275 miliard dolarů.

Sledujte dnes v přímém přenosu jednání Evropského parlamentu o smlouvě ACTA

Dnes v 17 hodin bude Výbor pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu jednat o smlouvě ACTA. Tento výbor je odpovědným výborem pro ACTA v Evropském parlamentu a bude předkládat doporučení plénu. Jednání Výboru můžete sledovat v přímém přenosu na webu Evropského parlamentu. Stejně tak bude na webu k dispozici přímý přenos z workshopu o smlouvě ACTA, kterého se v Bruselu zítra od 15 hodin zúčastní nejen poslanci, ale i akademici, odborníci, zástupci občanské společnosti a zástupci ostatních…

Ministerstvo vnitra hledá „digitálního šampiona“

Ministerstvo vnitra hledá vhodného kandidáta na pozici „Digitálního šampiona“. Mělo by jít o uznávanou osobnost z oboru, která dokáže přitáhnout pozornost médií a porozumět potřebám IT firem, vzdělávacího sektoru i státní správy v oblasti ICT a která bude ochotna pro ministerstvo pracovat bez nároku na odměnu.

Jak dopadne další český pokus o sociální síť? AskYou se otevírá všem

Ve čtyři hodiny odpoledne otevře své brány pro internetovou veřejnost česká sociální síť AskYou. Chce se odlišit od Facebooku tím, že se zaměří na setkávání kamarádů ve skutečném světě. Má podle vás naději na úspěch?

Francouzský úřad na ochranu osobních údajů vyplísnil Google za nová pravidla soukromí

Francouzský úřad na ochranu osobních údajů poslal výkonnému řediteli společnosti Google Larry Pageovi dopis, ve kterém kritizuje nová pravidla soukromí. Ta vstupují v platnost zítra. Podle úřadu nové podmínky a skutečnost, že Google veřejně deklaroval propojování dat o uživatelích mezi jednotlivými službami nepřispívají k transparentnosti a vyvolávají spíše obavy. Nové podmínky už dříve kritizovali někteří američtí kongresmani.

Americkým e-shopům letos skončí zlaté časy, začnou vybírat daně

Američtí kongresmani pracují na opravě internetového potrubí, kterým utíkají miliardy dolarů na nezaplaceném „DPH“. Jednotlivé státy zveřejňují plány na zdanění nákupů v e-shopech. Amazon se chce stát výběrčím a vydělat na tom.

Získáme v prohlížečích tlačítko "Nechci být sledován?"

Digital Advertising Alliance (DAA), koalice internetových gigantů, přišla minulý týden s návrhem univerzálního „do not track“ (nesledovat) mechanismu, který by se měl objevit v budoucích verzích prohlížečů. Může ale něco takového vůbec fungovat?

HyperMedia sází na prodej pojištění online a sociální sítě (Komerční sdělení)

Redesign portálů, nové weby, expanze do dalších oborů a na zahraniční internetové trhy. Tak by se daly shrnout současné aktivity společnosti HyperMedia. Široké produktové portfolio firmy nedávno doplnily nové slevové servery.

2500 knihoven bude odpojeno od internetu, SKIP se ptá, zda je možné věřit předsedovi vlády

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR obeslal média s informacemi o ukončení Projektu internetizace knihovnen. Plyne z nich, že k 28. březnu bude zhruba 2 500 knihoven (provozovaných především malými obcemi) odpojeno od Internetu. A to i přes ujištění předsedy vlády Petra Nečasa i ministra kulutry, že projekt bude pokračovat. SKIP se v prohlášení ptá, zda vláda podporuje rozvoj informačních technologií.

Propagátor kosmonautiky Antonín Vítek (1940 - 2012) napsal desítky článků na českou Wikipedii

Dnes zesnulý propagátor kosmonautiky Antonín Vítek byl také aktivním wikipedistou. Informuje o tom dnes v tiskové zprávě Wikimedia Česká republika: Na Wikipedii napsal pod přezdívkou Avitek desítky článků a provedl na 4000 editací. Zapojil se do spolupráce na její tvorbě už v září 2004, jen dva roky po jejím vzniku, a zůstal wikipedistou až do své smrti. Zabýval se opět zejména kosmonautikou, v počátcích Wikipedie napsal základní články z oboru jako Družice, Umělé kosmické těleso a další,…

Yahoo vyhrožuje Facebooku patentovou válkou

Blog New York Times DealBook informuje o tom, že upadající internetový obr Yahoo by rád zpomalil růst jednoho ze svých největších rivalů, sociání sítě Facebooku, pomocí patentových žalob. Jeho právníci se chystají podle zdrojů DealBooku přinutit firmu Marka Zuckerberga, která se připravuje ke vstupu na burzu, a je tudíž ve fázi zvýšené citlivosti na negativní zprávy, aby zaplatila za využívání obecných technologií jako je on-line inzerce, personalizace webových stránek, spojování lidí do…

reklama