Články

Nálepky

Může veřejnoprávní televize provozovat online zprávy? Případ Tagesschau je u soudu

V Německu brzy padne odpověď na otázku, jestli veřejnoprávní média mají na Internetu konkurovat soukromým vydavatelům. Ti obvinili televizi ARD z nekalé konkurence, protože provozuje zpravodajskou aplikaci v mobilech.

Demo Day 2012: Česko má výborné inženýry, kteří se neumějí prodat

Úterním Demo Day se završila první tříměsíční část akcelerátoru StartupYard. Představilo se devět zúčastněných projektů, a to nejen před publikem, ale také před šestičlennou mezinárodní porotou. V ní byl i výkonný ředitel Global Accelerator Network, Patrick Riley.

Český startup Druidly získal investici dva miliony a míří do světa

Před necelými dvěma měsíci se rozhodli založit startup, včera oznámili prvního investora. Na konci léta míří do světa s prvním hotovým výsledkem. Český startup s hodně globální ambicí. Bude se vám hodit Druidly?

Virtuální datové centrum během několik desítek minut (Komerční sdělení)

Svěřit svá data a procesy do rukou jiné společnosti vyžaduje jistě důvěru. Každého asi nejprve napadnou otázky jako „Budou má data opravdu v bezpečí? Budu k nim mít vždy zajištěný přístup?“

Žebříček nejprodávanějších e-knih za červenec: Fakt hustej nářez hned za Spasitelem

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) zveřejnil žebříček deseti nejprodávanějších e-knih za červenec. Stejně jako v předchozích třech měsících byl nejprodávanější elektronickou knihou Spasitel od Joa Nesboa. Žebříček deseti nejprodávanějších e-knih SČKN zveřejnil poprvé v květnu (prodeje za duben) na základě údajů o prodejích od Kosmas.cz, Palmknihy.cz a eReading.cz.

Policie prošetří výběrové řízení na dodavatele měření vlada.cz

Odbor hospodářské kriminality přijal trestní oznámení na prošetření výběrového řízení, které se týká výběru dodavatele měření návštěvnosti webu Vlada.cz. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že k jednání, které by mohlo naplňovat znaky skutkové podstaty přečinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži podle ust. § 257 tr. zákoníku, mohlo dojít, uvádí ve vyjádření vrchní komisař Josef Stránský.Trestní řízení bylo proto předáno k vyřízení na Obvodní ředitelství policie Praha IV. 

Druidly získalo počáteční investici 110 tisíc dolarů

Český startup Druidly, který chce tvůrcům obsahu nabídnout platformu pro automatizovanou distribuci obsahu na mobilní zařízení, získal počáteční investici 110 tisíc dolarů. Finance použije na posílení infrastruktury a rozšíření vývojářského týmu.

Velký úspěch pro Square: Ve Starbucks bude možné platit pomocí Square, Starbucks navíc investuje 25 milionů dolarů

Square, www.squareup.com, se může pochlubit významným úspěchem, podepsali partnerství se Starbucks. Znamená to, že ve Starbucks bude možné platit pomocí Square aplikace (pouze v USA prozatím, pochopitelně). Square také začne zpracovávat transakce kreditními a debetními kartami pro Starbucks a dojde navíc i k zpřístupnění informací o Starbucks v Square Directory, adresáři obchodů a obchodníků. 

The Internet Archive nabízí nově video a audio v BitTorrentové podobě

Rozsáhlý archiv videa a audia s „prošlými“ autorskými právy na The Internet Archive můžete nově stahovat pomocí P2P technologie – nejde přitom o žádnou maličkost, na The Internet Archive najdete milion torrentů filmů, televizních pořadů, hudebních alb i knih. Vše dostupné zdarma a zcela legálně.

Ministerstvo dopravy kvůli nefungujícímu registru vozidel posoudí 28 žádostí o odškodnění v celkové výši 1,65 milionů korun

Ministerstvo dopravy obdrželo v souvislosti s opakovanými výpadky nového centrálního registru vozidel 75 žádostí o náhradu škody. Pouze 28 z nich ale mělo všechny náležitosti a ministerstvo se jimi bude dále zabývat. U kompletních žádostí je požadováno odškodnění v celkové výši 1,65 milionu korun.

Policie prohledává budovu CzechInvestu, web agentury nefunguje

Policie podle serveru iDNES.cz prohledává sídlo státní agentury CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu a má na starosti podporu podnikání a zahraničních investic. Od rána také nefungují webové stránky agentury. CzechInvest se mimo jiné podílí na vzniku Státního fondu rizikového kapitálu. Stojí také za projektem CzechAccelerator, který nabízí českým inovativním firmám a start-upům možnost vycestovat do zahraničních technologických inkubátorů a akcelerátorů.

Před jedenadvaceti lety byla spuštěna první webová stránka

Šestého srpna 1991 spatřila světlo světa první webová stránka. Stalo se tak v Evropské laboratoři pro fyziku částic (CERN) ve Švýcarsku. Britský fyzik Tim Berners-Lee a belgický počítačový vědec Robert Cailliau, kteří společně vytvořili World Wide Web tehdy spustili web Info.cern.ch. Tim Bernes-Lee kromě World Wide Webu navrhl také jazyk HTML, prototol HTTP a vytvořil první webový prohlížeč.

Samsung chtěl v roce 2010 přiblížit Galaxy co nejvíce iPhone. Svědčí o tom 132 stránkový dokument

Spor mezi Apple a Samsungem týkající se toho, zda Samsung kopíroval iPhone, čerstvě přinesl velmi zajímavý dokument. Má zhruba 132 stran (najdete ho například zde ve Scribd), pochází z roku 2010 a Samsung v něm srovnává Galaxy S a iPhone. Velmi detailní analýza je zajímavým čtením pro kohokoliv, koho zajímá uživatelské rozhraní mobilních telefonů. A zejména pokud chcete vidět, jak tehdejší Android (respektive Android v podání Samsungu) vypadal v porovnání s tehdejším iOSem.

Facebook uvolnil SDK 3.0 pro iOS

Necelý měsíc po zveřejnění beta verze přichází Facebook s finální verzí nového SDK pro iOS. Kompletní seznam nových funcionalit je k dispozici na vývojářském blogu Facebooku. SDK 3.0 je ke stažení zde.

Jiří Hlavenka: Rozkradou státní investiční fond pro startupy podvodníci? Může to dopadnout i lépe

Připravovaný státní fond rizikového kapitálu vrhne už zanedlouho na trh investice v množství, které možná odpovídá počtu realizovanému všemi ostatními českými investory dohromady. Na trh se tedy vrhá hrubá síla – má to vůbec smysl?

Doménová revoluce má zpoždění, hledá se náhrada za digitální lukostřelbu

Měla to být největší online revoluce od vzniku Internetu, alespoň tak prezentovala start nových generických domén nejvyšší úrovně (gTLDs) organizace ICANN. Jenže projekt nových generických domén provázejí od počátku problémy a pochybnosti.

Microsoft Office 2013: Přichází převrat s nejasným výsledkem

Microsoft se chystá psát novou kapitolu své historie. Jejím hlavním tématem vedle Windows 8 má být i kancelářská sada Office 2013, o které se mluví jako dosud o nejinovativnější verzi. Právem? A kdo z potenciálních konkurentů zvedne hozenou rukavici?

Demo Day akcelerátoru StartupYard vyhrál CSS Hat

Projekt CSS Hat vyhlásila mezinárodní porota dnešního Demo Day akcelerátoru StartupYard vítězem mezi celkem devíti projekty, které se dnes večer představily obecenstvu.

Mitt Romney má mezi sledujícími na Twitteru 15 % placených falešných účtů

Mitt Romney získal během jediného dne přes 100 tisíc nových sledujících a náhlý růst vyvolal podezření. Výsledek analýzy sledujících účtu @MittRomney říká, že 15 % ze sledujících jsou falešné účty a získal je nejspíše prostřednictvím některé z mnoha služeb, které umožňují „nákup“ sledujících.  Ze 116 922 nových sledujících, které Romney získal 21. července, jich čtvrtina byla založena během čtyř dnů před tímto datem a 23 % nikdy nenapsalo jediný tweet. Deset procent z těchto účtů navíc bylo…

Amazon spustil Amazon Game Studio, špatná zpráva pro Zyngu

Amazon v pondělí vstoupil na trh sociální her spuštěním Amazon Game Studio a první hrou, Living Classics. Skoro by se dalo říci, že velmi vhodně využívá momentu, kdy jednička v sociálních hrách, tedy Zynga, zažívá hodně těžké chvíle. Amazon Game Studios je tým jehož cílem je vytváření „inovativních, zábavných a dobře řemeslně zpracovaných her“, uvádí Amazon v oznámení o spuštění svého herního studia. Amazon sice první hrou míří čistě na Facebook, ale lze si dobře představit, že herní studio…

Tesco začalo prodávat potraviny ve virtuálním supermarketu na londýnském letišti Gatwick

Společnost Tesco spustila na londýnském letišti Gatwick virtuální supermarket, ve kterém si mohou lidé objednat potraviny prostřednictvím mobilního telefonu. Autor: Tesco Citylighty na londýnském letišti fungující jako virtuální supermarket společnosti Tesco. Virtuální regály se podobají těm, které loni o prázdninách zkoušelo Tesco korejském Soulu. Vytvoření fiktivních regálů se zbožím v metru vycházelo z předpokladu, že Korejci patří k nejpracovitějším národům na světě, a proto uvítají, když…

ČTÚ zveřejnil odpovědi na dotazy k aukci mobilních kmitočtů

ČTÚ zveřejnil odpovědi na dotazy (PDF, 151 kB), které mu byly zaslány v souvislosti s aukcí mobilních kmitočtů. ČTÚ obdržel k 2. srpnu 2012 dotazy od celkem šesti domácích i zahraničních subjektů. Dotazy směřovaly zejména k podmínkám účasti v aukci, k podmínkám využívání nabízených kmitočtů, k závazkům národního roamingu a rovněž k pravidlům vlastní aukční fáze. Další skupina dotazů se týkala postupu ČTÚ při ověřování plnění stanovených rozvojových kritérií a při řešení případů vzájemného…

APEK vydal aktualizované vzorové obchodní podmínky pro e-shopy, pamatují i na cookies

Pokud prodáváte zboží na internetu, nebo s prodejem začínáte, určitě víte, že k zákonným povinnostem provozovatele e-shopu patří řádné informování zákazníka o všech krocích nákupního procesu, včetně například reklamačních možností. Je dobré vědět i to, že za nesprávné údaje vám hrozí sankce od České obchodní inspekce. A takové pokuty mohou být nemalé a v mnoha případech mohou i přímo ohrozit vaše podnikání.

Jak se hacker dostal k účtu Mata Honana v iCloudu? Přes Amazon

Mat Honan (viz Za hacknutí účtu novináře Mata Honana i účtu Gizmodo na Twitteru je odpovědné Apple a sociální inženýrství) přišel o svůj Gmail, iPhone, iPad i MacBook AIR. Hacker získal sociálním inženýrstvím přístup k účtu v iCloudu. Mat včera sliboval, že jakmile zjistí detaily, poskytne informaci o tom, jak se hackerovi podařilo technickou podporu Apple „přesvědčit“, aby hackerovi umožnila přístup k účtu v iCloudu.

GoodData má za sebou úspěšné čtvrtletí

GoodData Romana Staňka zvedla ve druhém čtvrtletí tržby o 42 procent, v porovnání s prvním čtvrtletím. Meziročně se čtvrtletní tržby zvedly o 280 procent. GoodData také uzavřela největší kontrakt své pětileté historie, a ve druhém čtvrtletí tohoto roku uzavřela zakázky, jejichž objem se počítá v řádech statisíců amerických dolarů.

YouTube v iPhone i iPadu končí

V nové (šesté) verzi iOSu už nenajdete samostatnou YouTube aplikaci. Zmizí jak z iPhone, tak iPadu. Podle Apple je tomu z důvodu toho, že „Apple již nemá licenci“.  Je ale málo pravděpodobné, že by vůbec někomu chyběla. Svět se od uvedení iPhone poněkud změnil. Což se nedá příliš říci právě o YouTube aplikaci, ta zůstala roky stejná.

Zadávání vozidel do registru je stále pomalé, v červenci bylo zaregistrováno meziročně o 80 procent ojetých aut méně

Centrální registr vozidel sice funguje, ale registace vozidel je stále zdlouhavá. Registr vozidel nám už funguje tak, že lze vyřídit všechny požadované úkony ze strany klientů. Ale jde to pomalu. Hodně se toho musí doplňovat, nebo opakovaně zadávat, uvedl pro Deník.cz Pavel Válek z teplického úřadu.

Novozélanský soud řeší, jak naložit s důkazy v kauze Megaupload

Soud v novozélanském Aucklandu zahájil třídenní slyšení v kauze zadržení zakladatele serveru Megaupload Kima Dotcoma. Soudce by měl určit, jak naložit s důkazy, které novozélanská policie zadržela při domovní prohlídce v Dotcomově sídle v Aucklandu letos v lednu. Na konci června totiž novozélandská soudkyně Helena Winkelman rozhodla, že domovní prohlídka, která po Dotcomově zadržení proběhla v jeho sídle v novozélandském Aucklandu, byla nelegální, a to včetně zabavení pevných disků.

Ondřej Tomek: Nečas, Sobotka či Kalousek v hovoru se startupisty? Nepředstavitelné

Stát nemusí věnovat stovky milionů na startupy, stačilo by, kdyby se postaral o dobré podmínky pro vznikající firmy – třeba fungující burzu a pružnější zákony, říká v druhé části rozhovoru bývalý majitel portálu Centrum.cz a dnešní úspěšný investor Ondřej Tomek.

Úřad vlády počítá s 2 500 Kč měsíčně na měření návštěvnosti, které by zvládl sám

Po upomínce a týdnu čekání jsme získali odpovědi Úřadu vlády týkající se kritizovaného výběrového řízení na dodavatele měření a analýzy návštěvnosti Vlada.cz. Proč nemůže měřit návštěvnost webu s dvěma tisíci denními návštěvníky vlastními silami, Úřad vlády nevysvětlil.

Ukradená hesla Dropboxu: Všechno zlé je k něčemu dobré

Bezpečnostní incidenty, které se jakýmkoliv způsobem dotýkají uživatelských účtů, vždy budí odpovídající pozornost. Nyní se mezi postižené zařadil Dropbox, který obsluhuje desítky milionů klientů.
Ušetřete