Ušetřete

Články

Nálepky

IAC 2012: Podíl mobilního hledání v ČR prudce stoupá

Letos 14. února zaznamenal Google poprvé v historii více dotazů z mobilních zařízení než ze stolních počítačů. Na konferenci Internet Advertising Conference to právě řekl Robbie Douek. Ve své prezentaci zmínil také několik zajímavých čísel přímo z českého trhu: od roku 2009 do rok 2011 se tu počet mobilních hledání zvýšil o 429 procent. Letos v prvním čtvrtletí se v Česku o 313 procent zvýšil počet hledání maloobchodních nabídek.

IAC 2012: Jak Češi tráví čas na internetu? Odpoví infografika

Agentura TNS Aisa zpracovala svůj výzkum Češi v síti, který dnes prezentovala na konferenci Internet Advertising Conference, do přehledné infografiky.

Možnost zúčastnit se Technology Cupu prodloužena do konce května

Organizátor soutěže Technology Cup rozhodl o prodloužení termínu registrace do letošního ročníku o jeden měsíc, tedy do 31. května 2012. Soutěž nabízí studentům šanci předvést své schopnosti a vyhrát jednu z peněžních či věcných cen.

IAC 2012: Seznam v následujících měsících oznámí významnou akvizici

Na konferenci Internet Advertising Conference (IAC 2012) zazněla z úst Michala Feixe, výkonného ředitele Seznamu, informace, že firma v současné době dojednává další významnou akvizici, která by měla být oficiálně oznámena do konce pololetí. Seznam tak naváže na akvizice z loňského roku, kdy koupil digitální divizi firmy PLANstudio, zbývající poloviční podíl ve společnosti Global Inspiration – provozovatele největšího českého videoportálu Stream.cz.

IAC 2012: Pětina aktivních telefonů v síti Vodafone jsou smartphony

Podíl chytrých telefonů na českém trhu rychle stoupá. Jedním z indikátorů je studie, jejíž výsledky Vodafone zveřejnil v Praze na Internet Advertising Conference.

IAC 2012: Seznam shání stovku zaměstnanců a bude investovat 120 milionů do nových technologií

Na konferenci Internet Advertising Conference (IAC 2012) oznámil Michal Feix, výkonný ředitel Seznamu, že firma hledá další stovku zaměstnanců. Jedná se převážně o technické, produktové a obchodní pozice. Do konce letošního roku by počet zaměstnanců Seznamu mohl pokořit hranici jednoho tisíce. Část svých zaměstnanců přestěhuje ještě letos do nového sídla na pražském Smíchově. Seznam současně v roce 2012 plánuje investovat 120 milionů korun do nových a obnovy stávajících technologií. V…

Neuvěřitelné, Google Play (konečně) otevřeno i pro české vývojáře

Po strastiplné cestě — dlážděné nekompatibilitami bankovních a právních systémů, posunutých uzávěrek a podobných radostí — se podařilo pro české vývojáře otevřít další cestu k výdělku (doteď mohli monetizovat svoje aplikace reklamou nebo vytvářet aplikace na zakázku).

MPAA: Copyright porušíte i vložením videa do stránky

Motion Picture Assocation of America (MPAA) se s několika internetovými giganty a organizacemi pře o to, zda je pouhé vložení videa do stránky (například z YouTube, pomoci EMBED či IFRAME) možné chápat jako přímé porušení autorského práva. Připadá-li vám to absurdní, tak vězte, že v loňském soudním rozhodnutí (PDF) federálního soudu právě něco takového bylo stanoveno. Google, Facebook a EFF (Electronic Frontier Foundation) se pokoušejí toto rozhodnutí napadnout.

Miliardu dolarů za Instagram? Přifoukl Facebook bublinu nebo udělal skvělý obchod?

Instagram stále můžeme považovat za startup, i když má 30 milionů uživatelů. Ale negeneruje žádné peníze. Udělal Facebook dobře, že ho vzal pod svá křídla za miliardu dolarů, nebo jde o špatný a neuvážený nákup? Co si myslí odborníci?

Instagram jako firemní marketingový nástroj

Rozšíření Instagramu na telefony s Androidem a koupě Instagramu Facebookem mohou být dobrým důvodem zvážit využívání další sociální sítě. Máte-li co nabídnout, může být Instagram užitečnou pomůckou.

Nejrozšířenější rozlišení displeje je 1366x768, zapomeňte na 1024x768

Pokud jste stále tvořili weby pro 1024 bodů šířky, můžete prý už opravdu začít přemýšlet nad něčím lepším. Podle statistiky společnost StatCounter se nejrozšířenějším rozlišením displeje stalo 1366×768. StatCounter uvedené výsledky odvozuje z návštěv více než tří milionů webů, které používají jeho služeb.

Apple a knižní vydavatelé byli obvinění z kartelové dohody ohledně cen e-knih

Americké Ministerstvo spravedlnosti (DOJ) formálně podalo žalobu na Apple,  Hachette, HarperCollins, Macmillan a Penguin. Viní je z kartelové dohody ohledně cen elektronických knih. Žaloba vychází z ročního vyšetřování, které vyvolal přechod Apple na „agenturní“ model při prodeji e-knih. To mělo vést ke zvýšení cen a ovládáni trhu několika velkými prodejci.

Chrome 19 (beta) přináší synchronizaci otevřených záložek

Užitečná funkčnost v okamžiku, kdy používáte Chrome na více počítačích a ještě případně na mobilním telefonu. V poslední beta verzi Chrome (19) byla doplněna funkčnost, která umožní synchronizovat přehled otevřených záložek (webů) napříč všemi otevřenými Chrome prohlížeči. Platí to nejenom pro klasické Chrome v počítači, ale i pro Chrome na Androidu.

Hypermedia kupuje za tři miliony pětinový podíl v portálu TopRecepty.cz

Společnost Hypermedia vstupuje majetkově do portálu TopRecepty.cz. Rozšiřuje tak portfolio svých internetových projektů o oblast gastronomie. Za dvacetiprocentní podíl zaplatila tři miliony korun.

Jaromír Jágr "restartuje" účet na Twitteru a spouští Stránku na Facebooku

Na Twitteru se znovu objevil Jaromír Jágr (coby @68Jagr) a ve středu 11. dubna měl 25 tisíc sledujících. Tweetování nečekejte v češtině a sledující samozřejmě nejsou typický český vzorek. Podle Adama Javůrka (@adbar) měl o den dříve pouze 390 sledujících a šlo by tak o ukázku velmi pěkného růstu sledujících za několik (zhruba osm) hodin.

Zprávy.rozhlas.cz jako aplikace pro iPad

Český rozhlas přichází s mobilní aplikací svého zpravodajského portálu zpravy.rozhlas.cz speciálně přizpůsobenou pro tablety iPad.

Loni bylo zaregistrováno každý měsíc 11 tisíc domén s koncovkou .CZ

Už v polovině února překročil počet domén s koncovkou .CZ hranici 900 tisíc. Nyní sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo podrobnější statistiky o přírůstku .CZ domén v loňském roce. Vyplývá z nich, že narůstá podíl držitelů domén z řad jednotlivců. Těm nyní patří 58 procent domén, podíl organizací tak oproti roku 2010 klesl o 8 procent. Nejvíce držitelů domén pochází, dle adresy v registru, ze Středočeského kraje. Meziročně výrazně vzrostl počet domén zabezpečených pomocí…

Stáhněte si celou (anglickou ) Wikipedii

Kompletní anglická Wikipedia (aktuální k lednu 2012) má pouhých 9.7GB a stáhnout si ji můžete přes .torrent link nebo přímo z (poněkud) přetíženého kiwix.org (najdete tam i další jazykové mutace, ale čeština mezi nimi není). Wikipedii získáte ve formátu  OpenZIM a budete potřebovat čtečku. Jedna z nich je Kiwix – přehled o dalších dostupných čtečkách je případně zde.

Česká cesta k (ne)ratifikaci dohody ACTA

Česká republika si počká, zda dohodu ACTA shodí ze stolu europoslanci. Pokud ne, počká si, zda tak neučiní Evropský soudní dvůr. A pokud ani ten, bude dohodu ACTA následně posuzovat nás Ústavní soud.

Cloudová úložiště pro vaše zálohy: račte si vybrat

Zdá se, že Google Drive zatím zůstává jen zbožným přáním uživatelů. Pojďme se tedy podívat, jaké jiné cloudové služby lze použít ke skladování dat online anebo online synchronizaci dat mezi počítači.

Kdo si hraje, zaplatí. Jak vidí budoucnost mobilních a sociálních her Geewa?

Na pravidelném soirée z cyklu COMMUNICATION WEDNESDAY se minulý týden příznivci mobilních technologií zaměřili na hry pro přenosná zařízení a hry jako aplikace v sociálních sítích. To nejzajímavější – z pohledu uživatelů, vývojářů i byznysmenů – se v posledních týdnech odehrává v průniku těchto dvou množin. Ví to i Geewa, provozovatel zdaleka nejúspěšnější v Česku vyráběné hry na Facebooku.

HyperMedia kupuje podíl v portálu TopRecepty.cz (Komerční sdělení)

Praha, 11. dubna 2012. Společnost HyperMedia, která provozuje řadu úspěšných portálů a katalogů, získala 20% obchodní podíl portálu TopRecepty.cz.

Balík aplikací Microsoft Office Mobile bude dostupný i pro telefony s operačním systémem Symbian

Majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Symbian/ Nokia Belle budou již brzy moci využívat balík kancelářských aplikací Microsoft Office Mobile. Zpočátku bude dostupný pro následujícící modely: Nokia 701, Nokia 700, Nokia 603, Nokie E7, Nokia X7, Nokia C7, Nokia Oro a Nokia C6–01. Později by se mělypřidat modely N8, Nokia E6 a Nokia 500. Microsoft Office Mobile bude možné stáhnout z Nokia Store během května.

Windows Vista dnes končí

Desátého dubna 2012 končí plná podpora pro operační systém Windows Vista. Na trh se dostal v roce 2007 a v historii Microsoftu se směle řadí k operačním systémům s největším množstvím problémů. Ty se v plné míře projevily už v době uvedení na trh a měsíce trvalo, než série oprav a servisních balíčků vyřešila ty nejvíce problematické. Změna v architektuře Windows, kterou právě Visty přinesly, se navíc projevila v takřka legendární nedostupnosti ovladačů.

Irán plánuje vlastní Internet, čistý Internet

Irán plánuje odpojení od celosvětového Internetu a vytvoření vlastního Internetu. Ten by měl být „čistý“ a na klasický Internet by bylo možné se dostat pouze na základě velmi přísně regulovaných povolení. Součástí plánů, na které upozornili již v roce 2011 Reportéři bez hranic, je i vlastní mailový systém a národní vyhledávač (Ya Haq = Oh Just One), který by měl nahradit Google. Používání e-mailu v Iránu bude vázané na získání povolení po registraci identity.

GTS Czech spouští mobilní verzi webu

Telekomunikační operátor GTS Czech ohlásil spuštění mobilní verze svého webu. Stejně jako klasická verze stránek nabízí možnost ověření dostupnosti služby. Příprava a realizace stránek agenturou FG Forrest trvala necelé tři měsíce. Zdroj: tisková zpráva

CZ.NIC má na svém kontě první publikovaný RFC

Správce české národní domény má na svém kontě první publikované RFC (request for comments), tedy jeden z internetových standardů. Jeho autorem je Ondřej Surý, vedoucí výzkumného a vývojového centra CZ.NIC. Čtete také Cesta do hlubin IETF Odkud pochází Internetové standardy (aneb bylo jednou jedno RFC) Vrána k vráně sedá aneb koťátka, dogy a nápoje v IETF

Kritika bezpečnostní politiky Air Banky

Tento článek upozorňuje na chyby (nedomyšlenosti) v bezpečnostní politice Air Banky: možnost zneužití šablon plateb, nesmyslné omezení částky platebního příkazu. Uvedené chyby samy o sobě jsou drobnosti. Zajímavý je proto spíš postoj banky, která (dle vyjádření v diskusi) celou kritiku odmítá jako neopodstatněnou a trvá na tom, že toto chování internetového bankovnictví je pro jejich klienty výhodou.

ČTÚ prodlužuje veřejnou konzultaci aukce mobilních kmitočtů

ČTÚ prodlouží o tři týdny veřejnou konzultaci podmínek a pravidel aukce kmitočtů digitální dividendy. Úřad tak činí podle tiskového mluvčího Frantička Maliny v zájmu zajištění dostatečného prostoru pro uplatnění připomínek všech potenciálních účastníků aukce, a rovněž vyhověl žádosti Ministerstva průmyslu a obchodu ČR o prodloužení konzultace.

Zakladatelům Instagramu stačily necelé dva roky na vybudování služby za miliardu dolarů

Facebook koupí službu Instagram pro snadnou úpravu a sdílení fotek. Za 30 milionů uživatelů zaplatí rovnou miliardu dolarů. Podle jedněch důkaz internetové bubliny, podle druhých rozumný obchod.

Global Dart Hackathon 2012

GUG.CZ pořádají Global Dart Hackathon, který proběhne současně na 9 místech z celého světa. Akce začne v pátek 27.4. ve večerních hodinách a bude probíhat až do neděle 29.4. v prostorách Google kanceláře a Pražského HUBu. Hackathon bude zaměřen na programovací jazyk Dart. Vstup je zdarma a nejsou předpokládány žádné zkušenosti s jazykem Dart, proto pokud se chcete seznámit s touto technologií, tak více informací a registraci naleznete na zde.

reklama