Hlavní navigace

A obrazovky zčernají…

Vojtěch Bednář 28. 4. 2008

Necítím se být profesionálním novinářem, ale někdy se z titulu toho, co jsem vystudoval, za své kolegy opravdu upřímně zastydím. Třeba u ptačí chřipky, u smrtící jednokolejky, u pohaslých Windows.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nechci začínat přehlídkou odkazů, byly by jich mraky. Stačí třeba tento (Lidovky.cz). Minulý týden, jak jste si nemohli nevšimnout, proletěla mediálním světem zpráva o tom, že Microsoft „vypne“ nelegální kopie Windows Vista. Byla všude; v televizi, v rozhlase, v novinách, v časopisech, na Internetu. Uživatelé s pirátským systémem dostanou měsíc na zakoupení licence, a pak je bude čekat jen černá obrazovka (respektive pravidelně černající obrazovka, řekla serióznější média) a nefunkční počítač (řekl bulvár).

Gratuluji tímto Microsoftu a přeji šéfovi českého PR, případně tomu, kdo nápad využít lačnosti novinářů po krvi ke zvýšení prodeje Windows vymyslel, k postupu a k zasloužené dovolené v Karibiku. Bohužel současně se neméně upřímně stydím za novináře, dokonce i novináře z některých IT médií. Ano, za ty, kteří jsou tak s odpuštěním jednodušší, že agenturní zprávu sežrali i s navijákem a vytiskli, často pod svými vlastními jmény. Dovolte mi ovšem, abych se pokusil oddělit zrno od plev.

Microsoft nedávno pomocí své služby Update zpřístupnil českým uživatelům dlouho očekávaný SP1 pro Windows Vista. Balíček představuje akumulaci záplat plus pár vylepšení. Mimo jiné přichází s detekcí dvou nejznámějších metod cracku. Když si SP1 nainstalujete na pirátský systém, aniž byste tato vylepšení nejprve ošetřili, Windows neprojdou následnou kontrolou pravosti. Následovat by měl přechod do časově omezené aktivace a pak do omezeného režimu. V něm systém blokuje některé funkce, každou hodinu mění pozadí na černou a vůbec nutí člověka k zakoupení licence. Ochrana je vlastnost SP1, a pokud onu pirátskou kopii Windows neinstaloval, případně neudržuje, úplný diletant, je v podstatě vyloučeno, aby někomu obrazovka skutečně zčernala. Teď novinářská verze. Na všechny nelegální uživatele Windows Vista se jako osud řítí pohroma nefungujícího systému. Nijak tomu neutečete, nic s tím neuděláte, nikde se neschováte. Jsme Borgové, budete asimilováni.

KL_HLASOVANI

Výsledek? Určitě pozitivní. Nelegální uživatele Windows Vista plni strachu utíkají do obchodů pro OEM licence Windows Vista Home Premium a žádají technickou podporu o vysvětlení, jak je nainstalovat ze stávajících Ultimate, aniž by ztratili data. Tržby Microsoftu skokově vzrostou, míra pirátství se stejně nárazově sníží. Jupí.

Poraženým nejsou ti chudáci, kteří ušetřili za Visty a teď platí. Dobře jim tak, měli do počítače dát o dva tisíce navíc a nic by je nepostihlo. Poraženými jsou novináři, kteří bez znalosti věci, bez nejmenší informace, strojovým kopírováním něčí zprávy posloužili jako (bezplatné!) a neuvěřitelně efektivní reklamní médium. Měli by si uvědomit vážnost a důsledky své profese. A přestat dělat podobné vylomeniny, ať už jde o černající Windows, nebo třeba o nárazem hrozící kometu. Dámy a pánové, styďte se. Stydím se za vás.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť