Hlavní navigace

A televizi už můžete vyhodit…

Jan Handl

Tři čtvrtiny lidí nové generace (14 – 25 let) prý považuje počítač za zábavnější věc než televizi. Ano, není se co divit, je to logické. Ale že bychom mohli televizi vyhodit? Jsme schopní se bez televize obejít, i když nás víc baví počítač?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Znám dost lidí z mé generace, kteří televizi vůbec nemají. Nepotřebují ji, zabaví se jinak – aktivně. Ať už pomocí technologií, nebo třeba sportem, koníčky, kulturou. Možností je spousta, naše generace už se rozhodně nedá označovat za televizní. Mnozí z nás vyrůstali u předpotopních počítacích strojů (tomu se snad ani nedalo říkat počítač), ani televize samozřejmě nechyběla. Tím „my“ myslím současné třicátníky.

Ti mladší už mohli od dětství využívat vymožeností technologií, o kterých se našinci ani nezdálo. Společnost Deloitte vydala tiskovou zprávu (najdete ji na Mediálně.sk), která popisuje kromě jiného vztah nové generace z vyspělých zemí (zde definována rozmezím 14 – 25 let) k zábavě. Ve zkratce – mladí se baví na Internetu (ať už u počítače nebo mobilního telefonu), u televize tráví stále méně času. Kdo by se ostatně divil? Z televize nic nestáhnete, s nikým si přes ni nepoklábosíte a už vůbec se v ní nemáte šanci objevit. Internet, to je jiná. Interaktivita – to je to klíčové a vše definující slůvko. Mladá generace nechce tupě zírat na obrazovku a maximálně jednou za půl hodiny přepnout program. Televizní pořady, které jsou in, si prostě a jednoduše stáhnou z Internetu, ať už je to legální nebo ne.

I když mladí televizi vlastně k ničemu nepotřebují a její funkci jim nahrazuje počítač nebo mobilní telefon, obejde se bez ní jenom málokdo. Sledování televize totiž patří ke zvykům, které jen tak nevymizí. Stále ještě (alespoň v mé ne tak mladé generaci) platí, že při pauze na cigaretu se probírá včerejší film z televize, ne vtipné video, které přišlo e-mailem.

Já osobně (promiňte mi, že se neustále srovnávám s novou generací) trávím u počítače mnohem více času než u televize. Čas v práci samozřejmě nepočítám. Televizi jsem ale ignorovat nezačal, jelikož trocha toho pasivního konzumování není vůbec na škodu. Při sledování televize se dá dobře „vypnout mozek“, při využívání Internetu to dost dobře nejde. Právě aktivita na Internetu je v tomto případě na škodu.

Jsou tu i další důvody, proč nehodlám televizi vyhodit (samozřejmě kromě faktu, že televizi mám poměrně novou a byla by to škoda). Jsou asi dva pořady, které si nenechám ujít. Nechci je stahovat z Internetu a sledovat kdykoliv a kdekoliv. Chci je sledovat v ten čas, kdy je vysílají, v poloze ležmo na své pohovce. Chci se na ně těšit celý den a vidět je na pořádné obrazovce, nechci nikam klikat a přetáčet nezáživné pasáže. To jsou mé důvody. Možná malicherné a třeba nesmyslné. Ale já televizi vyhazovat nebudu. Asi jsem starej…

Našli jste v článku chybu?

28. 3. 2009 18:34

Já vím proč. Dává to divákům pocit sounáležitosti, když sdílejí tytéž emoce ve stejnou chvíli s desetitisíci dalšími, když vidí blikat paneláková okna ve stejném rytmu jako to jejich, když synchronizovaně odcházejí močit během reklamní pauzy...televize dává lidem pocit příslušnosti k jednomu stádu.

28. 3. 2009 10:41

Vinz (neregistrovaný)
Osobne televizi uz asi 5 let nemam a za nejmladsiho se taky nepovazuju (35). Kdyz se kouknu do TV programu tak si ji zatim ani porizovat nehodlam, jediny na co bych ji vyuzil je jednou za rok MS v hokeji, ale v hospodach maji tv taky :)
Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka