Hlavní navigace

A ty notebooky na poradách bych zakázala...

Jan Handl

…řekla by zajisté jedna populární kritička moderních technologií. V tomto případě by se její požadavek dal pochopit, jednání a porady by se asi obešly bez ťukání do klávesnic nebo displejů.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Není nic horšího, než něco vykládat lidem, kteří mezitím zírají na displeje mobilů nebo počítačů. Ne že by se mi to často stávalo, nebo že bych to sám aktivně dělal, ale považuji to za neslušné a neuctivé. Ať má dotyčný sebeméně času a i když musí řešit hodně urgentní záležitosti, tak tento druh činnosti na poradu nepatří.

Když se někdo během porady dívá do notebooku, zcela jistě si neprohlíží tabulku související s tím, co vykládá šéf. Naopak, vyřizuje si e-maily, čte články na Internetu nebo píše na sociální sítě, jak moc se zrovna nudí. Věnovat pozornost tomu, co se zrovna probírá? Proč?

Situace a poměry neřízenému využívání telefonů, počítačů a tabletů během porad a jednání nahrávají. Všude je dostupné připojení, notebooky jsou lehké a mají velkou výdrž. Nabízejí tolik lákadel, a to nemusí jít rovna o prohlížení vtipných obrázků nebo diskutování o včerejším fotbalovém zápase. I pracovní věci (zmíněné vyřizování e-mailů či dohánění administrativních restů) by podle mého názoru na poradu neměly patřit. Maximálně si umím představit využívání notebooku či tabletu ke psaní poznámek, ale kdo z nás se u zapnutého počítače vydrží věnovat jenom tomu, že?

I když si během porady vyřídíme pár pracovních e-mailů, produktivitě to neprospívá. Utečou nám podstatné informace, které pak musíme pracně zjišťovat jindy a jinde. O tom, že se šéf naštve a upadneme v nelibost, ani nemluvě.

UX17

Když už jsme u šéfů, vedoucích porady, tak několik rad pro ně podle článku na serveru TechCrunch. Pokud porada trvá tři hodiny nebo déle, vyplatí se udělat třeba dvacetiminutovou přestávku. Během té si nedočkavci přečtou e-maily nebo pošlou textovky manželkám. Šéfové by měli přestávku vyhlásit předem, aby se posluchači měli na co těšit a neotravovali se svými technologickými hračkami dřív než v době pauzy. A koneckonců, když už je někdo šéf, tak může prostě používání počítačů a telefonů během schůze zakázat. Alespoň uvidí, jak moc respektu má mezi svými podřízenými.

Ne nadarmo je přestávka pro vyřízení e-mailů přirovnávána k přestávce pro kuřáky. Obě přestávky mají společného jmenovatele, je jím závislost. Kuřákům závislým na nikotinu a dalších stovkách látek v cigaretách prospěje pauza stejně jako těm, co jsou závislí na Internetu nebo na práci.

Našli jste v článku chybu?
12. 11. 2011 11:49
Yusaku (neregistrovaný)

Ono i kdyby nakrasne kazda porada byla inspirativni a celou dobu zabavna (ehm...), tak je tu porad problem s fyziologickymi moznostmi. Tu prestavku je dobre davat ne proto, ze mam pred sebou mistnost zavislaku, ale proste proto, ze soustredit se v kuse vic, nez cca. hodinu je pro kohokoliv nemozne. Nekteri budou relaxovat na cigarku, jini pri cteni mailu a zbytek plkanim o praci ci o nicem, ale vsichni na chvili vypnou a bude jim lepe.

Druha strana mince je, ze pokud zvete na dvou-hodinovou por…

12. 11. 2011 10:25

Podle mě je jedno jestli si maluje pandrláky do notesu, nebo serfuje na laptopu.Chyba totiž ve většina případů není v posluchači.... Pokud přednášející zvolí špatnou formu a nevhodné posluchače, tak výsledek je pak jasný. Já osobně se řídím v tomto ohledu dvěma hesly: "někdy méně znamená více" a "obrázek, nebo video dokáže říci víc než tisíc slov".