Hlavní navigace

A učiňme data nekopírovatelnými!

František Fuka 13. 12. 2004

Dick Parsons, vysoce postavený člověk z Warner Bros., se minulý týden nechal slyšet ohledně nového DVD formátu: "Nové High-Definition disky budou účinnou zbraní proti internetovému pirátství, protože je na nich tolik dat, že si jeden budete stahovat z Internetu aspoň den". Dick Parsons si zřejmě myslí, že ilegální kopírování současných DVD disků probíhá tak, že si z Internetu stahujete 5 až 10 gigabajtů dat. To dokazuje, jak strašlivě mimo jsou šéfové studií, jaké trpké lekce je ještě čekají a jak dlouhou cestu musejí ještě ujít.

Dick Parsons, vysoce postavený člověk z Warner Bros., se minulý týden nechal slyšet ohledně nového DVD formátu: „Nové High-Definition disky budou účinnou zbraní proti internetovému pirátství, protože je na nich tolik dat, že si jeden budete stahovat z internetu aspoň den“. Dick Parsons si zřejmě myslí, že ilegální kopírování současných DVD disků probíhá tak, že si z internetu stahujete 5 až 10 gigabajtů dat. To dokazuje, jak strašlivě mimo jsou šéfové studií, jaké trpké lekce je ještě čekají a jak dlouhou cestu musejí ještě ujít.

Šéfové jsou ve studiích samozřejmě hlavně proto, aby věděli, jak investovat peníze do filmů (například že by se měla za 100 miliónů natočit komedie Pluto Nash), a nemůže se od nich očekávat, že budou nějak podrobně rozumět stahování souborů z Internetu. Očekával bych ale, že mají nějakého poradce, který je schopen jim vysvětlit jisté základní věci tak, aby je pochopili i oni. Například to, že je otázkou pár kliknutí udělat ze superkvalitního DVD o trochu méně kvalitní (a podstatně kratší) AVI, a především to, že pokud je něco v digitální podobě a je to dekódováno u koncového uživatele, nedá se to nikdy nijak spolehlivě ochránit proti kopírování.

Pepa Novák z Horní Dolní nemusí chápat šifrovací algoritmus CSS, aby si vytvářel kopie DVD. Stačí mu, aby klikl na knoflík „Rip it“ v chytrém programu a o nic dalšího se nemusí starat. A takový chytrý program půjde vytvořit vždycky, pro každé zařízení, které bude schopné přehrávat digitální záznam v jakémkoliv formátu. Pokud to hlavouni nevědí, bude to zřejmě tím, že získávají své informace od výrobců spotřební elektroniky, kteří chtějí především hodně vydělat na tom, když někdo licencuje jejich hardware a software. Například Sony teprve před pár měsíci kapitulovalo a uvědomilo si, že by jeho digitální přehrávače měly nativně podporovat přehrávání mp3 souborů.

Studia se tedy utěšují tím, že brzy někdo vymyslí nějaký totálně nekopírovatelný formát, a mezitím se pokusí zabránit nejhoršímu pomocí žalob na „stahovače“ a tvůrce programů pro sdílení souborů. (Jak to asi bude zábavné, až se někdo šéfovi Paramountu bude snažit vysvětlovat, jak funguje BitTorrent?) To ale nepůjde. Žádná magická ochrana proti kopírování se neobjeví a čím dřív si to ti nahoře uvědomí, tím větší mají šanci, že nevyhynou.

Našli jste v článku chybu?

17. 2. 2007 16:42

rasto (neregistrovaný)
ohladom toho microsoftu.To by microsoft neprezil,nakolko by mu musel vzapeti stat pred nekonecnou kopou zalob.Ked uz od nikoho ineho tak minimalne od ludi co vyvyjaju pre svoje produkty na legalne kupenych nastrojoch prave od microsoftu ovladace a ktore si ich zakupili prave preto,ze to vedia...Je to skutocne spekulativna otazka.Nakonec by niekdo stejne prisiel s crackom ktory by tieto ochrany vypol.Uz teraz ich na Windows existuje cela hora.

21. 12. 2004 14:09

zajdee (neregistrovaný)
Mno zrovna to s temi windows jste nedal jako dobry priklad... tam je problem s tim, ze se pro vykreslovani nepouziva Windows GDI (to, co se pak zpetne da sejmout pres Printscreen), ale specialni api (v pripade mediaplayeru je to myslim DirectX) + overlay barva. Kdyz si (jak rikate) ulozite ten obrazek a pak si pustite jiny film a otevrete si malovani s tim obrazkem, muze se stat, ze primo v tom malovani uvidite, jak film bezi -- staci mit okno mediaplayeru pod oknem malovani :-)

btw na uklada…

Podnikatel.cz: Hitem investice? Půda či nemovitost

Hitem investice? Půda či nemovitost

Podnikatel.cz: Nejenom EET, začaly platit další zákony

Nejenom EET, začaly platit další zákony

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu