Hlavní navigace

A všichni budeme bohatí...

Vojtěch Bednář 28. 8. 2006

Ačkoliv je možnost používat server PayPal.com pro našince zatím velmi omezená, notoricky jej známe. Protože omezení již brzy padne, budeme moci správně e-obchodovat. A zopakovat to, co dříve dělal svět na západ od nás.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

PayPal.com je notoricky známá služba k placení po Internetu. Používá se v mnoha obchodech, slouží jako platební kanál tam, kde by pro provozovatele webu bylo zbytečně obtížné či drahé uzavírat smlouvy s bankami a společnostmi zajišťujícími online platby. Funguje rychle, spolehlivě a – pokud jde o samotný akt placení – i relativně bezpečně.

Není tak dávno doba, kdy našinec mohl možnostem PayPalu pouze pasivně přihlížet. Uživatelé z mnoha zemí včetně Česka nemohli mít vlastní účet, protože systém jednoduše nedokázal akceptovat české platební prostředky, které se používají k naplnění virtuálního účtu a k platbám z něj. To se ale již změnilo.

Když PayPal umožnil registraci nových uživatelů z ČR, měla tato jistě velmi zajímavá zpráva nahořklou příchuť. Nové účty sice bylo možné vytvářet a z nich pak platit za zboží i služby, avšak tento kanál byl pouze jednosměrný. Zatímco platit šlo, přijímat platby nikoliv. To se má nicméně brzy změnit.

Možnost přijímat platby by pro našince měla být plně funkční přibližně od poloviny září. Možnosti elektronického obchodování v tuzemsku by se tak mohly plně rozrůst o systém s přibližně stem milionů uživatelů, což není málo. Obchodníci a prodejci nejrůznější veteše začnou na své stránky umisťovat typické ikonky s možností zaplacení, tvůrci spamu a phishingu neopomenou začít žadonit buď přímo o peníze, nebo o přihlašovací údaje k lukrativním účtům. Prostě Česko opět vstoupí dalším krokem do civilizovaného světa. Hurá!

Celá věc má ale ještě jednu dimenzi. Když se systémy přímého placení dostupné komukoliv začaly rozmáhat na západ od ČR, objevila se spousta stránek, které je využívaly k svého druhu charitativním sbírkám. Studenti, kteří neměli na koleje, žili z podpory uživatelů na Internetu, dívky lačnící po větších prsou pomocí této metody vybíraly na operaci. Funkční omezenost jediného asi skutečně globálního platebního systému bránila Čechům plně rozvinout jejich potenciál v této oblasti. A tato omezenost se zvolna rozplývá.

Jestliže bude PayPal pro účty registrované z ČR v dohledné době fungovat tak, že umožní příjem peněz na účty ze zahraničí a s převodem světových měn na tuzemskou, bude to bomba. Jelikož jsme, jak známo, od přírody lidé vynalézaví, prorokuji ne desítky, ale rovnou tisíce stránek žadonících o dotaci na cokoliv a nabízejících za to zázraky. Internet samozřejmě nečeká, až do této oblasti vtrhneme, ale ne všichni rozumní uživatelé nám odolají. A to jen podpoří novodobou vlnu internetových zlatokopů. A jak ve známé Cimrmanově hře pravil nižší český šlechtic Ludwig Úvalský von Úvaly u Prahy: Celý svět bude koukat, co zase ti Češi vyvedli.

Osobně si také plánuji založit žebrací stránku, na co, to neprozradím, ale výsledky se zde určitě dozvíte.

Našli jste v článku chybu?

25. 9. 2006 9:30

mama (neregistrovaný)
Blbost.

A co netteler. Paypal.com neni jedina vec. A mimoto ne vsichni jako ty hltame porad tu tvou Ameriku. My sedime v Evrope a pro business nam zatim staci levnejsi Moneybookers a hlavne JISTOTA.

XY25. 9. 2006 9:25

mama (neregistrovaný)
Jste hrozny naivka.. Takze vy si myslite, ze vsechny ostatni firmy to delaji jen proto, ze paypal je prisny? Ne , protoze tu je nabidka a poptavka a delaji nic jinyho nez konkurenci v podnikani.

Obcas se nestacim divit co za v*** sem pise. Klidne vyuziovej Paypal.com, ktery nas podle tebe povazoval za podezrelou zemicku, ale praxi je to tak, ze az ted expandujou. A ne kvuli nejakymu podezreni v CR.

Paypal je vic podezrela firma co ti bude kontrolovat B.Ú. nez nase zeme.

Jen si prosmejdi inter…

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET