Hlavní navigace

ADSL od Českého Telecomu --- ještě máte šanci

Mirek Zeman 23. 8. 2001

Počátkem července byl spuštěn limitovaný pilotní projekt Českého Telecomu na ADSL. Přestože první výsledky vypadají optimisticky, již nyní je jasné, že komerční provoz s sebou přinese jistá úskalí. Závěrem ovšem dobrá zpráva --- v některých lokalitách jsou ještě volné porty, takže na koho se nedostalo nyní, má možnost se do projektu přihlásit.

O technologii xDSL se toho na Lupě napsalo již velmi mnoho. Když počátkem letošního roku tvořil Karel Chvalovský článek ISDN nebo klasickou pevnou linku?, ve kterém doporučoval počkat raději na uvedení ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line), jistě netušil, že jeho slova jsou téměř šest měsíců vzdálena od pilotního projektu a nejméně dalších šest měsíců od komerčního provozu. Pilotní projekt nakonec odstartoval v červenci letošního roku a pro zlepšení image a vnesení chaotizujícího elementu byla účast nabídnuta i 500 uživatelů z řad běžné veřejnosti. Momentálně se testovací fáze nachází přibližně ve třetině --- se závěrem se počítá na přelomu listopadu a prosince --- takže jsou k dispozici první orientační informace, které byly zveřejněny v rámci průběžné zprávy.

Úvodem několik zajímavých statistických údajů: Doposud bylo připojení nainstalováno přibližně 190 zákazníkům. Instalace trvají v průměru 30 minut až hodinu (resp. nejdelší trvala tři hodiny a nejkratší 15 minut). Hlavním problémem spojeným s instalací je chybějící síťová karta u mnoha klientů (často si totiž pletou síťovou kartu a modem). V komerčním provozu už zákazníci nebudou síťovou kartu potřebovat --- bude používána jiná technologie (v pilotním projektu je použit Alcatel Speed Touch Home 1000 --- v komerčním nasazení služby bude používáno zařízení vybrané v právě probíhajícím tendru, jehož vítěz by měl být znám 3. září). Český Telecom do budoucna uvažuje i o použití tzv. „samoinstalačních balíčků“, nicméně v současné době nejsou dostupné konkrétní informace.

Všechny ukazatele sice vypadají optimisticky, při bližším prozkoumání má ovšem komerční nasazení ADSL z pohledu uživatele několik opomíjených úskalí. První má jméno frekvenční multiplex. Jedná se o zařízení používané v lokacích s nedostatkem fyzických vodičů. Šířka pásma telefonního okruhu je 3,1 kHz, ale metalický drát má kapacitu v řádu MHz. Do problémového místa se proto nainstaluje multiplextor, který subkanály frekvenčně „posune“ a následně přenáší telefonní okruhy paralelně. Běžný volající nic nepozná, avšak pro ADSL --- jež využívá zbývající kapacitu fyzického vodiče --- je kanál neprostupný. Frekvenčních multiplexů není mnoho, avšak Český Telecom z počátku plánuje komerční provoz především ve velkých městech, kde je jejich koncentrace dosti značná.

Druhým možným problémem komerčního nasazení ADSL je garantovaná (resp. negarantovaná) dostupnost služeb. Jediná dostupnost, kterou si v pilotním projetu můžete být jisti, je mezi vámi a ústřednou, čili na místní smyčce (tj. „poslední míli“). Český Telecom sice v průběžné zprávě uvádí, že jsou: „běžně dosahovány rychlosti blížící se maximu pro daný směr a tarifní program [256 kbit/s a 512 kbit/s].“ Co se ovšem stane, až se na připravené pateřní síti ATM objeví namísto stovek tisíce klientů? Český Telecom je podle svých vlastních slov připraven a kapacity budou dostatečné, ale na otázku o garantované rychlosti v celé síti Českého Telecomu (popř. Internet OnLine) odpověděl poněkud vyhýbavě. Žádná omezení počtu přípojek v „sebeobraně“ --- s ohledem na kapacitu sítě --- se prý nechystají.

Nekonkrétní zůstala rovněž odpověď na dotaz, zda Český Telecom nabídne nějakou formou své řešení i ostatním ISP, nebo je bude provozovat výhradně jako součást služeb Internet OnLine. Z minulých zkušeností je však zřejmé, že bude do posledního muže bojovat za druhou z obou variant. Dozvědět bychom se to mohli již koncem tohoto roku, ale jako realističtější datum se jeví první polovina roku příštího. Závěrem dobrá zpráva --- v okolí přibližně tří kilometrů kolem Václavského náměstí (čísla orientačně začínají na 210, 211, 214, 220, 221, 2224, 2226–2228, 224, 226, 228, 240–242, 244–247 a 26) nejsou ještě obsazeny porty pilotního projektu. Je tomu tak nejspíše proto, že na ústředně Střed je značná koncentrace problému číslo 1, tj. frekvenčního multiplexu. Sám mám jeden takový doma.

Našli jste v článku chybu?

23. 8. 2001 9:03

Jan Panoch (neregistrovaný)
Hello!

Jeste jedna perlicka - asi jim ted moc nepomuzu s testovanim - 2 dny potom, co nam telecom nainstaloval ADSL nam do firmy zprovoznili 2048kbit/s pres Miracle :-)) Takze ted testuju spis neco jineho..

JAP

23. 8. 2001 9:00

Jan Panoch (neregistrovaný)
Hello!

Nevim jake plany ma presne marketing, ale jak jsem se bavil s techniky co to ADSL instalovali, tak podle jejich vysvetleni je to dodatecne prihlaseni (po propojeni s ustrednou je nutne se na webu prihlasit nez zacnete pouzivat internet) nutne PRAVE pro pouziti sluzby dalsimi operatory. Zakaznik tedy pouzije ADSL telecomu k tomu, aby se dostal do jeho datove ustredny a pak si zvoli operatora, ktery mu doda konektivitu dal..

JAP

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu