Hlavní navigace

Airbnb podvádělo úřady, účelově promazalo databázi ubytovatelů

Daniel Dočekal

Spory mezi americkými úřady a Airbnb mají další pokračování. Firma přiznala, že data o ubytování v New York City před předáním regulátorům promazala.

Stát New York začal řešit Airbnb například už někdy na konci roku 2012. Nejdřív přišly žádosti o předání kompletního seznamu uživatelů, kteří právě přes Airbnb nabízejí své byty a nemovitosti. Úřady chtěly vypátrat, kdo žije z pronájmu více nemovitostí, na což je potřeba povolení. Navíc došly k názoru, že zhruba 60 % nabídek na Airbnb v New Yorku je v rozporu se zákonem. Airbnb tehdejšímu požadavku poměrně dlouho odolávalo, ale nakonec firma data poskytla.

O něco později, v roce 2015, v Airbnb tak nějak pochopili, že je lepší být transparentní a poskytli úřadům anonymizovaná data, týkající se poskytování ubytování v New Yorku (v tomto případě ve městě). Možná i proto, že hrozilo něco podobného, jako o dva roky předtím ve stejnojmenném státě. Město New York, ostatně jako řada míst po celém světě, totiž s Airbnb dlouhodobě vedlo spory, které se týkají legality tohoto podnikání.

Zveřejnění dat o městě New York mělo být součástí celkové změny přístupu Airbnb – měla přijít transparentnost a otevřenost. Dost dobře možná i proto, že předchozí případ vynuceného poskytnutí dat vedl k tomu, že stát New York po jejich analýze došel k názoru, že až tři čtvrtiny pronájmů přes Airbnb jsou nelegální. Celé to navíc nakonec Airbnb přivedlo k soudu.

Dobrovolně vydaná data účelově vyčištěna

Což ale pro tento případ není podstatné, protože nyní jde o dobrovolně vydaná data. Ta ukazovala, že pronajímání přes Airbnb se neodehrává tak, že by to velké procento lidí dělalo masivně a organizovaně. V zásadě šlo tedy o výsledky příznivé pro firmu.

Jenže, jak už to tak u dat bývá, je příliš snadné je vhodně pozměnit. Jak Airbnb čerstvě přiznalo, z databáze nabídek firma odstranila zhruba 1500 záznamů o nabízených ubytováních. Pochopitelně takových, které se jí nehodily, tedy těch, co ukazovaly na jedince, kteří pronajímají vysoký počet nemovitostí.


Zdroj: How Airbnb’s data hid the facts in New York City, Tom Slee and Murray Cox

Transparentnost a otevřenost Airbnb tak má slušnou trhlinu. I proto, že první kritika dat od Airbnb zazněla už skoro měsíc předtím, než firma manipulaci přiznala.

Analýza totiž ukázala, že v týdnech před poskytnutím dat došlo k náhlému poklesu počtu těch, co nabízejí více nemovitostí k pronájmu. Airbnb pro to původně našlo nějaké klasické originální zdůvodnění založené na maratonu a svátečním víkendu s Halloweenem.

Aby toho nebylo málo, Airbnb přiznalo i to, že ovlivnilo výši příjmů vztahující se právě k hostitelům s více nemovitostmi. A také to, že ve skutečnosti skoro 40 % příjmů Airbnb pochází právě od těch, kdo mají více nemovitostí. Ti přitom představují minoritu.

Data o sobě

Je samozřejmě skvělé, že Airbnb věnuje pozornost tomu, zda někdo přes službu nenabízí komerční ubytování. K něčemu takovému totiž není určena a dostává se tak zpravidla i do rozporu s platnými zákony či předpisy. 

UX17_snitker

Bohužel náhlé promazání nabídek těsně před zveřejněním dat je problematické, zejména pokud o tom firma nikde neinformovala. A pokud při přistižení Airbnb pokračuje v mlžení a vymlouvání se na přirozený vývoj, tak je otázka, jak to s tou transparentností a otevřením vlastně myslí.

Poučení je ale stále stejné: pokud kdokoliv poskytuje data sám o sobě, je nutné jim už od samého počátku nedůvěřovat. A je jedno, zda je to Airbnb, Facebook či například státní správa.

Našli jste v článku chybu?
1. 3. 2016 11:32
kutr (neregistrovaný)

Já ani tak nevidím hlavní problém v tom, že porušují podobné zákony. Přece jenom si je někdo vyloboval, tak si teď zas vylobují změnu. Hlavní problém vidím v tom, že taxikář pracuje buď jako zaměstnanec nebo živnostník (takže má s firmou pro kterou jezdí jasné smlouvy). U uberu (nebo i u google reklam, airbnb apod.) je pouze uživatel aplikace. Takže klidně může přijít o peníze, pro porušení pravidel a nic s tím neudělá. Může tak maximálně telefonovat na technickou podporu. Nebo si ty služby změn…

1. 3. 2016 11:23
pas (neregistrovaný)

Živnostenský list ano (na smluvní přepravu), taxikářskou licenci ne.