Hlavní navigace

Aktivity generované uživateli Facebooku překročily 1 miliardu denně

 Autor: Facebook
Daniel Dočekal

Podle Facebooku sdílejí uživatelé na Facebooku více a více informací o svých aktivitách. Paradoxně jde ale nejvíce o to, jakou hudbu poslouchají.

„Aktivity“ uživatelů na Facebooku překročily jednu miliardu aktivit za den a podle Facebooku je nejvíce aktivit v podobě záznamů o poslouchané hudbě (přes 40 miliard záznamů), o tom, co uživatelé čtou (40 milionů záznamů) a postupu ve fitness. Celkem tak v rámci aktivit (spadajících pod Open Graph a dostávajících se na Facebooku právě přes tomu odpovídající API) Facebook zaznamenal na 400 miliard záznamů.

Co se hudby týče, tak 40 miliard záznamů představuje přehrávání 110 milionů skladeb. alb či rádií. Číslo, které je poněkud nedostižné, uvážíte-li, že další nejčastější aktivitou uživatele je (podle Facebooku) čtení s pouze 40 miliony záznamy – což zahrnuje 1.47 milionu přečtených knih.

Facebook těmito čísly doprovází upozornění těm, kdo se ještě na Open Graph nenapojili a do svých aplikací nezabudovali odpovídající podporu – tedy to, že uživatelé mohou „cokoliv co udělají, přenášet na Facebooku“. To dodává autor článku při vzpomínce na původní haló okolo uvádění originální „frictionless“ sdílení, které později musel Facebook poněkud upravit a přizpůsobit realitě.

Ještě blíže realitě je, že Facebook potřebuje podpořit to, že v Open Graph provedl změny (viz Improving Facebook for Books, Movies, TV and Fitness), ve kterých se snaží tlačit více na čtení, filmy, televizi a (poměrně překvapivě) fitness. Změny zahrnují napříkald to, že aplikace pro fitness mohou na Facebooku přenášet aktivity v podobě „běhat“, „chodit“ a „jezdit na kole“. U knih pro změnu v podobě „četl“, „ohodnotil“, „citoval“ a „chce si přečíst“.

Určitým způsobem nepřekvapí, že právě aktivity týkající se poslouchané hudby jsou nejčastější. Pro ty z vás co používáte (nebo jste používali) například Last.fm, na tom nebude nic nového – stačí když se podíváte na vlastní záznamy v Last.fm a uvidíte obrovská čísla. Zejména pokud si svoji sbírku MP3 pouštíte hodiny a hodiny během dne jako kulisu k práci. V případě Facebooku to znamená, že „automaticky běžící“ přehrávání hudby prostě nepřetržitě přenáší informace do vašeho uživatelského profilu.

Pak už je snadné pochopit, že aktivit v podobě čtení knih je o několik řádů méně. Přečíst knihu trvá opravdu o hodně déle, než si poslechnout jednu písničku. Knihy se navíc ještě stále ve velké míře čtou klasicky, tedy v papírové podobě. A lidé, co používají e-čtečky? Málokdy je mají jakkoliv napojené na Facebook.

Otázkou stále zůstává, k čemu vlastně takto obrovské množství dat o aktivitách uživatelů Facebooku je. Sice má k dispozici 400 miliard záznamů o tom co uživatelé dělají (připomeňme, že Facebook uvádí, že má jednu miliardu uživatelů), ale stále nenašel způsob, jak z toho cokoliv rozumného dostat. Natož jak to zpeněžit. 

Našli jste v článku chybu?

12. 3. 2013 9:31

BrainLess (neregistrovaný)

Uz davno jsem orezal pristup k memu profilu na absolutni minimum abych nedovolil sudlum jako socialbakers se v nem hrabat. Smazal jsem profilovou fotku ( profil jsem nikdy nevyplnil ) a vazne premejslim nad tim ze zrusim ucet na fb jakozto celek a nebo minimalne jej zalozim s anonymni identitou. Nechapu potrebu "exhibovat" ze jsem si krknul,prdnul, precetl knihu.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

DigiZone.cz: Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?