Hlavní navigace

Akvizice obsahu na vzestupu: prodáváte, nebo kupujete?

Marek Antoš 26. 4. 2000

Před časem se českým Internetem prohnala ohlušující smršť prodejů a nákupů poskytovatelů připojení. Dozvuky jsou stále slyšet, příkladem je aktuálně přetřásaný prodej PVT Telenoru, ale ohnisko bouře se přesunulo do sféry obsahu českého Internetu. Cizí kapitál vstoupil do M.I.A., Seznamu, Atlasu, Computer Pressu: kdo bude další?

Akvizice českých serverů sledujeme na Lupě poměrně podrobně, již dříve jsem obšírně rozebíral akvizice Seznamu a M.I.A. V obou případech jde o významné hráče českého Internetu, skoro by se dalo říci o jeho vlajkové lodi, ale jejich prodej byl jen předzvěstí série dalších, která navíc zatím stále neskončila.

Obecně lze říci, že trend vede ke koncentraci trhu, což však – přiznejme si – není žádné překvapivé moudro. Neplatí navíc úplně vždy: přesnější by asi bylo říci, že obsah spěje do stádia, kdy bude na jedné straně existovat několik málo gigantů, kteří budou nabízet veškeré masové služby od A až do Z (katalog, vyhledávač, free-mail, přehled zpráv atd.), a na druhé bude existovat početně větší skupina menších, výrazně specializovaných serverů. Tyto servery sice nepochybně nebudou mít tak obrovskou návštěvnost, ale budou zajímavé tím, že jsou něčím zvláštní – a to jak pro návštěvníky, tak pro inzerenty, kteří mají většinou rádi cílenou reklamu.

Větší ruch je v současné době kolem více či méně vyvinutých zárodků gigantů z první skupiny, říkejme jim třeba portály. Minulý týden se v rámci diskuse o E-koláči na PIWu odehrála menší slovní přestřelka mezi Danielem Dočekalem z MIA a Oldřichem Bajerem z NetCentra. Oba pánové měli svůj díl pravdy, nicméně zde bych rád vypíchl hlavní tezi Dana Dočekala: klasické portály jsou na ústupu, jejich úlohu převezmou samotní poskytovatelé připojení. S tím lze zcela souhlasit, je pouze otázkou, jakou formou se tak stane. Existují poskytovatelé (např. World On Line), kteří se snaží jít cestou budování vlastního obsahu. Pravděpodobnější je však jiná vize, která hovoří o prorůstání existujících poskytovatelů připojení a obsahu. Podle mého názoru budeme v budoucnu svědky toho, kterak se dnešní telekomunikační operátoři stávají poskytovateli připojení (pokud už jimi nejsou) a následně i poskytovateli obsahu. Většinou však nepůjdou cestou budování portálů na zelené louce, ale raději dají přednost akvizici nějakého existujícího. Ostatně už nyní se otevřeně hovoří o tom, že o nějaký takový nákup by měl zájem i Contactel.

Pokud jde o akvizice, které jsem zmínil v úvodu, o čistého poskytovatele obsahu šlo pouze u dvou z nich: v případě Seznamu a Atlasu, tedy klasických portálů. Pokud jde o M.I.A., tam jde možná stále ještě více o její podíl na poli Internetové reklamy, a Computer Press – přestože ho oficiální zpráva o prodeji vykreslovala především jako internetovou firmu – má doposud těžiště aktivit v oblasti tištěných medií a vydávání počítačových knížek. Přijdou však nepochybně i další akvizice, kde půjde výslovně o obsah. Přípravami na vstup strategického partnera se netají Mobil server, těsně před prodejem je XChat, který by měl zapadnou do portfolia jednoho z českých portálů, neoficiálně se spekuluje i o dalších. Investiční horečka zkrátka vrcholí. Nakonec nedávná shoda našeho aprílového žertíku a téhož na Mobil serveru, podle kterého nás koupil Český Telecom, je jen svérázným potvrzením toho, že se o nejrůznějších akvizicích jedná; přestože v našem případě (a zřejmě i v případě Mobilu) nikoliv právě s Telecomem. :-)

MIF16

Akvizice se tedy dějí a dít budou, většinu z vás by však zřejmě – spolu se mnou – zajímaly dosažené ceny. Ve většině případu v této otázce bohužel na oficiálních místech narazíte na zeď mlčení, cosi se sice šíří neoficiální cestou, ale spolehlivost takových čísel je omezená; často se navíc zaměňují plánované investice do firmy s tím, co dostanou přímo dosavadní vlastníci, občas jde navíc o nějakou formu výměny akcií. Obecně se však u větších firem, jako je Seznam, Atlas či M.I.A., jedná o částky v řádech desítek milionů, zástupci Atlasu dokonce před nedávnem hovořili o stovkách milionů korun, které budou do budoucna investovány. Každopádně už nejde o tak malé peníze.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?