Hlavní navigace

Aliatel nabídne hlasovou telefonii již na Nový rok

Marek Antoš 5. 10. 1999

Ještě rok a kousek nás dělí od chvíle, kdy se silvestrovskými špunty od šampaňského odletí i zbytky monopolu, který dosud má SPT TELECOM. Aliatel hodlá být jeho vážným konkurentem, hlasové služby hodlá nabídnout dokonce již od 1.1.2000, tedy rok před pádem monopolu. Jak to?

Na včerejší tiskové konferenci Aliatelu na Invexu se trochu hovořilo o minulosti a trochu o budoucnosti. Aliatel spustil komerční provoz své společnosti zhruba před rokem (konkrétně 1.9., ale to byla vlastně jen síť bez zákazníků). Od poskytování základních datových služeb se jeho portfolio postupně rozrůstalo a dnes už je – samozřejmě jen pokud jde o datové služby – poměrně košaté. Nejnovějším přírůstkem jsou služby ATM sítě, prvním zákazníkem bude zřejmě IPB. Zajímavý je údaj o tržbách, které údajně meziročně (září 98 – srpen 99) přesáhly 200 milionů korun. To podle mého názoru není tak moc, ale trend je evidentně rostoucí.

Do povědomí uživatelů Internetu se Aliatel zapsal zejména svými akcemi ve spolupráci s různými poskytovateli připojení (zejména GTS INEC a Video On Line), kdy společně nabízeli připojení a linku až do domu. Zpravidla samozřejmě nešlo o připojení pevnou linkou, protože Aliatel sice má solidní páteřní síť na dálkových trasách elektrického vedení, ale stejně jako všichni ostatní naráží na problém poslední míle, protože dráty natažené do jednotlivých budov má ve větší míře jen Telecom. Tyto nabídky proto obsahovaly připojení bezdrátovou smyčkou, jejíž realizace je přeci jen snazší.

Podstatné je, že na rozdíl od jiných operátorů (např. Telecomu, ale i Českých radiokomunikací, resp. Contactelu) se Aliatel nesnaží vstupovat do Internetu přímo a konkurovat tak poskytovatelům připojení, ale naopak s nimi spolupracuje a přitom se obrazně řečeno drží svého kopyta. V příštím roce by podle zástupců Aliatelu tato podpora měla přejít od pevného připojení i k vytáčenému, Aliatel tedy zřejmě hodlá nabídnout poskytovatelům housing jejich zařízení ve své sítí a podíl z příchozích hovorů, podobně jako to dělá Dattel. Není mi ovšem jasné, jak by toho ještě před 1.1.2001 chtěl dosáhnout, protože na rozdíl od Dattelu, který může volně operovat alespon v částech Prahy 1 a 2, nemá Aliatel přidělenu řádnou licenci, která by mu takové služby umožňovala.

Titulek tohoto článku slibuje hlasovou telefonii od Nového roku. Aliatel skutečně hodlá jít touto cestou a využívá přitom známé Generální povolení ČTÚ z letošního léta, kterým byla v rámci vyřizování stížnosti na Paegas Internet Call povolena jakákoliv hlasová telefonie, pokud je po trase alespoň na kousku použita IP technologie. Aliatel již získal příslušnou licenci a od Nového roku hodlá začít. Své služby nabídne zatím pouze velkým firmám, které mají množství poboček po republice a mohly by tedy telefonovat po síti Aliatelu. Nabídka se ovšem neomezuje na domácí provoz, možné bude i volání do zahraničí – Aliatel už má dohodu s partnery v Německu a na Slovensku a hodlá se podobným způsobem domluvit i ve zbylých sousedních zemích. Hovory do těchto zemí pak půjdou na základě přímých propojovacích dohod a provoz kamkoliv jinam po světě pak prostřednictvím dalších partnerů těchto přímo nasmlovaných partnerů. Jde tedy o řešení, které je o krůček dál, než Paegas Internet Call, který využívá prostřednictvím linky od Global One jediného operátora, Deutsche Telecom.

Běžný zákazník si zatím bude muset ještě počkat, nicméně tato služba Aliatelu poslouží jako malý pokusný balónek, takže vteřinu poté, co skončí monopol, by již měl být připraven nabízet opavdové hlasové služby každému, kdo o ně bude stát.

Pokud jde ovšem o hlasové služby do zahraničí, situace je trochu jiná a již dnes je možné získat leccos. Na Invexu je řada společností, které tyto služby nabízejí – bohužel však do zahraničí většina lidí volá podstatně méně, než k zubaři, do obchodu anebo babičce.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

5. 10. 1999 13:24

Honza (neregistrovaný)
Vyzkousel jsem krome Paegas Internet Calls i dve dalsi moznosti: 1. IDT Net2Phone v provedeni Cesnet. Koupil jsem si kredit za 25 dolaru. Franice byla skutecne za nejake 3.50 Kc za minutu, kvalita nic moc, pripominalo to vysilacku, ale povidat se dalo a hlavne dlouho, na telefonni cislo, nikoli na pocitac. 2. Microsrot Netmeeting pres ils.atlas.cz. Kvalita hovoru lepsi ne s net2phone, uplne zadarmo, ale na druhem konci musi byt pocitac s timtez vybavenim. Doporucuji oboji, kdyz uz ten SPT kon…
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!