Hlavní navigace

Amazon nás vydírá, stěžují si velcí nakladatelé a chtějí k soudu

Jan Beránek 26. 5. 2014

Síla Amazonu na knižním trhu nemá obdoby. Svou moc ale dokáže předvádět mnohem tvrději než dříve. Teď prostě šikanuje vydavatelství, se kterým se nedohodl na podmínkách.

Stačilo málo. Minulý týden Amazon odstranil tlačítko k předobjednávkám od titulů čtvrtého největšího amerického vydavatelství Hachette. Zároveň zákazníky upozornil, že by měli počítat s tím, že knížky od Hachette se k nim budou dostávat až několik týdnů. To u firmy, která se ráda honosí tím, že doručuje co nejdřív je to možné, zavání schválností. Začala válka.

„Amazon zneužívá svou sílu k neustálému posilování své dominance, a to porušuje druhý paragraf zákona Sherman Antitrust Act,“ tvrdí Jan Constantine z amerického autorského svazu

Globální knihkupectví využívá zpoždění zásilek jako páku pro vyjednávání. “Amazon nám potvrdil, že tato zpoždění přímo souvisí s probíhajícími jednáními ohledně podmínek na trhu s elektronickými knihami," tvrdí šéf německého vydavatelství Christian Schumacher-Gebler.

Papírová a kamenná scéna na krok globální online konkurence zareagovala rychle. Menší nezávislá knihkupectví okamžitě nabídla rychlou distribuci knih od Hachette a třeba Books-a-Million nasadilo na vybrané tituly až třicetiprocentní slevu. 

Rukojmí globálního obra

Amazon si podle článku New York Times bere vydavatele, autory, ale i čtenáře jako rukojmí. Podobnou taktiku totiž používá v případě vydavatelství Bonnier Media Group v Německu. „Zdá se, že Amazon v Americe dělá to samé, co v Německu – tedy, že vydírá pomocí své silné pozice místní vydavatele,“ tvrdí Alexander Skipis, prezident německé asociace vydavatelů a knihkupců. 

„Knihkupectví, knihovny, autoři a knihy samotné jsou v ohnisku byznysové války. Pokud je tohle nová americký cesta, tak bychom ji možná měli změnit. A okamžitě,“ tvrdí spisovatel James Patterson. Jeho novely, které by měly být vydány během léta a podzimu, už na Amazonu objednat nejdou. 

Ironií osudu je i to, že další z postižených knížek je příběh samotného Amazonu (The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon). Brad Stone v ní popsal taktiku, kterou Jeff Bezos používá při vyjednávání – postup, kterým se gepard snaží uštvat gazelu.

Bude soud? Další?

Amazon, který dnes kontroluje 65 procent trhu s elektronickými knihami, se k situaci staví opatrně a drží se spíš zpátky. S vydavateli už navíc vede dlouhodobý spor o tom, že prodává e-booky levněji než papírové verze, a i ty prodává levněji, než je jejich velkoobchodní cena. „Mluvíme jenom, když máme co říct,“ tvrdí Jeff Bezos.

Zástupci firmy možná budou muset brzy mluvit před soudem. Po poslední akci totiž došla vydavatelům trpělivost a vyrazili na další křížovou výpravu. Jak Němci, tak američtí vydavatelé už nasadili na postup Amazonu právní experty, kteří mají najít možná porušení zákona.  

KL_HLASOVANI

Trh s elektronickými knihami se vyvíjí rychle a vydělat na něm chtějí všichni. A ani vydavatelé nejsou úplně bez poskvrny. V minulosti uzavřeli kartel s Applem, a chtěli společně tlačit na Amazon ke zvýšení cen. 

Loni v květnu byl sice hlavním strůjcem kartelu uznán výrobce iPadů, ale Amazon dokazuje, že si pamatuje i účast právě velkých vydavatelství Hachette, HarperCollins, Macmillan a Penguin. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty