Hlavní navigace

Americký LookingGlass koupil pražský VirusTracker odhalující botnety

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 7. 1. 2016

Americká firma LookingGlass Cyber Solutions koupila pražský podnik stojící za VirusTrackerem, který dokáže hledat hromady botnetů po celém světě.

Český kyberbezpečnostní byznys zaznamenal další úspěch. Americká společnost LookingGlass Cyber Solutions sídlící v Baltimoru za nespecifikovanou částku koupila mladou pražskou firmu Kleissner and Associates stojící za nástrojem VirusTracker.

Na VirusTrackeru dělal pouze malý tým lidí. Jeho dva spoluzakladatelé ho vyvíjeli a prodávali z Prahy a pár dalších lidí se na něm podílelo na dálku z celého světa.

Rakušan Peter Kleissner už před několika lety začal pracovat na technologickém pozadí, které pak zhruba v roce 2012 společně s Michal Šaštinským přetavili do samotné společnosti. Produkt pak byl asi dva roky ve fázi, kdy ho mohli používat pouze vybraní zákazníci, na trh se dostal v druhé polovině roku 2014.

Zhruba v té době jsem se s Michalem Šaštinským setkal na konferenci Microsoftu ve Washingtonu. K němu má blízko, nějakou dobu tam působil jako manažer na regionální úrovni. „Máme know-how na to, abychom mohli sledovat botnety po celém světě,“ popsal mi tehdy Šaštinský.

Sledovačka botnetů

A přesně to také VirusTracker dělá. Systém pomocí serverů v datových centrech po celém světě monitoruje tisíce sítí, hledá v nich botnety a z toho pak vytváří ucelenou databázi napadených IP adres a domén. Byznys model je jednoduchý – zákazníci si platí za přístup k datům a mohou si tak ověřovat, zda se napadení netýkají i jejich sítí.

Michal Šaštinský, spoluzakladatel VirusTrackeru.
Autor: Jan Sedlák

Michal Šaštinský, spoluzakladatel VirusTrackeru.

Šaštinský říká, že VirusTracker denně odhalí přes tři miliony nově napadených domén a adres. Systém za rok posbírá asi půl miliardy záznamů a 300 GB dat. Záznamy jsou od roku 2010.

Typickými zákazníky VirusTrackeru jsou finanční instituce, vlády, různé firmy a přístup si platily také další kyberbezpečnostní firmy, které si díky této databázi mohly rozšířit zdroje informací. Pokročilé formy předplatného vyjdou i na šestimístné sumy.

Česko-rakouský nástroj se svým novým majitelem LookingGlass už nějakou dobu spolupracoval. Právě tento od roku 2006 fungující podnik je z řady těch, který data potřeboval pro své produkty. Pracuje na platformách pro správu a monitoring takzvané Threat Intelligence. Sbírá, zpracovává a spojuje data o kybernetických hrozbách. K dispozici je jak cloudová (SaaS) verze, tak tradiční on-premise appliance.

LookingGlass má poměrně velké ambice. VirusTracker je už třetí firmou, kterou v posledním roce koupil. Všechny mají rozšířit jeho možnosti. Cyveillance umí sbírat hrozby ze sociálních sítí či webů, CloudShield přidává další vrstvu.

Ještě jedna česká stopa

Firma zároveň posbírala celkové investice ve výši 82,4 milionu dolarů. Ta největší – padesátimilionová – přišla v prosinci loňského roku. Díky tomu se má výrazně rozrůst obchod, marketing a další produktový vývoj. LookingGlass v současné době zaměstnává přes 130 lidí a v loňském roce vykázala firma narůst o 400 procent.

Funkční schéma VirusTrackeru.
Autor: VirusTracker

Funkční schéma VirusTrackeru.

„Akvizice (VirusTrackeru) otevírá možnosti LookingGlass jít na doposud nepokryté trhy,“ vzkazuje z Baltimoru šéf LookingGlass Chris Coleman. Firma má zákazníky z oblasti kritické infrastruktury, service providerů či finančních institucí. Nyní se chce zaměřit i na menší podniky.

WT100

Slabou českou stopu je možné vysledovat také v dalším nedávném kyberbezpečnostním byznysu. Cisco v létě 2015 za 635 milionů dolarů koupila slavnou firmu OpenDNS. Vedle Sequoia Capital či Greylock Partners do ní investoval fond Evolution Equity Partners (konkrétně v kole s 35 miliony dolarů), kde působí i bývalý výkonný ředitel AVG Technologies Karel Obluk.

Evolution se zajímají o kyberbezpečnostní a enterprise software firmy. Sám Obluk investoval i do brněnské firmy Lamantine Software, na které se podílejí další zakladatelé AVG. Lamantine vyvíjí správce hesel Sticky Password.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Koho budete volit, tak budete očkovat

Koho budete volit, tak budete očkovat

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?