Hlavní navigace

Americký LookingGlass koupil pražský VirusTracker odhalující botnety

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 7. 1. 2016

Americká firma LookingGlass Cyber Solutions koupila pražský podnik stojící za VirusTrackerem, který dokáže hledat hromady botnetů po celém světě.

Český kyberbezpečnostní byznys zaznamenal další úspěch. Americká společnost LookingGlass Cyber Solutions sídlící v Baltimoru za nespecifikovanou částku koupila mladou pražskou firmu Kleissner and Associates stojící za nástrojem VirusTracker.

Na VirusTrackeru dělal pouze malý tým lidí. Jeho dva spoluzakladatelé ho vyvíjeli a prodávali z Prahy a pár dalších lidí se na něm podílelo na dálku z celého světa.

Rakušan Peter Kleissner už před několika lety začal pracovat na technologickém pozadí, které pak zhruba v roce 2012 společně s Michal Šaštinským přetavili do samotné společnosti. Produkt pak byl asi dva roky ve fázi, kdy ho mohli používat pouze vybraní zákazníci, na trh se dostal v druhé polovině roku 2014.

Zhruba v té době jsem se s Michalem Šaštinským setkal na konferenci Microsoftu ve Washingtonu. K němu má blízko, nějakou dobu tam působil jako manažer na regionální úrovni. „Máme know-how na to, abychom mohli sledovat botnety po celém světě,“ popsal mi tehdy Šaštinský.

Sledovačka botnetů

A přesně to také VirusTracker dělá. Systém pomocí serverů v datových centrech po celém světě monitoruje tisíce sítí, hledá v nich botnety a z toho pak vytváří ucelenou databázi napadených IP adres a domén. Byznys model je jednoduchý – zákazníci si platí za přístup k datům a mohou si tak ověřovat, zda se napadení netýkají i jejich sítí.

Michal Šaštinský, spoluzakladatel VirusTrackeru.
Autor: Jan Sedlák

Michal Šaštinský, spoluzakladatel VirusTrackeru.

Šaštinský říká, že VirusTracker denně odhalí přes tři miliony nově napadených domén a adres. Systém za rok posbírá asi půl miliardy záznamů a 300 GB dat. Záznamy jsou od roku 2010.

Typickými zákazníky VirusTrackeru jsou finanční instituce, vlády, různé firmy a přístup si platily také další kyberbezpečnostní firmy, které si díky této databázi mohly rozšířit zdroje informací. Pokročilé formy předplatného vyjdou i na šestimístné sumy.

Česko-rakouský nástroj se svým novým majitelem LookingGlass už nějakou dobu spolupracoval. Právě tento od roku 2006 fungující podnik je z řady těch, který data potřeboval pro své produkty. Pracuje na platformách pro správu a monitoring takzvané Threat Intelligence. Sbírá, zpracovává a spojuje data o kybernetických hrozbách. K dispozici je jak cloudová (SaaS) verze, tak tradiční on-premise appliance.

LookingGlass má poměrně velké ambice. VirusTracker je už třetí firmou, kterou v posledním roce koupil. Všechny mají rozšířit jeho možnosti. Cyveillance umí sbírat hrozby ze sociálních sítí či webů, CloudShield přidává další vrstvu.

Ještě jedna česká stopa

Firma zároveň posbírala celkové investice ve výši 82,4 milionu dolarů. Ta největší – padesátimilionová – přišla v prosinci loňského roku. Díky tomu se má výrazně rozrůst obchod, marketing a další produktový vývoj. LookingGlass v současné době zaměstnává přes 130 lidí a v loňském roce vykázala firma narůst o 400 procent.

Funkční schéma VirusTrackeru.
Autor: VirusTracker

Funkční schéma VirusTrackeru.

„Akvizice (VirusTrackeru) otevírá možnosti LookingGlass jít na doposud nepokryté trhy,“ vzkazuje z Baltimoru šéf LookingGlass Chris Coleman. Firma má zákazníky z oblasti kritické infrastruktury, service providerů či finančních institucí. Nyní se chce zaměřit i na menší podniky.

Slabou českou stopu je možné vysledovat také v dalším nedávném kyberbezpečnostním byznysu. Cisco v létě 2015 za 635 milionů dolarů koupila slavnou firmu OpenDNS. Vedle Sequoia Capital či Greylock Partners do ní investoval fond Evolution Equity Partners (konkrétně v kole s 35 miliony dolarů), kde působí i bývalý výkonný ředitel AVG Technologies Karel Obluk.

Evolution se zajímají o kyberbezpečnostní a enterprise software firmy. Sám Obluk investoval i do brněnské firmy Lamantine Software, na které se podílejí další zakladatelé AVG. Lamantine vyvíjí správce hesel Sticky Password.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem