Hlavní navigace

Amerika chválí Brno, české IoT sítě se rozrůstají a pan Sponka se vrací

 Autor: Wikimedia Commons
Jan Sedlák 1. 4. 2016

IBM kupuje Bluewolf za 200 milionů USD. Dell vypustí SecureWorks na burzu. Do Windows 10 přibyde linuxový Bash. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Po Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), který před pár dny na Floridě navazoval vědecko-technické vztahy, se do Spojených států vydal také Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ráno jsem se ve Washingtonu setkal se zástupci amerických firem, které u nás podnikají či mají zájem investovat, převažovalo IT. A chválili si Brno,“ napsal premiér na Twitteru. To by už tedy jeho vláda mohla v té digitální ekonomice trochu pokročit a celou oblast prodat voličům.

Microsoft stále ukazuje, že skutečně Miluje Linux a open source, tedy alespoň pragmaticky. Do Windows 10 brzy přibyde linuxový Bash a na systému bude možné spouštět i Ubuntu.

Redmond se také zajímá o firmu Mesosphere. V minulosti ji chtěl koupit a nyní je součástí posledního investičního kola, kterého se účastnil i Hewlett Packard Enterprise. Částka 73,5 milionu dolarů Mesosphere ocenila na více než miliardu. Firma dělá Data Center Operating System (DCOS) pro správu a nasazování softwaru v datových centrech. Spolupráce probíhá i na bázi softwarových kontejnerů.

Šéf Microsoftu Satya Nadella.
Autor: Jan Sedlák

Šéf Microsoftu Satya Nadella.

IoT síť SIGFOX už v Česku podle oficiálních údajů firmy SimpleCell, která síť provozuje, pokrývá 3300 měst a obcí a disponuje 60 základovými stanicemi. Celkově se má pokrýt přes 6200 míst. České Radiokomunikace zase finálně 1. dubna spouští vlastní IoT síť postavenou na technologii LoRa. Na začátku má být pokryta Praha a všechna krajská města, oficiálně prý 25 procent obyvatel republiky. O plánech SimpleCellu v nedávném článku, ČRa jsou zase rozepsány v rámci pilotního testování.

Časopis Inc. zařadil českou společnost ZOOM International Šimona Vostrého mezi nejrychleji rostoucí soukromé firmy v Evropě. Růst za poslední roky podle informací firmy činí 157 procent. ZOOM dělá software pro kontaktní centra a má zákazníky v devadesáti zemích.

Dell chce na burzu vypustit svojí sekci SecureWorks, konkrétně asi 20 procent akcií. K dispozici jsou už papíry pro komisi cenných papírů. SecureWorks za poslední rok vygenerovala ztrátu 72,4 milionu dolarů, tržby narostly o 30 procent na 340 milionů. IPO je součástí shánění investic na odkup EMC. Tento týden Dell prodal divizi Perot Systems, chystá se i prodej Quest Software a SonicWall.

Třetí kolo Czech ICT Incubatoru posílá do Silicon Valley tři firmy: BattSwap (výměna baterií v automobilech), LumiTrix (videoprojekce) a Simplity (o nich více v článku). Nástupce CzechAcceleratoru dříve na tři měsíce do Kalifornie vypravil třeba Manta Tools, kteří se ve Státech slušně chytli a už mají zákazníky jako PayPal či Comcast.

Okta vydala průzkum nejpopulárnějších byznysových aplikací v cloudu. Stále vede Office 365 následovaný Salesforce.com, Boxem nebo Google Apps. Rychle roste Slack, jeho využívanost poskočila o 77 procent.

MIF16

IBM za 200 milionů dolarů kupuje firmu Bluewolf Group. Zapadne do nově formované sekce digitální agentury Interactive Experience (iX), kterou Big Blue rozjela také v Praze a která už je největší svého druhu na světě. Bluewolf pomáhá firmám s nasazováním Salesforce.com a IBM bude chtít tyto služby napojit i na své cloudové technologie, které dále rozšiřuje skrze akvizice (třeba Ustream a Weather Company).

Vrací se legendární pan Sponka z Office? Microsoft rozjíždí Conversation-as-a-Platform – sadu nástrojů, pomocí kterých je možné vyvíjet chat boty. Redmond si myslí, že chytří boti, kteří třeba objednají letenku či lístek do kina, jsou budoucnost. Podobně jako Facebook (jeho Facebook M a chystá bot store v Messengeru), Slack a další firmy.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety