Hlavní navigace

Amerika chválí Brno, české IoT sítě se rozrůstají a pan Sponka se vrací

 Autor: Wikimedia Commons
Jan Sedlák 1. 4. 2016

IBM kupuje Bluewolf za 200 milionů USD. Dell vypustí SecureWorks na burzu. Do Windows 10 přibyde linuxový Bash. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Po Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), který před pár dny na Floridě navazoval vědecko-technické vztahy, se do Spojených států vydal také Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ráno jsem se ve Washingtonu setkal se zástupci amerických firem, které u nás podnikají či mají zájem investovat, převažovalo IT. A chválili si Brno,“ napsal premiér na Twitteru. To by už tedy jeho vláda mohla v té digitální ekonomice trochu pokročit a celou oblast prodat voličům.

Microsoft stále ukazuje, že skutečně Miluje Linux a open source, tedy alespoň pragmaticky. Do Windows 10 brzy přibyde linuxový Bash a na systému bude možné spouštět i Ubuntu.

Redmond se také zajímá o firmu Mesosphere. V minulosti ji chtěl koupit a nyní je součástí posledního investičního kola, kterého se účastnil i Hewlett Packard Enterprise. Částka 73,5 milionu dolarů Mesosphere ocenila na více než miliardu. Firma dělá Data Center Operating System (DCOS) pro správu a nasazování softwaru v datových centrech. Spolupráce probíhá i na bázi softwarových kontejnerů.

Šéf Microsoftu Satya Nadella.
Autor: Jan Sedlák

Šéf Microsoftu Satya Nadella.

IoT síť SIGFOX už v Česku podle oficiálních údajů firmy SimpleCell, která síť provozuje, pokrývá 3300 měst a obcí a disponuje 60 základovými stanicemi. Celkově se má pokrýt přes 6200 míst. České Radiokomunikace zase finálně 1. dubna spouští vlastní IoT síť postavenou na technologii LoRa. Na začátku má být pokryta Praha a všechna krajská města, oficiálně prý 25 procent obyvatel republiky. O plánech SimpleCellu v nedávném článku, ČRa jsou zase rozepsány v rámci pilotního testování.

Časopis Inc. zařadil českou společnost ZOOM International Šimona Vostrého mezi nejrychleji rostoucí soukromé firmy v Evropě. Růst za poslední roky podle informací firmy činí 157 procent. ZOOM dělá software pro kontaktní centra a má zákazníky v devadesáti zemích.

Dell chce na burzu vypustit svojí sekci SecureWorks, konkrétně asi 20 procent akcií. K dispozici jsou už papíry pro komisi cenných papírů. SecureWorks za poslední rok vygenerovala ztrátu 72,4 milionu dolarů, tržby narostly o 30 procent na 340 milionů. IPO je součástí shánění investic na odkup EMC. Tento týden Dell prodal divizi Perot Systems, chystá se i prodej Quest Software a SonicWall.

Třetí kolo Czech ICT Incubatoru posílá do Silicon Valley tři firmy: BattSwap (výměna baterií v automobilech), LumiTrix (videoprojekce) a Simplity (o nich více v článku). Nástupce CzechAcceleratoru dříve na tři měsíce do Kalifornie vypravil třeba Manta Tools, kteří se ve Státech slušně chytli a už mají zákazníky jako PayPal či Comcast.

Okta vydala průzkum nejpopulárnějších byznysových aplikací v cloudu. Stále vede Office 365 následovaný Salesforce.com, Boxem nebo Google Apps. Rychle roste Slack, jeho využívanost poskočila o 77 procent.

IBM za 200 milionů dolarů kupuje firmu Bluewolf Group. Zapadne do nově formované sekce digitální agentury Interactive Experience (iX), kterou Big Blue rozjela také v Praze a která už je největší svého druhu na světě. Bluewolf pomáhá firmám s nasazováním Salesforce.com a IBM bude chtít tyto služby napojit i na své cloudové technologie, které dále rozšiřuje skrze akvizice (třeba Ustream a Weather Company).

Vrací se legendární pan Sponka z Office? Microsoft rozjíždí Conversation-as-a-Platform – sadu nástrojů, pomocí kterých je možné vyvíjet chat boty. Redmond si myslí, že chytří boti, kteří třeba objednají letenku či lístek do kina, jsou budoucnost. Podobně jako Facebook (jeho Facebook M a chystá bot store v Messengeru), Slack a další firmy.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií