Hlavní navigace

Android umí na dálku odstranit aplikace, dvě byly smazány

Jiří Macich ml.

Nejen iPhone má mezi chytrými mobily funkci pro dálkové odstranění aplikace, která bude prohlášena za závadovou. I Android má podobnou funkci a nyní byla v praxi vyzkoušena. Jistý nejmenovaný bezpečnostní výzkumník umístil na Android Market dvě neškodné aplikace, kde úmyslně lhal o jejich funkcionalitě. Poté, co sám aplikace odstranil z nabídky se Google resp. správci Android Marketu rozhodli na těchto dvou aplikacích vyzkoušet mechanismus pro dálkové odstranění softwaru z telefonů…

Nejen iPhone má mezi chytrými mobily funkci pro dálkové odstranění aplikace, která bude prohlášena za závadovou. I Android má podobnou funkci a nyní byla v praxi vyzkoušena. Jistý nejmenovaný bezpečnostní výzkumník umístil na Android Market dvě neškodné aplikace, kde úmyslně lhal o jejich funkcionalitě. Poté, co sám aplikace odstranil z nabídky se Google resp. správci Android Marketu rozhodli na těchto dvou aplikacích vyzkoušet mechanismus pro dálkové odstranění softwaru z telefonů využívajících systém Android. Aplikace tedy přes Internet odstranily těm uživatelům, kteří je dosud měly nainstalované a o jejich odstranění informovala zpráva na displeji telefonu.

Bohužel už však oficiální zdroje nehovoří o jaké konkrétní aplikace šlo a kdo je onen nejmenovaný bezpečnostní výzkumník, což otevírá prostor pro všemožné konspirační teorie. Dálkové odstranění aplikací Apple i Google vydávají za součást ochrany uživatelů např. před záškodnickými nebo nespolehlivými softwarovými produkty. Někteří uživatelé však v této funkci vidí nepřiměřený a nepřijatelný zásah do soukromí navlečený do beránčího roucha zajišťování bezpečnosti. Určitým kompromisem by byla jednoduchá možnost pro deaktivování této funkce, ale ta chybí. (Android Developers Blog)

Našli jste v článku chybu?
28. 6. 2010 11:56
jenze ono to neni bez souhlasu... je to zmineno v EULA a s tou uzivanim systemu souhlasite... Kdo rozhoduje, jestli je nejaka "aplikace" jen aplikace nebo vir / spyware? antivirove spolecnosti a to nikomu nevadi a jeste vetsina lidi dobrovolne antiviru kupuje a necha ho rozhodovat (sice se pta, ale kdo to opravdu cte a zkouma?) Na jednu stranu lidem vadi, ze se je snazi nekdo chranit... na druhou stranu, kdyz se je nekdo snazi chranit, tak nadavaji. Co proboha chcete? Faktem je, ze …
28. 6. 2010 14:01
Uživatel JE informován... Souhlasil s EULA. Navíc, největším "uživatelem" kill bitů je v současné době Microsoft a hned za ním je Mozilla, která zabíjí nevhodná rozšíření... A pravděpodobně i další... Je to prostě ochrana... bez ní by měly různé červy mnohem snazší život... to je fakt. Nemám z kill bitů radost, ale raději kill bity než červy a jinou havěť, která se neptá ani formou EULA.