Hlavní navigace

Androidův guláš

Vojtěch Bednář 28. 11. 2011

Také jste podlehli kouzlu operačního systému (Google) Android? Z pohledu fanouška Apple primitivní kopie, viděno Microsoftem nebezpečný chaos, Android je krásnou ukázkou toho, čemu se říká synergický guláš.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jak vás již Lupa informovala, více než polovina nových telefonů prodaná ve třetím kvartále letošního roku byla vybavena některou z verzí operačního systému Android. Android má své fanoušky, a stejně tak má i své odpůrce v řadách fanoušků jiných mobilních platforem. Ruku na srdce, jádro, a drtivou většinu jeho uživatelů ale tvoří lidé, kteří nejsou ničími fanoušky, ani ničími odpůrci. Android je  z jejich pohledu nic víc než software v mobilním telefonu, který umí vše, co chtěli. Možná vás napadne, proč si nekoupí váš oblíbený  ***, když je přeci ve všech ohledech lepší? Protože Android má něco, co nemá ani iOS, ani Symbian, ani Windows Phone, ani nic jiného. Má kouzlo v podobě synergické fúze, či spíše guláše.

Prvním operačním systémem, který přinesl svět smarthopnů na displeje mobilních telefonů byl nepochybně Symbinan, a jeho implementace používaná v mobilních telefonech Nokia. Ne že by mobilní platformy neexistovaly dříve, ale byly příliš podobné počítačům a příliš obtížně použitelné pro obyčejného člověka. Proto se s jeho potřebami i peněženkou míjely. Symbian byl chytrý, jednoduchý a užitečný, svého času představoval standard.

Když společnost Apple uvedla iPhone a klíčové vlastnosti (nové ovládání, a později Appstore) nastala na trhu chytrých telefonů revoluce. Systém z iPhone se  stal standardem, ale Symbian se na jeho novinky  nepodařilo adaptovat, i když se o to tvůrci snažili. Fakt, že politikou Apple je systém nelicencovat třetím stranám, ale prodávat výlučně s vlastním hardwarem ale zabránil, aby se stal standardem univerzálním.

CIF16

V době uvedení iOS byl Symbian převládajícím systémem, a Android pak embryem, které neexistovalo v ničem více než v několika prototypech. Takže ho bylo možné přizpůsobovat, a faktem je, že jak pokud jde o online obchod a instalaci aplikací, tak co se ovládání týče, autoři své dílo přizpůsobili genialitě Apple dokonale.  K tomu však své dílo udělali otevřené, adaptabilní, jednoduché a moderní. Přidali Multitasking ze Symbianu, Widgety z desktopových systémů, či v době vzniku spíše jejich doplňků a vznikl guláš.

Guláš tak chutný, že si jej dala již více než polovina nových zákazníků a osobně si myslím, že tento stoupající trend bude ještě nějakou dobu pokračovat. Android je  nedokonalý, roztříštěný, ve srovnání s iOS i Symbianem méně spolehlivý a stabilní, existuje pro něj malware a může být nebezpečný. K tomu jsou zde problémy s dlouhodobou podporou vyrobených zařízení, či přesněji s jejich upgradem. Jistě, to vše mu je možné vytýkat. Nicméně  přes to všechno jeho hlavní vlastnost nespočívá v tom, že přináší svět aplikací (jako kdysi Symbian), nebo revoluční ovládání a appstore, jako iOS. Jeho hlavním kladem je právě kombinace vlastností, které mají konkurenční platformy zvlášť, ale ne dohromady. A to jej přes všechny neduhy dělá vůči nim vyšším vývojovým stupněm.  

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Skylink nabídne eSportsTV HD

Skylink nabídne eSportsTV HD

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní