Hlavní navigace

AOL koupilo blog. TechCrunch!

 Autor: 21971
Vojtěch Bednář 5. 10. 2010

Největší poskytovatel připojení k Internetu v USA pokračuje v pozvolném rozšiřování svého portfolia služeb. Bylo oznámeno, že kupuje velmi vlivný technologický blog Techcrunch. Do svého lůna tak získá jedno z významných technických webových médií.

Server Techcrunch je v oblasti informačních technologií médiem, které není mezi běžnými českými uživateli příliš vyhledáváno, ale které je považováno za významné, protože se v průběhu pěti let své existence stalo vlajkonošem druhé vlny internetové revoluce a jeho zakladatel Michael Arrington věrozvěstem druhé vlny a jedním z nejvlivnějších lidí v oblasti startupů. AOL, největší poskytovatel připojení k Internetu a velký poskytovatel obsahu v USA, je pak mediálním mamutem, jež se po čase opět vydal cestou rozšiřování svého portfolia služeb.

TechCrunch 2010

To je dnešní TechCrunch, neboli technokřupka…

AOL není jen největším poskytovatelem online služeb v USA, ale patří též mezi nejstarší. Přímý předchůdce této firmy, společnost Quantum, byla založena již roku 1983 a poskytovala služby pro sítě BBS.

Služby společnosti se postupem času vyvíjely a s tím stoupala její rozšířenost. Na konci 80. let Quantum podporovalo tehdy nejoblíbenější počítače, s postupným nárůstem popularity Internetu – a zejména s příchodem Webu se ale stávající struktura služeb založená na BBS ukázala být překonanou.

V toce 1991 se společnost Quantum přejmenovala na America OnLine, čehož zkratkou je dnešní AOL. Firma nabízela připojení k Internetu, protože ale samotné připojení bylo pro uživatele obtížně spravovatelné a mnoho Američanů požadovalo spíše jednoduché služby na bázi sítě, AOL proslula svým specializovaným softwarem. Ten nabízel zpřístupnění informací, práci s e-mailem a řadu dalších možností, ovšem pouze uživatelům vlastní sítě (v Česku jste ho mohli vidět třeba v kině).

Na přelomu minulého a současného století se uživatelé změnili. Jednoduchý AOL software jim nestačil, požadovali „plnohodnotný“ Internet. AOL měla hodně finančních prostředků, a tak se pustila do akvizic. Firmě patří celá řada známých produktů a projektů. Víte, že v jejím portfoliu najdeme třeba oblíbený přehrávač hudby Winamp, ICQ, že sem patřil prohlížeč Netscape (Koho si to veze AOL v nákupním košíku? Netscape!)? (pozor! Ne Mozilla). Tyto projekty sice AOL nepřinášely přímý zisk (přes jisté snahy), ale zajišťovaly jí tržní přítomnost, která by se s trochou nadsázky dala nazvat všudypřítomností, a to zvláště uvážíme-li, že mezi léty 2000 a 2009 bylo AOL spojeno s mediálním mastodontem Time Warner. V polovině současné dekády ale zájem AOL o další akvizice opadl, patrně s tím, jak firmě začali odcházet uživatelé…

Netscape v roce 2004

Netscape v roce 2004 – pamatujete si to ještě? Tehdy to dokonce chvíli vypadalo, že AOL skutečně ví, co si s Netscape počne. Nevědělo.

Nyní tedy AOL přebírá Techcrunch; jeden z nejvlivnějších kolektivních technologických weblogů. V portfoliu firmy sice tento server asi nebude pověstnou mincí v peněžence, zato perlou v koruně, již dnes je vnímán jako jedno z nejvlivnějších oborových médií. Techcrunch není jen „nějaký“ server. Začínal v roce 2005 jako one man show Michaela Arringtona a postupně se vypracoval v jednu z ikon oboru. Techcrunch už zdaleka není jediný server, má řadu partnerů a odnoží, které dohromady tvoří Techcrunch network. Firma pořádá vlastní konference (na níž byla mimochodem oznámena akvizice AOL). Je považována za jeden z příkladů úspěšné profesionalizace blogu se slávou, ale i s problémy, které jsou s tím spojeny. Asi nejvýznamnějším problémem byl nedávný skandál s tím, že jeden z autorů weblogů (sedmnáctiletý nadšenec) požadoval materiální úplatek za publikaci postu o jisté firmě.

Historie blogu TechCrunch

TechCrunch a jeho cesta ke slávě a do náruče AOL… (klikněte pro větší verzi)

To je ale minulost, momentálně Techcrunch rozšiřuje portfolio AOL a vzhledem k velikosti i možností této firmy je jisté, že jej čeká velký růst. Současně je ale velmi pravděpodobné, že se nevyhne problémům, i když sám Arrington zdůraznil, že si při sjednávání podmínek vymínil, že byrokracie AOL samotný TechCrunch nezasáhne a blog zůstane v rámci koncernu relativně svobodným a rychle reagujícím prostředím.

Této podmínce není, co se divit. Techcrunch je, díky svým počátkům i příčinám svého úspěchu, velmi neformální firmou. Takové se poté, co přejdou pod křídla gigantů jako je AOL, obvykle potýkají se změnou firemní kultury, s novými podmínkami, s formalizací své práce i s korporátní zodpovědností. Své by o tom ostatně mohl vyprávět Nullsoft, firma tvořící Winamp, respektive její zakladatel Justin Frankel.

AOL 2010

Takhle vypadá stránka AOL

AOL k akvizici Techcrunch nelze než pogratulovat. A také vyjádřit přesvědčení, že inkorporací do svých struktur toto zajímavé médium nezničí. Byla by ho totiž veliká škoda. I kdyby ovšem ke zničení došlo, autoři by se pravděpodobně rozutekli do jiných projektů, jako se tomu ostatně v podobných případech stalo již mnohokrát. AOL si zkrátka s velkou částí svých akvizic neumělo poradit příliš dobře…

Anketa

Sledovali jste někdy obsah TechCrunche?

Našli jste v článku chybu?

6. 10. 2010 1:53

Mr. Cidermaster (neregistrovaný)
Pane Bednáři, to máte odkud, že AOL je "Největší poskytovatel připojení k Internetu v USA"? Měřeno počtem "subscribers" jej dle mých informací předchází třeba AT&T, Comcast, Verizon a dokonce i můj poskytovatel Road Runner…
Nezaspal jste století?
Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání