Hlavní navigace

Aplikace Čistý komín upozorňuje na špatné topení v domácnostech

Redakce

Nezisková organizace Čisté nebe si spuštěním aplikace klade za cíl vytvořit mapu čoudících komínů a motivovat veřejnost ke zlepšení způsobu vytápění v domácnostech.

Ostravská nezisková organizace Čisté nebe spustila na konci listopadu projekt s názvem Čistý komín. Jedná se o webovou a mobilní aplikaci (pro AndroidiOS), která umožňuje obyvatelům Moravskoslezského kraje přidávat fotografie kouřících komínů na mapu a motivovat tak majitele lokálních topenišť ke zlepšení způsobů vytápění.

Tip Content Kortanová

Organizátoři k této aktivitě uvádějí: „Lidé se na nás často obracejí s dotazy ohledně sousedů, kteří jim svým topením znepříjemňují život. Věříme, že Čistý komín tyto problémové topiče motivuje k výměně starého kotle za nový anebo ke zlepšení způsobu vytápění v jejich domácnosti. Pilotní projekt je vytvořen pro použití v Moravskoslezském kraji, na základě zkušeností a zájmu budeme případně uvažovat o jeho rozšíření do dalších krajů v ČR.“

Současné kompetence obcí ve věci kontroly lokálních topenišť jsou poměrně omezené. Cílem aplikace je upozornit domácnosti, které znečišťují své okolí, že jejich způsob vytápění může okolí obtěžovat a nabídnou jim možnosti, jak tento stav mohou změnit.

Našli jste v článku chybu?
17. 12. 2013 20:43
pepkanajifka (neregistrovaný)

Při zatápění je každý komín čoudící, po dosažení správné teploty spalin se nad komínem tetelí horký vzduch, tzn., že při zatápění v kotli budu vyfocen a odeslán na příslušná místa, posléze řešen, upálen nebo utopen pro výstrahu? Daleko horší a hůře zjistitelný je ten, kdo v noci, když se špatně fotografuje, pálí obsah popelnice a do ovzduší jdou neskutečná svinstva.

18. 12. 2013 10:22
Roman Nikl (neregistrovaný)

Byl jste někde v zimě v běžném českém městečku či vesnici?

To je někdy na chcípnutí! Pokud je lokalita v údolí, může jeden až dva jedinci ničit životy všem ostatním. Zato kontejnerovou loď jsem tam nikdy jet neviděl.

Vtipné je, že v rozvinutých zemích (Švýcarsko, Německo) veřejná kontrola tvrdě existuje, nikdo se nad tím nepohoršuje a jakmile se někdo dotkne svobody ostatním (třeba i jejich svobody dýchat čistý vzduch), tak s ním velmi tvrdě ihned zatočí!

Protože pár problémových jedin…