Hlavní navigace

App Store Applu není imunní, najdete v něm řadu podvodných aplikací

Daniel Dočekal 8. 12. 2014

Apple určitě nezkouší všechny aplikace. Kdyby tomu tak bylo, těžko by mohl být v App Store třeba QuickOffice, stejně jako řada dalších podobných podvodů.

Google i Microsoft jsou velmi často terčem kritiky kvůli tomu, že do jejich aplikačních obchodů příliš snadno pronikají podvodné aplikace. App Store od Applu je oproti tomu vydáván za příklad, který díky velmi důkladné kontrole něco takového nepřipouští. Byť, na druhou stranu, velmi striktní pravidla Applu také znamenají, že řadu zcela běžných a užitečných aplikací prostě v App Store nikdy nenajdete.


Autor: InfoWorld.com

Kontrola každé aplikace nahrávané do App Store by měla čistě teoreticky znamenat, že se tam nemůže dostat něco jako QuickOffice Pro (Apple už aplikaci odstranil – pozn. redakce), která po spuštění pouze zobrazí šedou obrazovku, nechá vás kliknout na „Tap“, a poté se zavře. Náhoda ani chyba to samozřejmě není. Třeba i proto, že Quickoffice Pro byla skutečná aplikace, kterou v roce 2012 koupil Google, a poté v průběhu tohoto roku přestala existovat.

V Angry support queries fly, citing problems with mystery iOS apps – that turn out to be scamware se dočtete, že InfoWorld.com kontaktoval člověka podepsaného pod aplikací v iTunes a dozvěděl se, že „najatý vývojář“ tuto aplikaci zveřejnil bez jeho vědomí. A také, že se postará o to, aby podvodná aplikace byla z App Store co nejrychleji odstraněna.


Autor: InfoWorld.com

Výše zmíněný článek navíc uvádí i další příklad v podobě jiné Quickoffice Pro aplikace (i tuto aplikaci po upozornění novinářů Apple smazal – pozn. redakce), tentokrát dokonce za 9,99 USD. Ta sice skutečně obsahuje základní textový a tabulkový editor, ale cenově je asi dost jasné, že za něco takového nemá smysl dávat peníze – za stejnou cenu můžete pořídit jiné, plně vybavené aplikace.

Na obou aplikacích je zajímavé ale ještě něco dalšího – nabízejí odkaz na neexistující podporu pro zákazníky, respektive na podporu, která s danými aplikacemi nemá nic společného. Obě pochopitelně těží ze známosti dřívější aplikace QuickOffice od Googlu, včetně využití ikonky původní aplikace. A aby všemu nebyl konec, InfoWorld.com zmiňuje ještě existenci další stejně se chovající a vypadající aplikace. A několik dalších, které sice nepoužívají ikonku od Googlu, ale také se jmenují QuickOffice.

Výsledkem pátrání InfoWorldu nakonec je to, že Apple po upozornění některé z podvodných aplikací odstranil, ale na dotazy neodpovídá. A těm, co si podvodné aplikace koupili, peníze prozatím nevrátil. Je tak jasné, že Apple zcela určitě neprověřuje každou aplikaci – pokud by tomu tak bylo, musel by zjistit, že se někdo snaží prodávat aplikaci, která nedělá vůbec nic.

Pokud se vydáte do App Store, narazíte na záplavu aplikací, které a) stojí peníze a b) používají QuickOffice či Microsoft Office v názvu. Pokusíte-li se proklikat na stránky s podporou uživatelů, čekají vás podobné výsledky, jako zjistili v InfoWorld.com. 

Žádné ojedinělé výsledky, ale organizovaná činnost, která těží z potřeb uživatelů iOSu mít k dispozici nějaké řešení pro dokumenty a tabulky

Paradoxní je, že řešení jsou zpravidla dostupná buď zdarma, nebo v podobě aplikací přímo od Apple nebo někoho spolehlivého a známého. Zdarma podobě navíc velmi dobře poslouží Google i Microsoft. 

Našli jste v článku chybu?

21. 12. 2014 9:53

App Santa (neregistrovaný)

Článek je v bulvárním stylu. Bylo by dobré místo vyvolávání emocí zkusit nějaké čísla a fakta. V App Store je přes 1 milion aplikací. Redaktoři narazili na několik (řádově do stovky kusů?) aplikací, které jsou podle nich podvodné. Po upozornění jich velkou většinu Apple smazal.

Pro diskutujicí: Apple prakticky vždy peníze vrací, ale mají nějaké podmínky. Reklamovat do x dní od stažení, smazat omylem stahnutou a zaplacenou aplikaci... Peníze zpravidla dorazí nejpozději do týdne.

9. 12. 2014 16:43

Lexx (neregistrovaný)

Jenom de..bil si kupuje aplikace (cokoliv na internetu) bez hodnověrných pozitivních referencí..!

To platí obecně.

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?