Hlavní navigace

App Store Applu není imunní, najdete v něm řadu podvodných aplikací

Daniel Dočekal 8. 12. 2014

Apple určitě nezkouší všechny aplikace. Kdyby tomu tak bylo, těžko by mohl být v App Store třeba QuickOffice, stejně jako řada dalších podobných podvodů.

Google i Microsoft jsou velmi často terčem kritiky kvůli tomu, že do jejich aplikačních obchodů příliš snadno pronikají podvodné aplikace. App Store od Applu je oproti tomu vydáván za příklad, který díky velmi důkladné kontrole něco takového nepřipouští. Byť, na druhou stranu, velmi striktní pravidla Applu také znamenají, že řadu zcela běžných a užitečných aplikací prostě v App Store nikdy nenajdete.


Autor: InfoWorld.com

Kontrola každé aplikace nahrávané do App Store by měla čistě teoreticky znamenat, že se tam nemůže dostat něco jako QuickOffice Pro (Apple už aplikaci odstranil – pozn. redakce), která po spuštění pouze zobrazí šedou obrazovku, nechá vás kliknout na „Tap“, a poté se zavře. Náhoda ani chyba to samozřejmě není. Třeba i proto, že Quickoffice Pro byla skutečná aplikace, kterou v roce 2012 koupil Google, a poté v průběhu tohoto roku přestala existovat.

V Angry support queries fly, citing problems with mystery iOS apps – that turn out to be scamware se dočtete, že InfoWorld.com kontaktoval člověka podepsaného pod aplikací v iTunes a dozvěděl se, že „najatý vývojář“ tuto aplikaci zveřejnil bez jeho vědomí. A také, že se postará o to, aby podvodná aplikace byla z App Store co nejrychleji odstraněna.


Autor: InfoWorld.com

Výše zmíněný článek navíc uvádí i další příklad v podobě jiné Quickoffice Pro aplikace (i tuto aplikaci po upozornění novinářů Apple smazal – pozn. redakce), tentokrát dokonce za 9,99 USD. Ta sice skutečně obsahuje základní textový a tabulkový editor, ale cenově je asi dost jasné, že za něco takového nemá smysl dávat peníze – za stejnou cenu můžete pořídit jiné, plně vybavené aplikace.

Na obou aplikacích je zajímavé ale ještě něco dalšího – nabízejí odkaz na neexistující podporu pro zákazníky, respektive na podporu, která s danými aplikacemi nemá nic společného. Obě pochopitelně těží ze známosti dřívější aplikace QuickOffice od Googlu, včetně využití ikonky původní aplikace. A aby všemu nebyl konec, InfoWorld.com zmiňuje ještě existenci další stejně se chovající a vypadající aplikace. A několik dalších, které sice nepoužívají ikonku od Googlu, ale také se jmenují QuickOffice.

Výsledkem pátrání InfoWorldu nakonec je to, že Apple po upozornění některé z podvodných aplikací odstranil, ale na dotazy neodpovídá. A těm, co si podvodné aplikace koupili, peníze prozatím nevrátil. Je tak jasné, že Apple zcela určitě neprověřuje každou aplikaci – pokud by tomu tak bylo, musel by zjistit, že se někdo snaží prodávat aplikaci, která nedělá vůbec nic.

Pokud se vydáte do App Store, narazíte na záplavu aplikací, které a) stojí peníze a b) používají QuickOffice či Microsoft Office v názvu. Pokusíte-li se proklikat na stránky s podporou uživatelů, čekají vás podobné výsledky, jako zjistili v InfoWorld.com. 

WT100

Žádné ojedinělé výsledky, ale organizovaná činnost, která těží z potřeb uživatelů iOSu mít k dispozici nějaké řešení pro dokumenty a tabulky

Paradoxní je, že řešení jsou zpravidla dostupná buď zdarma, nebo v podobě aplikací přímo od Apple nebo někoho spolehlivého a známého. Zdarma podobě navíc velmi dobře poslouží Google i Microsoft. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Skylink nabídne eSportsTV HD

Skylink nabídne eSportsTV HD

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu