Hlavní navigace

Apple iPhone, Google Phone a kdo bude další?

Jiří Macich ml. 15. 8. 2007

Apple má svůj opěvovaný i nenáviděný iPhone, Google bude možná rozdávat svůj mobil plný reklamy a Microsoft si tiše buduje pozice se svým Windows Mobile. Máme čekat expanzi počítačových firem mezi výrobce mobilních telefonů?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Trh s mobilními telefony vypadá řádně vykolíkovaný, ale přesto jeho vábení firmy z jiných oblastí technologického průmyslu nemohou odolat. Netvařme se, že jde o něco nového. Dnes už nikomu nepřijde zvláštní, že na trhu jsou mobily značek, které původně reprezentovaly výrobce pracovního nářadí či kuchyňských spotřebičů. O slovo se ale hlásí i firmy, které se proslavily hlavně v počítačové branži, a je celkem zajímavé i poučné sledovat jejich postup.

Jako jedna z prvních skočila mezi výrobce mobilních telefonů rovnýma nohama společnost Apple. Vsadila na to, co se jí osvědčilo třeba v případě kapesních multimediálních přehrávačů: jít cestou kultu technověku. Její iPhone nepřináší nic technologicky extra převratného (spíše naopak), má nádherný design a cenou i logikou je tak trochu jen pro vyvolené, kteří si jej mohou dovolit a jsou ochotni zkousnout vrtochy tvůrců. Někteří iPhone nekriticky oslavují a z nedostatků si udělali přednosti. Jiní při vyslovení jeho názvu vidí rudě. Nechci teď hodnotit, jestli je iPhone dobrý či špatný. Nebudu ale ani zastírat, že já osobně bych si telefon podobných parametrů za ty peníze nekoupil. Nekoupil bych si ale ani iPod a přesto to je nejprodávanější kapesní přehrávač…

Google, další adept na vstup mezi výrobce mobilních telefonů, si stejně jako Apple také rád hledá své cestičky. Příprava jeho vlastního mobilního telefonu je veřejným tajemstvím. Pokud se potvrdí spekulace, že svůj mobil bude rozdávat zdarma výměnou za zobrazování reklamy, bude to určitě revoluční krok v této oblasti. Google má ostatně revoluce v malíčku. Není sice vždy tím velkým inovátorem, jak se často zdá (ne, webová kancelář opravdu není jeho nápad), ale svou cestičku si dokáže prošlapat. Rozdávat telefony zdarma zní podobně kuriózně jako před lety e-mailová schránka s gigabajtovou kapacitou. Osobně bych se ale ještě před několika týdny vsadil, že se Google omezí jen na přípravu obsahu, případně doplňků, čemuž by nasvědčovala i avizovaná spolupráce s LG na YouTube telefonech.

Třetím do party by mohl být Microsoft. Ten už sice má bohaté zkušenosti se vstupem na zdánlivě obsazené trhy, ale informace o přípravě jeho vlastního mobilu nejsou příliš žhavé. V případě Microsoftu se zdá, že se prozatím vydá cestou dodávání svého operačního systému Windows Mobile pro chytré telefony třetích stran. Zdatným soupeřem mu je zatím dominující systém Symbian, který tlačí především Nokia (S60) a částečně Sony Ericsson (UIQ). Trochu na škodu také je, že zařízení s Windows Mobile jsou vnímána jako PDA s telefonními funkcemi, ale s tím Microsoft mnoho nenadělá. To už je na jednotlivých výrobcích a třeba HTC si to moc dobře uvědomuje.

KL_HLASOVANI

Yahoo zatím stojí kousek stranou a soustředí se především na dílčí spolupráci a dodávání služeb. Ale to dříve platilo i o Googlu, takže ani zde bych se neodvážil tvrdit, že někdy nějaký Yahoo Phone nepřijde.

Těžko soudit, kdo se dokáže na trhu s mobilními telefony více prosadit. Apple, Microsoft, Google, nebo někdo jiný? Jisté je, že se rozhodně nudit nebudeme. Ať už si o iPhonu myslíte cokoliv, rozruch a pozornost se mu vzbudit podařilo a to, co se proslýchá o záměrech Googlu, vypadá na velkou mobilní revoluci. Nevím jak vy, ale já se na budoucí vývoj velmi těším.

Anketa

Myslíte si, že Microsoft také připraví svůj vlastní mobil?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje