Hlavní navigace

Apple má ve Francii zaplatit 12 milionů eur za prodané iPady

Martin Vyleťal

Další soudní verdikt je součástí sporu o to, zda by výrobci zařízení, která umí nahrávat a ukládat obsah, měli platit paušální autorský poplatek za každý prodaný kus.

Pařížský soud nařídil společnosti Apple, aby francouzskému správci autorských poplatků Copie France zaplatila 12 milionů eur za iPady prodané v období od března do konce prosince 2012. Ve Francii tak pokračuje bitva o daň z tabletů. Letos v červnu totiž soudy rozhodly, že Apple má doplatit správci autorských poplatků 5 milionů eur za iPady prodané v roce 2011. 

Autorský poplatek, který známe v určité podobě také z Česka (platí se třeba při nákupu nenahraných médií, tiskáren, pevných či USB disků a MP3/4 přehrávačů), se totiž v předloňském roce ve Francii vztahoval také na tablety. Za každý přístroj s kapacitou paměti nad 64 GB musel výrobce odvést 12 eur. Tato výše poplatku platila pro rok 2011.

Zvláštní přitom je, že soud nyní rozhodl v neprospěch Applu, aniž by bylo zřejmé, zda a v jaké výši měl výrobce v roce 2012 poplatek odvádět. Pro vypočtení sazby na rok 2012 totiž Copie France provedla analýzu používání tabletů a tu přeložila francouzskému úřadu Conseil d'État. Ten ale o tom, zda a v jaké míře měly být autorské poplatky za prodané tablety v loňském roce vybírány, zatím nerozhodl.

Tip Content Kortanová

Apple má podle rozhodnutí soudu poslat 12 milionů eur do advokátní úschovy. Vyplaceny mají být držitelům práv až poté, co o jejich výši rozhodne Conseil d'État.

Zdroj: PC INpact a

Našli jste v článku chybu?
30. 10. 2013 8:18

Tady je hlavně vidět, jak nesmyslné to výpalné je. Uživatelé iPadů jsou myslím ti poslední, kdo stahují jinak, než oficiálně. Ale tak proč je trochu nepodojit, když je to takový úspěch, že?

30. 10. 2013 18:53
no lol (neregistrovaný)

Asi chtěli "naše lidi" zaměstnat. Ožebračování zákazníků (tedy vlastně taky "našich lidí") zlodějským poplatkem bude na pořadu dne zítra. Vydržte privshielde! LOL