Hlavní navigace

Že je používání pět let starých počítačů smutné? Tohle Apple nedomyslel

Daniel Dočekal 29. 3. 2016

Zesměšnit zákazníky při představení nových produktů? To není pravděpodobně zrovna ten nejlepší nápad. Obzvlášť, když je to trochu mimo.

S Applem je to těžké. Pokud jste si před pouhými dvěma lety pořídili iPad mini, tak už řadu nových věcí prostě nebude umět. Zdůvodněním je většinou to, že „nemá 64bitový procesor“ (zvláštní výmluva třeba pro funkci noční barevnosti displeje, kterou uměl F.lux bez problémů). 

Případně zjistíte, že interní paměť pro běh programů je tak malá, že stěží udrží otevřené dvě aplikace. Budiž, výrobce hardwaru musí být z něčeho živ – ale dvouletý cyklus obměny je nepraktický.

Na posledním představování nových produktů Apple ukázal nový 9,7palcový iPad Pro, ke kterému je nutné dodat, že je to rozhodně opět velmi povedený kousek hardwaru (s čím dál tím méně povedeným softwarem, ale budiž). Paradoxní bylo, že Apple pro řadu iPad Pro argumentoval tím, že uživatelé PC přecházejí právě na tyto tablety (nic než PR, pochopitelně).

Ale také tím, že je smutné, když přes 600 milionů lidí používá počítače starší než pět let.

Neměnit, co funguje

Zesměšňovat vlastní zákazníky není nejlepší nápad a zesměšňovat je ukázkou, jak firma neumí pochopit realitu, je ještě horší. A to nejenom proto, že na pět let starém PC či notebooku stále není nic špatného. Naopak na dnešních počítačích může být řada věcí špatná – chybějící porty, mizející Ethernet, absence CD/DVD mechanik. Existuje mnoho důvodů, proč nikam nespěchat.

V Applu asi netuší, že je zde také hodně lidí (a hodně zemí), kde ceny zařízení od Applu patří do kategorie „Nedostupné“ a kde starší PC jsou nástrojem k tomu, že lidé mohou být digitálně gramotní a připojení. Na nové předražené vychytávky prostě nemají peníze.

Dá se chápat, že Apple zapomněl, že klasické počítače mohou být sice staré pět let, ale to, co je v nich, zdaleka ne. V PC světě je běžné, že po pár letech pořídíte rychlejší grafickou kartu, vyměníte či přidáte disky, rozšíříte paměť.

Nemluvě o samotné otázce koupě nového počítače se všemi nepříjemnostmi s tím spojenými – Tedy hlavně s tím, jak ze starého počítače dostat do nového všechny programy, nastavení, data. A nutnost znovu instalovat všechny různé programy a znovu je stahovat, protože je nelze přímo zkopírovat.

Poslední argument? Ten nejjednodušší? Ono to prostě i po těch pěti letech velmi dobře funguje. Obvykle se stačí o počítač či notebook starat. PC svět se nechová tak hladově, že se při každé nové verzi iOSu zvyšují požadavky na hardware (a zlé jazyky tvrdí, že je uměle omezena použitelnost na starších zařízeních). Nehledě na to, že pět a více let staré „šunky“ jsou stále použitelné nejenom se staršími verzemi Windows, ale také s některou dostatečně pružnou instalaci Linuxu.

O chudé není zájem

Od Applu je to zvláštní ukázka neúcty k zákazníkům, které ve skutečnosti chce přesvědčit k tomu, aby si koupili nový tablet za stovky dolarů (nejlevnější iPad Pro 9,7" stojí 599 dolarů, za což dostanete 32GB verzi, se kterou si toho dnes už moc neužijete). 

MIF16

Že se u posměšků na adresu uživatelů první verze iPadu (mám doma, sice už nový iOS neviděl několik let a většina softwaru od Applu na něm jenom padá, ale na některé věci je stále použitelný) často dočkáte od uživatelů Applu, na tom není nic zvláštního. Mívají takový ten zvláštní životní postoj, podle kterého cokoliv, co není poslední model (a cokoliv, co není Apple), je podřadné.

Označovat pět let staré počítače a jejich používání za smutné je… neskutečně smutné. Je zvláštní, že zrovna Applu tahle maličkost na představení produktů nedošla. Ale je možné, že prostě o chudé nemá zájem a tohle byla nenápadná cesta, jak jim to naznačit.

Anketa

Jak starý počítač (PC) používáte?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?