Hlavní navigace

Apple slibuje změnu v možnostech přístupu aplikací ke kontaktům

Daniel Dočekal

Po selhání mobilní aplikace Path (viz Path opět poukázal na nebezpečí sociálních aplikací,vaše data nejsou v bezpečí) se v médiích objevila nebývale ostrá kritika toho, že Apple iOS omezuje zacházení s kontakty pouze „pravidly“, kterými se tvůrci aplikací musí řídit. Zásadní problém aplikační platformy je ten, že kterákoliv aplikace může bez vědomí uživatele stáhnout jeho kompletní adresář a nahrát ho kamkoliv se zlíbí. Uživatel něco takového nejenom nemůže zakázat, ale ani se o této aktivitě…

Po selhání mobilní aplikace Path (viz Path opět poukázal na nebezpečí sociálních aplikací,vaše data nejsou v bezpečí) se v médiích objevila nebývale ostrá kritika toho, že Apple iOS omezuje zacházení s kontakty pouze „pravidly“, kterými se tvůrci aplikací musí řídit. Zásadní problém aplikační platformy je ten, že kterákoliv aplikace může bez vědomí uživatele stáhnout jeho kompletní adresář a nahrát ho kamkoliv se zlíbí. Uživatel něco takového nejenom nemůže zakázat, ale ani se o této aktivitě nedozví. Problém se dostal i do amerického Kongresu, který od Apple žádá vysvětlení (viz Ranking Members Waxman and Butterfield Want Answers from Apple on iPhone Address Book Privacy Concerns).

START17

Podle Dustina Curtise (viz Stealing Your Address Book) se třináct z patnácti nejpopulárnějších aplikací pro iOS nerozpakovalo a možnosti získat kompletní kontakty od uživatelů využilo. Získali tak miliony kontaktních informací. A jak Dustin Curtis uvádí, včetně toho, že se jim podařilo získat číslo na Marka Zuckerberga, Larry Ellisona či Billa Gatese.

Podle AllThignsD (viz Apple: App Access to Contact Data Will Require Explicit User Permission) Apple uznalo, že stávající přístup je problematický. Novinkou tak bude nutnost explicitního souhlasu uživatele k tomu, aby aplikace získala přístup ke kontaktům. Tedy něco, co mělo být v iOS implementováno již dávno.

Našli jste v článku chybu?
18. 2. 2012 10:19
Soumenvodnetbooku (neregistrovaný)

Jeden z odkazování či článku vede na blog cloveka ktery to odhalil a tam probíhá velmi zajímavá diskuze. Například o tom, že Psth tímto stěhováním všech zákaznických kontaktu na sve servery získává kompletni identifikační a kontaktní udaje o dětech a nezletilých bez vědomi jejich rodičů. Pokud totiž kdokoliv z uzivatelu ma v telefonu kontakty na sve syny, dcery, vnuky, synovce.... Tak tyto jsou uplatňovány rovněž a nikdo nema šanci s tím nic udělat. CEO vyzývá, aby zákazníci, kteří nesouhlasí se…