Hlavní navigace

Apple v Belgii čelí žalobě kvůli nekalým obchodním praktikám vůči zákazníkům

Autor: Apple.com
Martin Vyleťal

Není to první spor, který Apple kvůli podobným praktikám vedl. Příčinou je snaha firmy prodávat zboží v Evropě s kratší zárukou, než určují zdejší zákony.

Belgická organizace na ochranu spotřebitelů Test-Aankoop podala žalobu na společnost Apple kvůli nekalým obchodním praktikám vůči zákazníkům. Organizaci se nelíbí, že Apple v Belgii prodává oficiálně své zboží s jednoletou zárukou, byť v celé Evropské unie je stanovena dvouletá minimální záruční doba na spotřební elektroniku.

Už na konci roku 2011 udělil firmě, resp. firmám Apple Italia, Apple Sales International a Apple Retail Italia, italský antimonopolní za podobné praktiky pokutu ve výši 900 tisíc eur. Apple na webových stránkách store.apple.com a apple.com podle Úřadu nedostatečně informoval italské zákazníky o dvouleté záruční době na zakoupené zboží.

Firma zákazníky upozorňovala pouze na jednoletou záruční dobu, kterou poskytuje výrobce a prodávala jim další rok záruky v rámci programu AppleCare, ačkoli podle italského práva mají zákazníci nárok na dvouletou záruční dobu. 

Tip Content Machovec

Na stejnou praktiku si nyní stěžuje Test-Aankoop. Apple se přitom proti zmiňovanému rozhodnutí italského antimonopolního úřadu odvolal, ale prohrál a navíc mu byla na konci loňského roku vyměřena další pokuta v celkové výši 200 tisíc eur. 

Zdroj: The Next Web

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2013 21:53
J (neregistrovaný)

cas od casu neco podobneho slysim i z jinych stran. Skoda ze nikdy nikdo neprinesl tvrdy dukaz. Takhle to jsou jen "urban legends".

15. 1. 2013 15:20

Dovolím si Vás opravit. Apple jej sice expeduje z Irska, jenomže Irsko a nějaké 2 další státy EU (nejsem si jistý, kdo přesně je také nepřijaly, myslím VB a Dánsko) nepřijaly smlouvu Řím II, která tohle řeší. Spousta serverů se špatně odovlává, že Irsko s touto smlovou souhlasilo, ale to není pravda. V prvním z návrhů se Irsko vyjádřil tak, že by to přijalo, ale v konečném znění mezi akceptujícím zeměmi nebyla.

Řím II konkrétně řešil, že pokud si objednáváte z jiné země EHS (tj. + Norsko a Švýc…