Hlavní navigace

Apple, Yahoo a další nešifrují vaše kontakty, snadné sousto pro NSA

 Autor: Isifa / EPA / Roland Holschneider
Daniel Dočekal 1. 11. 2013

V době kdy NSA šmíruje prakticky každého, včetně politiků ve spojeneckých zemích, je velmi důležité alespoň šifrovat. Bohužel to není moc časté.

Internet nikdy nebyl tak veřejným místem. Poté, co Edward Snowden začal postupně ukazovat, jak dalece NSA šmíruje celý svět, je to zcela jasné. Cokoliv pošlete či vložíte na Internet, se automaticky stává veřejně dostupnou informací. Více než kdy předtím je nutné buď po Internetu nic důležitého či důvěrného nepřenášet, nebo velmi důsledně šifrovat.

Při snaze o bezpečné přenosy informací po Internetu bohužel u řady firem narazíte stále na nedostatky. Jak například upozorňuje Ars Technica, i Apple přenáší informace z vašeho seznamu kontaktů v čistě textové podobě. Kontakty se tak mohou dostávat do rukou NSA a dalších tajných služeb, jsou navíc volně zachytitelné i kdekoliv cestou. Například prostřednictvím veřejné WiFi, na kterou jste se právě připojili.

V této souvislosti je dobré vědět, že NSA během jediného dne dokáže získat až stovky tisíc e-mailů a kontaktů. Nejhůře se jim to daří z Gmailu. Jako důvod je uváděn fakt, že Google přešel na používání HTTPS a komunikaci tak zabezpečuje šifrováním.

the NSA’s Special Source Operations branch collected 444,743 e-mail address books from Yahoo, 105,068 from Hotmail, 82,857 from Facebook, and 33,697 from Gmail during a single day last year. The comparatively low number of contact lists acquired from Gmail is noteworthy considering it is among the most widely used online e-mail services. A key contributor to that low rate is almost certainly Google's default use of HTTPS to encrypt e-mail traffic.

Loni oddělení zvláštních operacích NSA shromáždilo během jediného dne 444743 emailových adresářů z Yahoo, 105068 z Hotmailu, 82857 z Facebooku a 33697 z Gmailu. Poměrně nízký počet kontaktů získaných z Gmailu je pozoruhodný, vzhledem k tomu že Gmail patří mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější e-mailové služby. Hlavním důvodem je nepochybně fakt, že Google standardně používá HTTPS šifrování emailové komunikace.

NSA shromažďuje stovky milionů mailových adres a s nimi souvisejících informací. Slouží ji k tomu právě adresáře kontaktů ve službách jako je Gmail, Yahoo mail, Hotmail či Facebook. Zmiňovaný Apple komunikaci s Gmailem a dalšími službami neuskutečňuje po šifrovaném (https) připojení. Jelikož software v pravidelných časových intervalech synchronizuje adresáře kontaktů s dalšími službami, je velmi snadné tyto informace odchytávat.

TIP: Bruce Schneier na toto téma: NSA Harvesting Contact Lists

Apple není pochopitelně jedinou firmou, která komunikaci s uživatelem nešifruje. Podobně je na tom například Yahoo, které je v informacích předaných Snowdenem citováno jako zdroj rekordního počtu e-mailů a jejich prostřednictvím získaných informací (u Yahoo se SSL dočkáte možná v lednu 2014).

KL_HLASOVANI

Použití SSL (HTTPS) samozřejmě neznamená, že by NSA nemohlo informace odchytit, ale muselo by k tomu využít buď nějakého mírně „hackovacího“ postupu nebo dokázat dešifrovat komunikaci. U řady služeb, včetně zmiňovaného Applu či Yahoo, nemáte možnost využít šifrované připojení, což NSA podstatně zjednodušuje získávání informací.

Zdroj: Apple Doesn't Encrypt Your Contacts — Which Is Why It's So Easy For The NSA To See Them a Here’s everything you should know about NSA address book spying in one FAQ

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem