Hlavní navigace

Apríloví zpravodajci s touhou napálit vás

Vojtěch Bednář 4. 4. 2011

První duben je tradičně dnem vyvádění kolegů, známých a rodiny aprílem. Apríl je svátek bláznů, a snad právě proto jej tak milují také média a novináři. Konvenční i internetoví. Čím nás vyvedli letos?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Vyvádění aprílem má bohatou tradici, u nás i ve světě, a to již od šestnáctého století.  Nemůžeme se tedy divit, že tento pro některé milý, pro jiné nepřijatelný „svátek bláznů“ doslova milují média a novináři. Na Internetu najdeme mnoho serverů a míst, která při příležitosti apríla vyvádějí svým návštěvníkům nejrůznější kulišárny. Pojďme se podívat na některé z nich.

Zpravodajský server Idnes.cz, pyšnící se přívlastkem „nejdůvěryhod­nější“, se rozhodl ušetřit náklady na vytápění příliš rozlehlé katedrály svatého Víta na pražském hradě tím, že ji zateplí, a u příležitosti toho vydal hezké video. Je to moc dobrý nápad a úspory  za teplo by se mohly líbit na hradě sídlícímu prezidentovi, ale obáváme se, že toho by spíše jako konzervativního politika z představy izolací oblepené katedrály ranila mrtvice. Přesto je zřejmé, že někteří čtenáři, v tomto případě spíše užaslí diváci, brali celý vtip vážně.

Méně důvěryhodné, zato však stále seriózní Novinky.cz se rozhodly potěšit své čtenáře zprávou o chycení lupiče, který přepadal banky před jejich zavřením v masce prezidenta Obamy. Hornorakouské úřady nevylučují, že to byl – citujeme – „bavor z bavor“. Buďme rádi, že ne čech z Čech a i když v tomto případě není jasné, zda se jedná skutečně o aprílový žertík, možná poslouží coby inspirace skutečným lupičům, nebo dokonce politickým gangům – a to autoři cela jistě nechtěli.

Technologický server Technet.cz, který běžně informuje o zajímavých a netradičních vynálezech tentokrát přišel s novinkou. Není ji nic méně praktického, než nákupní taška z oceli,  zato bez uch. Až budete v tomto ocelovém zázraku odnášet svůj nákup, dejte pozor, aby právě nebyla bouřka, jinak byste se totiž mohli stát součástí nepříjemného obvodu.  A jak upozornil kdosi v diskuzi, její praktičnost ocení hlavně zloději, protože spolehlivě odstíní detektory krádeže. Nyní již nezbývá než se těšit, až se tento zázrak objeví v prodejní síti.

Jiný technologický server, Živě.cz, se dlouhodobě zabývá možná až chronickým předpovídáním vlastností nastávajících operačních systémů – hlavně Microsoft Windows. Jejich příští verze, pracovně označovaná „8“, se již testuje, nicméně tím, zda bude nebo nebude obsahovat funkci miniaplikací v tlačítku Start,, si nejsme úplně jisti – spíše ne. I v tomto případě je ale docela možné, že se dnešní vtip stane zítřejší realitou. Vzpomeňme při této příležitosti na nesmrtelný aprílový vtip serveru Mobil.cz z roku 2001 telefon Nokia 7110 měl podle něj získat HTML(!) prohlížeč – jak neuvěřitelné.

Netradičně uchopil apríla server Žena.cz. Prostě ho přiznal  a čtenářkám doporučil, aby se zasmály. Zasmějme se proto s nimi.

Na internetu se objevilo mnohem více aprílů – ze zahraničních byl asi nejpodařenější Google Gmail Motion, ovládání elektronické pošty pohybem, abyste se pohybu neodříkali. 

Je ovšem stále obtížnější odlišit apríly od skutečnosti, respektive od skutečných zpráv. Mediální kultura se vyvíjí a jedním z důsledků tohoto vývoje je, že mnoho zpráv připomíná aprílové a skutečné vtípky se mezi nimi tak snadno ztratí. Proto pokud jste viděli další, hezčí, zajímavější, podělte se s námi v diskuzi.

Našli jste v článku chybu?

4. 4. 2011 11:30

SMLomos (neregistrovaný)

Nejlepsi april je kazdy novy clanek pana Bednare na Lupe. Clovek se vubec nemusi tesit na 1. duben, porci neskutecnych kravovin dostane od Vojty kazde tri dny, po cely rok. aTo dekujeme, Vojtechu!

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET