Hlavní navigace

Apríloví zpravodajci s touhou napálit vás

Vojtěch Bednář 4. 4. 2011

První duben je tradičně dnem vyvádění kolegů, známých a rodiny aprílem. Apríl je svátek bláznů, a snad právě proto jej tak milují také média a novináři. Konvenční i internetoví. Čím nás vyvedli letos?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Vyvádění aprílem má bohatou tradici, u nás i ve světě, a to již od šestnáctého století.  Nemůžeme se tedy divit, že tento pro některé milý, pro jiné nepřijatelný „svátek bláznů“ doslova milují média a novináři. Na Internetu najdeme mnoho serverů a míst, která při příležitosti apríla vyvádějí svým návštěvníkům nejrůznější kulišárny. Pojďme se podívat na některé z nich.

Zpravodajský server Idnes.cz, pyšnící se přívlastkem „nejdůvěryhod­nější“, se rozhodl ušetřit náklady na vytápění příliš rozlehlé katedrály svatého Víta na pražském hradě tím, že ji zateplí, a u příležitosti toho vydal hezké video. Je to moc dobrý nápad a úspory  za teplo by se mohly líbit na hradě sídlícímu prezidentovi, ale obáváme se, že toho by spíše jako konzervativního politika z představy izolací oblepené katedrály ranila mrtvice. Přesto je zřejmé, že někteří čtenáři, v tomto případě spíše užaslí diváci, brali celý vtip vážně.

Méně důvěryhodné, zato však stále seriózní Novinky.cz se rozhodly potěšit své čtenáře zprávou o chycení lupiče, který přepadal banky před jejich zavřením v masce prezidenta Obamy. Hornorakouské úřady nevylučují, že to byl – citujeme – „bavor z bavor“. Buďme rádi, že ne čech z Čech a i když v tomto případě není jasné, zda se jedná skutečně o aprílový žertík, možná poslouží coby inspirace skutečným lupičům, nebo dokonce politickým gangům – a to autoři cela jistě nechtěli.

Technologický server Technet.cz, který běžně informuje o zajímavých a netradičních vynálezech tentokrát přišel s novinkou. Není ji nic méně praktického, než nákupní taška z oceli,  zato bez uch. Až budete v tomto ocelovém zázraku odnášet svůj nákup, dejte pozor, aby právě nebyla bouřka, jinak byste se totiž mohli stát součástí nepříjemného obvodu.  A jak upozornil kdosi v diskuzi, její praktičnost ocení hlavně zloději, protože spolehlivě odstíní detektory krádeže. Nyní již nezbývá než se těšit, až se tento zázrak objeví v prodejní síti.

Jiný technologický server, Živě.cz, se dlouhodobě zabývá možná až chronickým předpovídáním vlastností nastávajících operačních systémů – hlavně Microsoft Windows. Jejich příští verze, pracovně označovaná „8“, se již testuje, nicméně tím, zda bude nebo nebude obsahovat funkci miniaplikací v tlačítku Start,, si nejsme úplně jisti – spíše ne. I v tomto případě je ale docela možné, že se dnešní vtip stane zítřejší realitou. Vzpomeňme při této příležitosti na nesmrtelný aprílový vtip serveru Mobil.cz z roku 2001 telefon Nokia 7110 měl podle něj získat HTML(!) prohlížeč – jak neuvěřitelné.

Netradičně uchopil apríla server Žena.cz. Prostě ho přiznal  a čtenářkám doporučil, aby se zasmály. Zasmějme se proto s nimi.

MIF16

Na internetu se objevilo mnohem více aprílů – ze zahraničních byl asi nejpodařenější Google Gmail Motion, ovládání elektronické pošty pohybem, abyste se pohybu neodříkali. 

Je ovšem stále obtížnější odlišit apríly od skutečnosti, respektive od skutečných zpráv. Mediální kultura se vyvíjí a jedním z důsledků tohoto vývoje je, že mnoho zpráv připomíná aprílové a skutečné vtípky se mezi nimi tak snadno ztratí. Proto pokud jste viděli další, hezčí, zajímavější, podělte se s námi v diskuzi.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily