Hlavní navigace

Aréna: USA vs. Microsoft

Redakce 6. 11. 2001

Americká federální vláda se dohodla na mimosoudním urovnání antimonopolního procesu se softwarovou společností Microsoft. Řešení je to překvapivé -- MS (ač uznán vinným) zůstal bez trestu a navrhovaná omezení jsou podle mnohých neúčinná. Proč, na to jsme se zeptali Dana Lukeše a Tomáše Krauseho (Root.cz).

Dan Lukeš je bývalým členem představenstva sdružení CZ.NIC. V současné době pracuje ve Středisku informatické sítě a laboratoří MFF UK. Obecně je považován za pragmaticky smýšlejícího člověka. Tomáš Krause je z firmy 4WeB – která vydává sever Root.cz, kde najdete informace (nejen) ze světa Linuxu – a obecně je považován za odpůrce technologií společnosti Microsoft.

Lupa: Co bylo důvodem takto „narychlo“ ukončeného sporu U.S. vs. Microsoft?

Dan Lukeš
(dan@obluda.cz): O tom lze v této chvíli jen spekulovat, a já mám příliš málo informací, abych se o to chtěl a měl pokusit.

Tomáš Krause (tomas@krause­.cz): Možná rozhodnutí přišlo nečekaně, ale myslím, že ne narychlo. Spor trval přeci několik let. Proč padlo rozhodnutí zrovna minulý týden a ne až za měsíc, opravdu nevím, to je otázka pro úplně jiné lidi, než jsem já. Jiná věc je, že to celé navenek působí jako ušité horkou jehlou a ve stylu „vlk se nažral a koza zůstala celá“, ale co tím kdo sledoval a zda to byl záměr, se musíte ptát jinde.

Lupa: Považujete za správné, aby Microsoft (ač uznán vinným) nakonec vyvázl bez trestu?
Lukeš: Pokud „správně“ chápeme ve smyslu platného práva, pak je to správné, protože mimosoudní dohoda je ve Státech zcela legální. Navíc, i z hlediska morálního lze považovat za vrchol spravedlnosti, pokud žalující strana se žalovanou uzavřou dohodu o trestu – a uzavřená smlouva je v podstatě dohodou nahrazující soudní výrok o trestu. Připouštím ale, že v případě, že jednou ze stran sporu je stát, je takový postup trochu podivný – je to stát, který (dle vůle voličů) vytváří zákony a prostřednictvím soudu zajišťuje trestání jejich porušení – a tak mi připadá poněkud zvláštní, když se stát rozhodne vlastní soudy z rozhodnutí vynechat a dohodnout se o trestu sám. Krause: Samozřejmě, že ne. Pokud je někdo uznán vinným, musí v normálně fungujícím systému následovat trest. Je však třeba dodat, že papírově Microsoft trest dostal – to, že to není „nápravné opatření, ale odměna“ (jak řekl viceprezident RealNetworks), je smutné, ale je to holý fakt.

Lupa: Je dohoda výsledkem neschopnosti DoJ prosadit anti-monopolní zákony, či jde spíše o politické rozhodnutí?
Lukeš: To, že byl Microsoft uznán vinným, znamená, že rozhodně nešlo o problém nedostatecných zákonů. Zcela určitě šlo o politické rozhodnutí. Krause: Asi od každého trochu. Úplně neschopný anti-monopolní úřad určitě není a již dvakrát v podobných případech zafungoval – v roce 1911 byl rozdělen Rockefellerův ropný koncern Standard-Oil a v roce 1982 AT&T. I tentokrát soud dospěl k závěru, že Microsoft zneužil svého dominantního postavení na trhu a logicky by měl následovat trest. Že nenásledoval, je podle mne důsledek několika faktorů – kolotočemi různých odvolávání, změnou soudců, propagandou a tlakem samotného Microsoftu a nakonec i nechutí administrativy prezidenta Bushe pokračovat v soudu s Microsoftem (pokud se nepletu, tak v tomto smyslu se Bush vyjádřil před volbami nebo těsně po nich).

Lupa: Považujete opatření obsažená ve smlouvě mezi U.S. a Microsoftem za účinná?
Lukeš: Pravděpodobně jako vždy, bude výsledek kompromisem – Microsoft provede určité ústupky, na které budou jeho příznivci poukazovat s tím, že smlouva byla naplněna, zatímco odpůrci Microsoftu budou zcela nepochybně s reálným naplňováním smlouvy nespokojeni. K uvedenému rozporu musí dojít, už jen proto, že každý si uzavřenou smlouvu vyloží trochu jinak. Krause: Tak detailně, abych ji mohl posoudit, jsem smlouvu nečetl, a navíc nejsem ani právník, takže hodnotit si opravdu netroufám. Pokud se ale dočtu, že jednotlivé státy se pod dohodu nehodlají podepsat, protože zjistily, že dohoda obsahuje tolik výjimek, že některá její ustanovení nebudou fungovat, nebo je bude možné obejít, asi to nebude úplně v pořádku. Podobně nesouhlasné hlasy znějí i z tábora konkurence (Sun, RealNetworks…) – na těch jistě také kousek pravdy bude, ale na druhou stranu je nelze přeceňovat, přeci jen je to konkurence a nic jiného se od ní čekat nedá.

Po vzoru španělské arény, kde se střetává toreador s býkem, i v Aréně na Lupě můžete být svědky vyhrocených konfliktů. Každý týden proti sobě postavíme dvě osobnosti s odlišným názorem na aktuální problém českého Internetu a telekomunikací. Ať už při vyhraje kdokoli, všichni získáváme neopakovatelnou příležitost zorientovat se v mnohdy nepřehledných problémech.

Našli jste v článku chybu?

11. 11. 2001 6:11

Jerry III (neregistrovaný)
Ok, nemyslim, napsal sem je sem jen proto ze sem si to cely vymyslel, ze lide co meli dukazy ze to dela je zfalsovali a vubec, nedalo se jim verit, a ze vsichni krome me kontrolujou kazdej bajtik co jim projde pres sitovku. A proto kdyz dva delaji to same tak u M$ je to spatne a u kohokoli jineho je to naprosto v poradku. Uz toho mam po krk, v zivote sem nevidel tak zabedneny lidi jako bojovniky proti Microsoftu. Sami tvrdi ze lidi co pouzivaji M$ produkty sou ignoranti, jenze oni pritom sou pod…

10. 11. 2001 10:45

Petr Voralek (neregistrovaný)
Tyto argumenty myslite vazne?
Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?