Hlavní navigace

Ariadne.cz - blogová encyklopedie

Martin Pírko 23. 12. 2003

Systém Ariadne.cz je zdánlivě velmi složitý, avšak po chvilce zamyšlení vám připadne přímo primitivní. Registrovaní uživatelé publikují takzvané "zápisy" na určité téma, tedy klíčové slovo nebo také anglicky "node". Přímo v jednotlivých článcích lze pak jednoduchým kliknutím na nějaké z obarvených slov přejít na článeček s požadovaným tématem.

Vysvětlím na příkladu. Ve článku na téma menstruace se objeví věta:

Menstruace je měsíční krvácení, u ženy se dostavuje periodicky jednou měsíčně od puberty do menopauzy.

Kliknutím na slovo „puberty“ se dostanu k textu o pubertě.

Podstata systému serveru je převzata z anglického Everything2.com (nyní bohužel mimo provoz), o který se stará The Everything Development Company.

Vzhled a funkce

Stránky nevypadají na první pohled nic moc, ostatně i při dalších pohledech z libovolných úhlů se prvotní názor nezmění. Tento design pro podobný typ webu bohatě stačí, navíc vyniká jedinečnou přehledností. Pokud máte přeci jen nějaké estetické požadavky, pak vám dali tvůrci možnost změnit si skin nebo theme (dohromady vzhled). Bohužel máte na výběr pouze mezi špatným, přibližně stejně špatným, malinko lepším apod.

K článkům se dostanete různými způsoby. Novinky se vám zobrazí přímo na hlavní stránce, mimoto si můžete zvolit z bočních lišt, kde jsou umístěny odkazy na výběr ze starších textů. Pokud se považujete za dítě štěstěny, můžete se pokusit pomocí funkce hledání na horní liště i něco nalézt. Nodes však zatím není mnoho, proto výsledek nezaručuji. V tom dozvědět se, o čem se v příspěvku píše, vám kromě tématu pomůže i upřesňující závorka, která oznamuje povahu textu (např. věc, osoba, myšlenka, …). Vyjma výše zmíněného odkazování přímo z textu lze za každým článkem najít tabulku témat, kam uživatelé z tohoto místa nejčastěji odcházeli.

Bez registrace sice můžete webem neomezeně surfovat, avšak se zapsáním získáte jak možnost přidávat nové příspěvky a přidávat své komentáře k příspěvkům starším, tak i výše zmíněnou volbu vzhledu, knihu záložek, přístup k chatu, interní poštu a několik bodů, pomocí nichž pak lze hodnotit cizí příspěvky, příčemž s každým přidaným textem se vám zvýší příděl těchto „cools“. Záporně ohodnocené článečky pravděpodobně ze serveru zmizí (to už je na správě). Takto se vlastně snadno odděluje zrno od plev.

Texty

Vzhledem k povaze serveru se dá s určitou jistotou tvrdit, že zde naleznete od všeho něco. Ve skutečnosti se na serveru vyskytuje asi nejvíc různých zamyšlení a málo čistě encyklopedických příspěvků. Dokonce zde najdete takové zvláštnosti jako recenze a odkazy na volné hry, úryvky z knih a tak podobně. Každý si může vybrat to, co je mu blízké.

Myšlenková úroveň je více či méně vysoká. Uživatelé se většinou prezentují krátkými avšak údernými textíky, práce málokdy přesahují dvě normostrany (3600 znaků). Úroveň textu zřejmě zvyšuje implementovaná kontrola pravopisu, i tak narazíme sem tam na gramatický nedostatek.

Myslím, že stojí za to, abychom si nějakou ukázku prezentovali:

MIF16

Inzerát
(myšlenka) napsal(a) Medy

Inzeráty tohohle typu miluju! Jsou to perly, asi si udělám sbírku… :o) JMENUJI SE PETRA A RÁDA BYCH SE SEZNÁMILA. MÁM RÁDA CHLAPY CO VÍ CO CHCOU VEŠKERÉ SPORTYŽIVOT. Hledám muže na úrovni, nejlépe lékaře, právníka, inženýra… Jsem pohledná 26letá VŠ, těším se na vaše odpovědi, pánové! Moudrá matka příroda to zařídila tak, že lidé znají dříve své tváře než své duše… Nemoudří lidé to v době informačního věku začasté chtějí měnit a vymýšlejí si proto řadu možností – inzerci, SMSky, Internet… je to správně, ptám se…?

Lidé z Ariadne

Na projektu Ariadne.cz se spolupodílí někteří správci diskusních serverů a jiní lidičkové, jmenovitě například Petr Baudiš či Marek Janda (administrátor Nyx.cz), několik se jich skrývá pod přezdívkami (JitkaCL, Fis> (administrátoři Lopuch.cz)). Jedná se o projekt nekomerční, tudíž omezený volným časem tvůrců. Avšak nutno podotknout, že se o web, i přes velmi nízký zájem, celkem dobře starají. Kvalita tohoto typu serveru se však zvyšuje přímo úměrně s nárůstem uživatelů.

Potenciál Ariadne

Díky univerzálnímu a dále neustále se vyvíjejícímu systému se budoucnost serveru jeví sympaticky. Jedinou podmínkou pro to, aby se z něj stal oblíbený a užitečný server, je zvýšení počtu uživatelů a zvláště zvýšení počtu příspěvků. Snad každý má něco, čím by mohl webu přispět. Není potřeba dělat něco náročného. Stačí vytáhnout z hloubi adresářového stromu pár starých školních prací, okopírovat zajímavý úryvek z nějaké té e-knihy či sem vložit některý ze svých hodnotných příspěvků z diskusních serverů. Kolik hodnotného se napíše a pak se ztratí v propasti minulosti… Není to škoda?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita