Hlavní navigace

Asociace.BIZ: za internet profesionálnější

Ondřej Aust 7. 10. 2002

Lepší orientace klientů a zkvalitnění trhu - to jsou hlavní cíle sdružení internetových firem založeného minulý týden v Praze. Do jaké míry se podaří profesnímu uskupení Asociace.BIZ předsevzetí splnit, to závisí především na tom, nakolik se dostane se do podvědomí odborné veřejnosti.

Organizaci Asociace.BIZ (na internetu sídlící na stejnojmenné doméně) založily společnosti AMI Praha, Et Netera, Forrest Gump, Globe Internet, Ilikethis!, Lundegaard, nexum Trilog a První multimediální. Těchto osm firem, které patří mezi lídry trhu internetových řešení, vykázalo za loňský obrat přes 166 milionů korun.

Není proto divu, že se dalšími členy mohou stát pouze společnosti, jejichž roční obrat přesáhne deset milionů českých korun. Toto pravidlo není projevem elitářství – plně se shoduje s primárním směřováním sdružení. Jeho součástmi by totiž měly být – podle slov zakladatelů – etablované subjekty, které realizací svých dosavadních zakázek a péčí o klienty dokázaly, že jsou pro trh i své zákazníky přínosem, a pomáhají tento segment internetového podnikání postupně kultivovat.

Asociace tak reaguje na stávající situaci na českém internetu. Firemních prezentací i pokusů o využití internetu jako marketingového nástroje existuje mnoho, nemalému počtu z nich se dá vytknout nízká kvalita provedení či nedostatečná efektivita. „Potenciál internetu není v Česku dostatečně využit,“ konstatoval na tiskové konferenci Asociace.BIZ její prezident Richard Schinko, donedávna ředitel úspěšné reklamní agentury.

Podle něj jsou v současné době zájemcům o tvorbu firemního webu či propagaci na internetu k dispozici tři druhy subjektů – firmy poskytující strategické poradenství, společnosti zabývající se on-line kreativitou a systémoví analytici a integrátoři. V případě, že se klient rozhodne využít pouze jedné z uvedených typů služeb, může se stát, že se v průběhu realizace zakázky vyskytnou problémy v komunikaci či funkčnosti a efektivitě.

Ideálním řešením pro klienty je podle názoru Asociace.BIZ spojení všech fází realizace webové prezentace v jedinou zakázku, jež by provedla jediná společnost. Členství v asociaci má být tedy jakousi nepsanou zárukou, že firma všechny zmíněné úkony zvládne, nadto ještě v odpovídající kvalitě.

Za kultivaci tuzemského internetového trhu se sdružení rozhodlo bojovat nejen poskytováním kvalitních služeb (jako dosud), ale i osvětou mezi klienty. Ti by si měli podle členů asociace osvojit především schopnost přesně formulovat své požadavky na internetové řešení a jeho dodavatele, aby dokázali ve výběrovém řízení dostatečně přesně specifikovat, o jaké služby mají zájem.

Takto by se měly odstranit hlavní příčiny současné situace. Za ty lze na základě několika zmínek zástupců zakládajících společností považovat v prvé řadě fakt, že řadu firemních internetových prezentací konstruují v Česku studenti či „firmy“ s nedostatečnými zkušenostmi, umem a životaschopností. Problémem je prý také to, že elektronickým obchodem či internetovými aktivitami se ve velkých společnostech v tuzemsku často zabývá buď subjekt najatý na externí komunikaci nebo pracovník IT.

Zakladatelé Asociace.BIZ se velmi volně inspirovali zahraničními fóry pro sdílení know-how e-Bussiness Communication Association a BWDMA.com, své směřování si však představují trochu jinak. Zajímavé bude sledovat, zda se po vzoru Asociace pro elektronickou komerci zapíše do povědomí zainteresovaných spíše pozitivně, či zda vzbudí obdobně jako Akademie českého internetu protichůdné reakce.

Chce-li se sdružení stát na tuzemském trhu respektovaným hlasem, nezbývá mu než proniknout se svými vyjádřeními a názory na stránky českého tisku. Nebude to ale lehké – nejčtenější periodika zatím referují o internetu tónem spíše lidovým a nadšeneckým.

WT100

Asociace se tedy bude muset orientovat na odborná média, vytvářená fundovanějšími redaktory a oslovující vyšší příjmovou třídu s rozhodovacími pravomocemi. Působit na odbornou veřejnost chtějí zakladatelé i prostřednictvím tématických veřejných vystoupení (první z nich proběhne na listopadové konferenci o webdesignu a webmarketingu, jejíž program tvoří zčásti přednášky členů zakládajících subjektů asociace).

O dalších aktivitách zatím stávající členové nehovoří. Vyjdeme-li z povahy sdružení, nabízí se na poli internetu například emailová konference či výroční ocenění pro nejlépe provedené zakázky. Pokud by se asociace skutečně rozhodla internetové ceny udělovat, byly by pocty pro nejlepší webové prezentace o poznání cennější než trofeje z Českého Zavináče. V něm je totiž kategorie `nejlepší web firmy či instituce' vymezená až příliš vágně, nehledě na výhrady, které každoročně provází výběr jejího vítěze.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám