Hlavní navigace

Asociace Jendy Perly: Jak Křeček nechápe Facebook aneb Toto není oficiální profil

 Autor: Jan Perla
Jenda Perla 4. 7. 2013

Dají se vyjádření politiků a úředníků na sociálních sítích brát jen jako jejich osobní postřehy, které nesouvisí s jejich funkcí?

V polovině června mě opravdu pobavil politik ČSSD Stanislav Křeček. Bývalý poslanec zastává od roku 2013 funkci zástupce ombudsmana. Ponechme stranou otázku, nakolik by měla být tato pozice obsazovaná podle politického klíče z řad politických stran. Pan Křeček si ale krásně naběhl na svém profilu na Facebooku a nevědomky ukázal, jakým způsobem v této zemi velká část politiků vnímá svoji pozici a komunikaci v rámci ní. 

Ve chvíli, kdy začala Českem hýbat policejní akce na Úřadu vlády, u kmotrů, a kdo ví ještě kde jinde, napsal na Facebook osobní vyjádření útočící na ministra financí Kalouska:

Stanislav Křeček zřejmě nemá Miroslava Kalouska rád… 

Kromě souhlasných komentářů, kterých se k tomuto tématu vždy najde v sociálních sítích dost, se objevilo i mnoho takových, které vyjadřovaly překvapení: jak může člověk ve funkci, která je nepolitická, ale velmi exponovaná, vyjadřovat veřejně (status byl napsán jako Public, nikoliv pouze pro Friends) ničím nepodložená obvinění, která jsou čistě jeho osobním názorem? Na to se nám dostalo jasné odpovědi:

Stanislav Křeček nás vzdělává v oblasti sociálních sítí. 

V komentářích pod původním statusem navíc dodal: „Přátelé trochu odstupu: to mĕl být vtip a ne vyjádření zástupce. To vypadá jinak.“ Takže si to shrňme – zástupce ombudsmana má na svém profilu veřejně uvedeno, že je zástupcem ombudsmana, kromě žádosti o přátelství umožňuje lidem i sledování svých veřejných příspěvků, ale podle seznamu přátel do něj zjevně přidává i lidi, které osobně nezná. Posty píše jako veřejné, takže je může sledovat opravdu každý. Přesto tvrdí, že vyjádření na Facebooku nemají nic společného s jeho prací zástupce ombudsmana.

Pane Křečku, z vašich postů je zřejmé, že jsou osobními názory, nikoliv oficiálními vyjádřeními úřadu. To, myslím, všichni vidíme. Problém ovšem je, že je stále vyslovujete jako veřejně známá osoba, jako zástupce ombudsmana. Své funkce se nezbavíte – vykonáváte ji veřejně za veřejné peníze a veřejnost bude vaše vyjádření vždy spojovat s vaší funkcí. 

Je to stejné, jako kdybyste tyto věty pronášel v rozhovoru pro denní tisk – i Facebook je médiem a pokud to nechápete, najměte si, prosím, nějakého poradce pro komunikaci. Pokud chcete mít Facebook jako soukromou záležitost, vyházejte z přátel novináře a lidi, které osobně neznáte, a nastavte si svůj profil tak, aby osobní příspěvky nebyly viditelné veřejně. Nastavení Facebooku sice na první pohled může vypadat složitě, ale ve skutečnosti to není nic náročného. 

Na tomto případu je vidět, jak čeští politici Facebook ve valné míře stále nechápou a podceňují. Ne, nejde o samospásný komunikační kanál a nevyhraje jim volby, ale pořád je – stejně jako televize, noviny, osobní setkání a další a další možnosti – médiem, na kterém politik veřejně vystupuje, měl by si to uvědomovat a také se podle toho chovat. 

O svém přístupu toho Stanislav Křeček hodně prozrazuje i v reakci na komentář Miloše Čermáka v Ekonomu.

Stanislav Křeček nechápe, proč jej za vyjádření na Facebooku novináři kritizují. 

Schopnost či neschopnost komunikace samozřejmě nesouvisí přímo s prací, kterou pan Křeček vykonává. Jenže: může ji vykonávat sebelépe, ale stejně by ho výše uvedená vyjádření pro funkci zástupce ombudsmana diskvalifikovala. Obsahují totiž jednoduché sdělení: „Ačkoli je Facebook veřejným prostorem, budu to já, kdo bude určovat, jako kdo a jakým způsobem v něm budu s lidmi komunikovat.“

A v tom je právě Čermákův příměr k odsedávání v hospodě pravdivý. Pokud v této funkci člověk neumí či nechce komunikovat s veřejností z pozice veřejné osoby, je to pro jakoukoliv práci ve veřejné správě vcelku jasná diskvalifikace. 

Bohužel mám pocit, že takovýto přístup k veřejnosti zaujímá v České republice až příliš mnoho politiků a osob ve veřejných službách.

Našli jste v článku chybu?

5. 7. 2013 13:54

V2 (neregistrovaný)

No sorry, když zástupce ombudsmana veřejně prohlásí, že místopředseda vlády patří za katr, tak je mi úplně fuk, kde to řekl. Buď je to jeho názor, pak to má svou váhu, nebo to jen tak plácnul, pak je to idiot (s ohledem na veřejné postavení).
Ono už to, že vůbec připustí rozdíl mezi oficiálním a soukromým názorem, je samo o sobě vrchol. To je totiž základ schizofrenie, ve které všichni o průserech vědí, ale tváří se jako že nic.
U Facebooku a spol je v principu pouze potřeba ohlídat, jestli je ú…

5. 7. 2013 2:18

TIRO (neregistrovaný)

Prozatím stačí, když budete místo kvákání na fejzbúku pilně studovat. To je ve vašem případě ta poctivá práce.

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu