Hlavní navigace

Asociace Jendy Perly: Revoluce v komunikaci?

 Autor: Jan Perla
Jenda Perla 18. 4. 2013

Je nutné si přiznat, že sociální média ve změnách tarifů mobilních operátorů nesehrála žádnou roli. Šlo o rozhodnutí, která by se udála, i kdyby na Facebooku nikdo nic nenapsal.

Český internet poslední týden doslova žil takzvanou „revolucí“ v podání O2. Urychlenou a zmatenou reakci T-Mobilu a Vodafonu pěkně shrnul Jiří Peterka. Některé hlasy nazývaly reakci těchto dvou operátorů vítězstvím síly zákazníků na sociálních sítích. To je však dost pomýlený pohled. 

Ve chvíli, kdy Teléfonica oznámila změny ve svých tarifech, začaly facebookové zdi konkurence okamžitě plnit příspěvky rozhořčených zákazníků, kteří požadovali podobné slevy, nadávali do zlodějů a vyhrožovali odchodem. V marketingovém oddělení O2 v tu chvíli musel znít škodolibý smích. Průměrná doba odpovědi se pěkně zvedla, chudáci operátoři u počítačů v tu chvíli nejspíš zvažovali hromadnou výpověď. Není se čemu divit. O tom, jak zjevně O2 své konkurenty zaskočil, už bylo napsáno mnoho řádek. 

V úplné nahotě se tak opět ukázalo to, že zákaznická podpora vlastně nemá žádné možnosti, jak stěžovatele uspokojit. Onen Ondra z Péče o zákazníky, co například seděl u Facebooku Vodafonu v inkriminovaných hodinách, prostě nemá pravomoc nabídnout zákazníkovi řešení na míru. A velké slovo při snaze o rychlou reakci nejspíš taky nemá. Jinak by se nejspíš pozměněné tarify Vodafonu poskládaly jinak. 

Ani samotná komunikace se příliš nesnažila zakrýt, že vlastně nikdo neví, jak reagovat. Neustálé odkazování na stávající smlouvy a podmínky, následně na vágní sliby nových tarifů někdy v květnu (opět Vodafone), dokonce až selektivní zodpovídání dotazů na zdi. To opravdu nezní jako komunikace někoho, kdo si je v danou chvíli jistý v kramflecích. 

Nadšení lidé uvnitř

Je tedy nutné si přiznat, že sociální média ve změnách tarifů nesehrála vůbec žádnou roli. O2 mělo změnu dopředu spočítanou a připravenou. Vodafone a T-Mobile jednaly na základě manažerských rozhodnutí, která by se udála, i kdyby ani jeden fanoušek na Facebooku nenapsal, že chce stejné tarify jako O2. Operátoři se sice chlubí, že vyhodnocují zpětnou vazbu od zákazníků, sentiment jejich zmínek a reakcí. Soutěží mezi sebou v tom, kdo bude rychleji reagovat a bude řešit větší procento dotazů. Výstup pro běžného zákazníka je však většinou maximálně náprava chyby, nikoliv viditelná změna ve službách či produktech. 

Že ale může stížnost zákazníka na internetu k něčemu vést, ukazují jiné firmy. Nebo alespoň projevují snahu o to, aby měl zákazník ten pocit. Aktuálně například brněnský dopravní podnik. Firma, která monopolně řeší přepravu ve městě, a tak by vlastně nic řešit nemusela – nebýt ovšem některých nadšených lidí uvnitř. Konkrétně jde o tiskovou mluvčí podniku, která se zároveň stará o Facebook a snaží se postřehy z něj přenášet dále do společnosti. Ukazuje to případ stížnosti na ne vždy úplně lidskou komunikaci revizorů, který se díky povedené textaci začal rychle šířit. V diskuzi pak začaly přibývat další a další případy.

KL_HLASOVANI

Stížnost na Facebooku DPMB

Reakce je sice pomalejší, ale o to upřímněji a věcněji zní. Proto se osobně těším na to, zda bude mít celá stížnost efekt třeba v proškolení revizorů nebo v dalších krocích. A jak tyto kroky DPMB odkomunikuje.

Reakce DPMB na stížnost na Facebooku

V konečném důsledku jde tedy vždy o lidi uvnitř firmy a o to, zda sociální média využijí ve svůj prospěch, nebo ne. Samotná amplifikace zákaznických stížností na Facebooku samospásná není. Ale může nás těšit, že alespoň některé firmy se snaží.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně