Hlavní navigace

Asys IJD obírá své zákazníky o domény

Martin Kopta 24. 1. 2002

Středočeské město Chotěboř muselo po čtyřech letech opustit doménu, kterou si nechalo v červnu 1998 zaregistrovat. Důvody jsou poněkud nevšední, město se totiž v otázce, kdo by měl být admin-c domény, názorově rozešlo s kolínskou společností Asys, která doménu v zakázce pro Chotěboř registrovala.

Celá spletitá historie případu je zveřejněna v Chotěbořském Courierovi, a i tam zabírá téma dva díly a problému se 21. ledna věnovala i regionální příloha MF Dnes, proto se tu budeme zabývat pouze tím, co ve článcích ještě nezaznělo.

Jde tu o poněkud jiný případ, než je tomu u společností, které hromadně registrují zajímavé domény. Chotěboř si nechala velmi složitě registrovat doménu u kolínské společnosti Asys IJD prostřednictvím chotěbořské společnosti INCO. Protože tehdy Milanu Pláčkovi zdálo složité zjistit IČO a DIČ města, aby mohl doménu registrovat na nový nic-handle, zaregistroval doménu na nic-handle MM1637-RIPE, který patří jeho firemnímu kolegovi Martinovi Madlíkovi. Výmluva s IČO a DIČ v červnu 1998 patrně neobstojí, protože doména uzel.cz, kterou jsem nechal registrovat v lednu 1998, mi byla bez problémů registrována jako soukromé osobě, a to včetně zřízení nic-handle MK1725-RIPE u RIPE.

V roce 1999 CZ.NIC uvádí v život vlastní registr domén a původní záznamy RIPE do něj konvertuje. Admin-c měli záznamy uvést do pořádku. V doméně chotebor.cz se tak ale nestalo, a tak zůstala ve vlastnictví subjektu MM1637-RIPE_XX, který náleží právnické osobě Asys IJD, a Martin Madlík převedl všechna oprávnění na jiné osoby. Pokud tedy platila nějaká gentlemanská dohoda mezi zúčastněnými osobami, dnes tyto již nemají možnost provádět u domény změny. Ihned po změně osob v subjektu spravujícím doménu chotebor.cz nastávají potíže. Město využívá doménu, k níž nedrží registraci.

Předně musím říci, že mě překvapuje postup Milana Pláčka. Nikdo rozumný přeci neregistruje doménu na cizí jméno. Také Martin Madlík udělal neobvyklou věc, když domény v roce 1999 nepřeregis­troval na nově vytvořený subjekt; předáním vlastního subjektu (správcem domény byl de facto on) právnické osobě pak učinil druhou nepochopitelnou věc. Firma takto (patrně bezúplatně) získala majetkové právo k mnoha dalším doménám (cityrealex.cz, devil.cz, hzs-ko.cz, kopos.cz, tynec-nad-labem.cz, vav.cz, velkyosek.cz, vodos.cz, zpa-pecky.cz, pecky.cz, a dokonce i Madlíkovu doménu atd.). Vzhledem k tomu, že doménové záznamy jsou patrně „chybně“ zanesené u více domén, nežli jen u té chotěbořské, a jelikož chyba vznikla na straně Asys IJD, měla by se firma postarat o převedení na správné subjekty. Převod domény u CZ.NIC je bez poplatku. Otázkou ale je, jestli jsou představitelé firmy k takovému kroku ochotni.

Otázkou je, co vlastně Chotěboř objednávala a u koho. Pokud objednávala registraci domény na sebe, mělo by být snadné u arbitráže či soudu prokázat, že zaměstnanci Asys IJD se registrací na vlastní jméno, potažmo firmu, dopustili chyby. Asys IJD si ovšem dobře uvědomuje, že doménové spory v České republice dopadají jinak, než by se dalo selským rozumem předpokládat a že soudy si s nimi nevědí rady. Kromě toho arbitrážní řízení i soud jsou drahé a jednání o doméně trvají dlouho. Firma se tedy pokouší o dohodu a je ochotna doménu převést za relativně nízkou částku (jiné domény měst byly prodány za desetitisíce, ovšem v tomhle případě bych jakýkoli finanční požadavek osobně považoval za dobrým mravům odporující).

Radnice problém vyřešila po svém. Své občany a turisty informuje na nově registrované doméně chotebor.com a za nedlouhý čas jim bude moci nabídnout i státem garantovanou doménu v SLD gov.cz. Firmě s největší pravděpodobností původní doména zůstane, protože okamžik na gesto už propásla. Případ bychom mohli odložit jako nevyřešený – kde není žalobce, není soudce. Už se nám ale na obzoru rýsuje deset takových. Ví paní Anna Kralikova, že firma disponuje „jejími“ doménami cityrealex.cz a city-realex.cz? Ví Martin Husek, kdo je správcem jeho domény devil.cz? Co se stane, až se o „svou“ doménu začne zajímat představenstvo firmy ZPA Pečky, Kopos nebo Vodos? A jak se ze všeho poučila města Velý Osek a Týnec nad Labem?

Když nepomohlo zveřejnění problému v MF Dnes, nečekám, že by tento článek cokoli změnil. V každém případě je možné odnést si z něj dvě poučení: To první radí být obezřený při objednávkách registrací domén – pokud vyberete firmu špatně… Druhé poučení je smutné: Tomáš Vyčítal má možnost napravit chybu svých kolegů a neudělal to. Majitel firmy Jan Dufek nechá Asys IJD vláčet novinami a nepřiměje ho to k rozumnému činu. Co ještě od takové firmy můžete očekávat?

Anketa

Komu podle vás náleží doména chotebor.cz?

Našli jste v článku chybu?

20. 3. 2002 20:45

jezinka (neregistrovaný)
moment, ted jsem tomu asi uplne neporozumela....
ale pokud jsem uvedena jako vlastnik domeny, tak ta domena mi snad patri? to je jedno, kdo je jako platce nebo technicky spravce, ti si muzou delat co chteji, ale porad to patri mne, ne?

25. 1. 2002 9:13

Jesus (neregistrovaný)
Joj, to jsem netušil, že su středočech. To musím nutně povědět příbuznejm z Prahy, budou mě mít radši :)
Jinak: ASYS sucks
Jesus

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií