Hlavní navigace

Ať žije sex, aneb prázdniny dorazily i na český Internet

Pavel Daniel 21. 8. 2000

Počátkem minulého týdne jsme s „mírným“ zpožděním přinesli výsledky červnového iAuditu, prováděného na českém Internetu společností Taylor Nelson Sofres Media. Abychom chybu napravili, přinášíme komentář červencového iAuditu nyní, bezprostředně po zveřejnění celkových výsledků. Většina internetových serverů zaznamenala propad či stagnaci.

První prázdninový iAudit udeřil na dveře tuzemských internetových stránek plnou silou. Suchá řeč statistik říká, že z celkového počtu 86 webů, které Taylor Nelson Sofres (TNS) Media v červenci sledoval, poskočilo nahoru v měsíčním porovnání „jen“ 17. A strohá řeč statistiky dává vysvětlení: „Hlavními tahouny přitom byly ryze "prázdninové“ elektronické stránky – předpověď počasí, informace Pražské informační služby nebo Fazole.cz."

Soutěže, soutěže, ach ty soutěže

Zajímavou prázdninovou aktivitu vykázala i Seznamka.cz. Ne nadarmo! Vždyť každoročně mohou lidé, a co si budeme namlouvat, na Internetu je to především o socio-demografické kategorii uživatelů ve věku do 35 let, v nejrůznějších médiích slyšet: „Léto je čas lásek, romantických dobrodružství a příležitostí, jak se "vyřádit“. Mám podezření, že je to organizovaná kampaň výrobců nejrůznějšího zboží, kteří za „slušné“ odstupné nastrčí do televize, rádia nebo novin svého oblíbeného sexuologa a patřičně ho instruují. Samozřejmě jde o žert, ale soutěž o černé BMW mi stále nedá spát. Firma Durex totiž slibuje, že tomu, kdo odevzdá největší počet použitých kondomů, půjčí vůz této značky. Dění na Internetu kolem této hlavní ceny spotřebitelské soutěže je toho zásadním příkladem. Na stránkách hojných domácích seznamek bylo možno na vlastní oči spatřit inzeráty typu: „Vyspím se s každým klukem. Zn. Jen s ochranou Durex“ nebo „Kdo daruje použité prezervativy Durex, tomu dám.“ Mé naivní představě sice není jasné co, ale zřejmě mají autoři podobných výzev ve všem jasno. Škoda jen, že se podobné aktivity více nepřenesly do výsledků červencového iAuditu.

První poločas prázdnin zatím „v klidu“

První kolo prázdnin proto nepřineslo do výsledkové listiny žádné závažné překvapení. Mezi „nově“ zařazené servery zapadly www.kuchyne.cz a www.lidovky.cz. Do kolonky „packy“ byl zařazen v červenci jen Atlas.cz. Hlavní ukazatele internetového světa, které jsou sledovány i iAuditem TNS, počet shlédnutých stran/den a unikátní IP/den potvrzují, že většina z těch, kteří životně nepotřebují sledovat Internet každý den, se prostě sebrala a odjela z města ven.

Nezájem o vše, co souvisí s „běžným“ pracovním rokem, tluče do očí snad každému. Dokladem toho je žebříček pěti největších propadáků v měsíci červenci. Servery Autonews, AliaWeb – Ariadna.cz, E-komerce, Sféra.cz a Finance.cz tratily na zájmu internetové populace za jeden měsíc v desítkách procent. Jejich zaměření však bohužel odpovídá tomuto trendu. Stále na české elektronické síti převládá statisticky mladá generace. Takže peníze a výsledky finančních nebo kapitálových trhů jdou mimo její zájem.

MIF16

Bude horký podzim?

Prázdniny však nejsou pro majitele sledovaných internetových stránek časem sladkého nicnedělání. I podle přesunů a up-datovaných media plánů je znát, že internetové firmy letos na podzim chystají pořádnou ofenzívu. Jakou? Inu plánují utratit za reklamu na Internetu hezkou sumu peněz, ze které budou mít snad radost všichni agentury, zadavatelé, ale i koncoví klienti. A o to jde – spokojenost pro všechny.

Druhou zprávou, která v prázdninovém čase může rozveselit a potěšit konzervativní část české elektronické scény, je to, že Ivo Lukačovič se v dohledné době rozhodně nechystá prodat svůj majoritní podíl v Seznamu.cz. Jak prozradil pro časopis Marketing a Média (www.mam.cz), věnuje se nyní více práci a méně zábavě (rozuměj přednáškám, večeřím a rozhovorům s novináři), takže na závěr roku se můžeme těšit na slibné novinky u Seznamu. Uvidíme, co to udělá se sledovaností domácí jedničky vyhledávacích portálů.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Skylink vypíná pořady na RTVS a JOJ Plus

Skylink vypíná pořady na RTVS a JOJ Plus

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku