Hlavní navigace

Atlas se kočkuje se Seznamem - kdo má pravdu?

Marek Antoš 4. 9. 2000

Hlučná mediální přestřelka mezi Atlasem a Seznamem nám koncem minulého týdne připomněla, že pomalu, ale jistě končí období prázdninové ospalosti. Zástupci obou společností se v sérii tiskových zpráv přetahovali o to, kdo z nich je podle návštěvnosti jednička. Jak je to tedy doopravdy?

Výsledky auditu návštěvnosti zveřejňuje jeho provozovatel, společnost TNSM, pravidelně zhruba v polovině měsíce. Zatímco internetovou veřejnost to zpravidla nechává poměrně chladnou, provozovatelé serverů očekávají nová čísla se zatajeným dechem a řadou nevyřčených otázek: „Jak jsme dopadli? Růst, anebo pokles? A co konkurence?“ Nejinak tomu bylo před dvěma týdny, když byly zveřejněny červencové údaje.

Radost z nich tentokrát měli představitelé společnosti Atlas.cz. O pár dní později totiž vydali tiskovou zprávu, která obsahovala velmi bombastické oznámení: portál MSN.ATLAS údajně v červenci poprvé předběhl v návštěvnosti konkurenční Seznam. Ačkoliv šlo o poměrně převratnou záležitost, alespoň z mého pohledu poněkud zapadla a zřejmě by skončila v propadlišti dějin, nebýt další tiskové zprávy, která přišla skoro dva týdny poté, tentokrát však pro změnu ze Seznamu. Nikoho jistě nepřekvapí, že se v ní psal pravý opak, tedy že jedničkou zůstává i nadále Seznam, a Atlas byl obviněn z nesprávného výkladu čísel.

Zástupci Atlasu však nezůstali pozadu, takže obratem dorazila další zpráva o tom, že na rozdíl od Seznamu Atlas vychází z oficiálních čísel TNSM, podle kterých je skutečně větší. Tečku za celou aférku tak přinesla až poslední zpráva Seznamu opět ze stejného dne, která citovala přímo zástupce auditující společnosti TNSM, pana Martina Hoška, který celý problém vysvětlil a zároveň potvrdil, že na první místě skutečně zůstává Seznam. Laik žasne, odborník se diví.

Kde byl tedy zakopaný pes? Jako obvykle o hrátky s čísly. Již před nějakou dobou došlo k tomu, že si v rámci auditu TNSM některé společnosti, provozující více serverů, nechaly vytvářet tzv. packy. Jinými slovy to znamená, že výsledky jsou sice i nadále zveřejňovány po jednotlivých serverech (např. MSN.ATLAS a MůjWeb zvlášť), ale zároveň se sčítají do jednoho sumárního packu pro celou společnost (např. Atlas pack nebo Seznam pack). Jde o určitý kompromis, který má vyhovět touze jednotlivých poskytovatelů obsahu, aby mohly „ukazovat svaly“ a vzájemně porovnávat svou velikost, ale na druhou straně zachovává zveřejňování informací o jednotlivých serverech. Atlas ve své první tiskové zprávě vycházel právě z porovnání těchto packů a zveřejněná čísla mu na první pohled dávají za pravdu: pack Atlasu měl ve srovnání se Seznamem o 3 miliony shlédnutých stránek víc, v unikátních hostech je rozdíl ještě dramatičtější, což je ovšem způsobeno zařazením MůjWebu a jeho značně specifického okruhu návštěvníků.

Problém je však v tom, že se Seznam pack nezahrnoval všechny servery z jeho stáje – chyběly v něm například Novinky.cz či Seznam Lidé. Pokud se do packu přičtou čísla těchto serverů, získá zhruba 8 milionů shlédnutých stránek navíc a s nimi také potřebnou převahu nad Atlasem. Resumé je tedy jednoznačné: přestože mu Atlas výrazně šlape na paty, udržuje si Seznam stále první příčku.

Na celé věci nejzajímavější průběh celého sporu a jeho příčiny. Na jedné straně je to jednoznačně určité lajdáctví lidí ze Seznamu, kteří se dostatečně nezabývali tím, co se vlastně započítává do jejich packu a které servery jsou v auditu TNSM zveřejňovány; další lapálie se týkala služby Seznam Email, která do packu sice započítávána byla, ale samostatně se tento server v auditu neobjevoval, takže čísla samozřejmě nesouhlasila. Na straně druhé je však třeba se zamyslet nad tím, zda lidé v Altasu v okamžiku, kdy zveřejňovali tiskovou zprávu, skutečně věřili tomu, že Seznam předehnali, anebo zda jen využili tohoto nedopatření v číslech. Zatímco u první tiskové zprávy bych věřil tomu, že mohli jednat v dobré víře ve své vítězství, druhá tisková zpráva jen znovu opakuje počty stránek jednotlivých packů, ačkoliv už všem muselo být jasné, že jde o administrativ­ní chybu.

Důležitější než tato přestřelka a její současný vítěz jsou však trendy – a ty hovoří poměrně jasně ve prospěch Atlasu, který v poslední době roste rychleji. Pokud Seznam výrazněji nešlápne do pedálů, můžeme se za pár měsíců znovu dočkat zprávy o tom, že ho jeho konkurence přerostla – a tentokrát už doopravdy.

Anketa

Bude Seznam i na konci roku jednička českého Internetu?

Našli jste v článku chybu?

4. 9. 2000 16:22

indianek (neregistrovaný)
tzv. "pack" je podle mě typicky marketingový trik na srovnávání jablek a hrušek. Protože neexistuje žádná objektivní metoda porovnávání návštěvnosti jednotlivých serverů, portálů atd., můžem si vymyslet prakticky cokoliv na co skočí cílové skupiny uživatelů těchto krásně barevných, koláčovými grafy oplývajích reportů.

4. 9. 2000 16:06

Libor Novacek (neregistrovaný)
Jenze ten zisk musite s necim pomerit. Treba s vysi kapitalu, ktery je pro vyprodukovani takoveho zisku potreba. Jestlize Atlas.cz, a.s. nezverejnila (kde ale - tam kde vy se divate) zadne udaje, minimalne musela projit auditem a neco zverejnit v Obchodnim vestniku (ktery asi nepatri k vasemu pravidelnemu ctivu), jelikoz ji to uklada jako a.s. zakon. Jenze zisk vybrany ted muze ohrozit rozvoj spolecnosti, takze jiste vyplati investovat, investovat /to zni skoro jako ucit se, ucit se ;-) kdyz mam…
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET