Hlavní navigace

Atlas: Slunce českého Internetu?

Mirek Zeman 2. 10. 2001

Titulek by jistě mohl znít i "Microsoft odchází z MSN.Atlas", to by ovšem nebylo nikterak objevné, protože články na toto téma jste si mohli přečíst už i na Lupě. Zajímavější však bude sledovat, zda slunce, které vystřídalo v logu Atlasu pestrobarevného motýla sítě MSN, bude bez Microsoftu vycházet nebo zapadat.

Včera oficiálně došlo k tomu, o čem se na českém Internetu neoficiálně hovoří již několik měsíců – pestrobarevný motýl MSN, mezinárodní sítě portálů společnosti Microsoft (dále jen MS), zatřepotal křídly a odletěl. Spekulace (viz Microsoft zřejmě odejde z MSN.Atlas) uzavřela společná tisková zpráva, ve které stojí, že: „Z důvodu odlišné teritoriální strategie se společnosti Atlas.cz, a.s., a Microsoft, s.r.o., dohodly k 1. říjnu 2001 na ukončení marketingové spolupráce při provozu portálu MSN.Atlas.“ V řadě předchozích materiálů nejen na Lupě byla již většina skutečností řečena, takže se nejedná o žádné mimořádné překvapení – nic závažného se neudálo, jen motýl MSN byl nahrazen vycházejícím (či zapadajícím?) sluncem. Pro posouzení důsledků je třeba znát příčiny rozchodu – nabízím hned dvě verze.

[spekulace]
První říká, že MS byl zainteresován především ve službách pro malé a střední podniky, od kterých si sliboval peníze a fakt, že se zákazníci naučí „chodit“ na služby MS. Proč by se jinak angažoval v projektu, z jehož případného rozvoje by neměl inkasovat ani korunu? Spolupráce mezi Atlasem a MS byla postavena na jakési „gentleman's a­greement“ a převedení vzájemného vztahu na komerční bázi v zásadě znamená, že nepřinesla kýžené výsledky, což dokládá i tisková zprává: „Uvolněné zdroje budou využity pro spolupráci na vývoji a uvádění placených internetových služeb v České republice. (…) U dalších projektů se technologický vývoj zaměří především na podporu technologií s označením .NET. Následovat bude uvedení nové generace placených služeb postavených na technologii Hailstorm.“

Druhá říká, že MS má s Atlasem velmi úzké personální vazby (někteří lidé z Atlasu pracovali v MS a naopak), což MS vedlo k tomu, že propůjčoval Atlasu logo sítě MSN a podporoval projekt marketingově a technologicky, a Atlas obratem uváděl logo sítě MSN v obecné povědomí. Nadnárodní ústředí sice rozhodlo spolupráci ukončit, české pobočce se ovšem do budování portálu příliš nechce, proto nadále hodlá spolupracovat s konkurenčním (!) Atlasem, což dokládá i tisková zpráva: „Uvolněné zdroje budou využity pro spolupráci na vývoji a uvádění placených internetových služeb v České republice. (…) U dalších projektů se technologický vývoj zaměří především na podporu technologií s označením .NET. Následovat bude uvedení nové generace placených služeb postavených na technologii Hailstorm.“
[/spekulace]

MIF16

Ať už je pravděpodobná jakákoli z obou verzí, důsledky pro Atlas nebudou ekonomické (nepočítám-li případný nákup technologií), ale marketingové. Na doménu msn.atlas.cz jste byli přesměrováni po použití freemailové služby Hotmail a stejná adresa byla zanesena i v prohlížeči Internet Explorer (s výjimkou jeho poslední verze, která směřuje na msn.cz). Pavel Sodomka sice tvrdí, že počet lidí přicházejících z domény msn.cz je minimální, nicméně pokud jste včera skrze tuto adresu – která bude do uvedení WXP beze změn – na Atlas zavítali, nalezli jste okno z dotazem, zda chcete www.atlas.cz nastavit jako domovskou stránku. Krok zpět bude pro Atlas znamenat i změna značky, která automaticky vyvolává v řadě běžných lidí pochybnosti – proč by MS odcházel z úspěšného projektu?

Osobně se rovněž domnívám, že ztráta prohlížeče jako marketingového nástroje je mnohem větší problém, než je Atlas ochoten připustit. Internet Explorer 6.0 (směřující na msn.cz) není zatím příliš rozšířen, tj. požadavky na doménu msn.cz budou stoupat úměrně s úrovní jeho penetrace (a uvedením WXP na český trh) – v současné době navíc už s Internetem začínají pouze běžní uživatelé, kteří klidně msn.cz budou požívat, stejně jako mnoho žen používá Startpage – čtou „drůbeží“ časopisy vydavatelství Mona a Atlas, Centrum či Seznam neznají. Pavel Sodomka sice tvrdí, že Atlas je zaměřen především na pokročilé uživale, kteří jsou zajímavější inzertní skupinou, otázkou ovšem zůstává, zda budou zadavatelé reklamy tento jemný rozdíl s to rozlišit. Podle mého nikoli.

Anketa

Slunce v logu Atlasu:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?