Hlavní navigace

Automatický sňatkový podvodník

Pavel Houser 18. 12. 2007

CyberLover je označení pro robota, který prý právě řádí na ruských internetových seznamkách. Co může svým tvůrcům přinést? A narazili jste už také při online flirtu na podezřele zajímavého partnera?

Pavel Houser - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Panuje takřka všeobecná shoda na tom, že lidé jsou úplně hloupí (přirozeně s výjimkou nás samých a pak, nacházíme-li se zrovna ve velkorysém rozmaru, snad ještě pár dalších jednotlivců). Zdůvodnit se to dá různě. Někdy si ťukáme na čelo, jak lidé jednají nelogicky a iracionálně, jindy se naopak podivujeme nad totální předvídatelností jejich chování, která mj. umožňuje nasazení řady manipulačních technik sociálního inženýrství.

Již jeden z prvních příkladů chatovacích programů, proslavená Eliza, dokázal ošálit lidi při konverzaci předstírající psychoterapii. Teď se na scéně údajně objevil další prográmek tohoto druhu, který momentálně působí na chatech v Rusku; příslušnou zprávu jako první nejspíš přinesl CNet (News.com). Podle oznámení firmy PC Tools je robot CyberLover skutečně chlapík, protože za půl hodiny zvládne až 10 seznámení. Repertoár má prý taktéž pestrý, od „predátorství“ po romantiku, označují ho dokonce za umělou inteligenci.

Oznámení vcelku zapadá do stávajících trendů spojených s fenoménem Web 2.0. Bezpečnostní firmy už nějaký čas upozorňují, že obsah vytvářený samotnými uživateli představuje riziko týkající se právě množství zveřejňovaných informací. Online chaty a seznamky sice existovaly už dávno předtím, než se termín Web 2.0 vůbec v marketingových hlavách objevil, ale fakt asi je, že v souvislosti s ním závažnost otázek spojených s krádežemi identity roste. Prostě je jasné, že kolaborativní způsob tvorby ve Webu 2.0 dává lidem víc příležitostí, jak si ublížit, než když jenom něco pasivně čtou. Dejte motorickému idiotovi do rukou kladivo a…

Zatím nic moc zajímavého, že? První důvod k údivu je podle mého názoru ten, že Eliza byla napsána v roce 1966. Vzhledem k tomu, že flirt je typem konverzace vesměs obdobně chudým jako psychoterapie, je s podivem, že obdobných robotů sbírajících data nefunguje ještě mnohem více, nebo se o nich alespoň prozatím moc nepíše. Proč se něco jako CyberLover neobjevilo už před nějakými deseti lety, když není zvlášť těžké takovouhle potvoru vytvořit a pustit do světa?

Je-li mi známo, když třeba policejní agenti pátrají na chatech po pedofilech, vesměs vedou konverzace „osobně“. Nevím o tom, že by si na to bezpečnostní složky nechávaly napsat nějaké automatické nástroje. Proč už dávno nežijeme v éře všudypřítomných robotů typu CyberLover?

Na jednu stranu člověka paranoidně napadá, že právě zveřejněný případ je jen špičkou ledovce a ve skutečnosti jich bude mnohem více. Možná. Na druhé straně, k čemu by takhle získaná data mohla být, jaká je vůbec motivace tvůrců, když pomineme hru?

MIF16

Popis chování robota CyberLover uvádí, že program shrábne jména, fotky a další údaje a kamsi je odešle. Snad jen kvůli rozesílání spamu? Co pak s hromadou fotek? Třeba nějaké následné vydírání? (ale probírejte se v těch hromadách, zkuste za nicky identifikovat konkrétní lidi…). Snad to lze kombinovat s jiným oblíbeným fíglem „zavolala bych ti, ale nemám kredit, pošli…“? Původní zpráva k tomu dodává, že do konverzace lze takhle také přimíchávat odkazy, které vedou na stránky, kde se pak dá chytit nějaký další kód provádějící neplechy. Oproti odkazu v e-mailu či v instantním messengeru si prý lidé dávají méně pozor, když všechno vypadá jako skutečná konverzace. Že by ale tohle bylo kdovíjak účinné? Pochybuji. Každopádně to ovšem ukazuje, že dnešní hrozby bývají smíšené, sociální inženýrství se namíchá s malwarem, přidá se trochou spamu a ještě něco dalšího.

Nakonec bych hádal, že se jedná o test, a to nikoliv v rámci vědeckého výzkumu. Někdo si hraje s chatovacím programem, zkouší, co by mu to mohlo bezprostředně vynést, a nijak se těchto zisků nezříká, ale ještě spíše testuje fígle, které pak použije někde jinde. Právě tohle, to „ještě něco dalšího“, bude v téhle kauze možná to hlavní, pouze to není vidět.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz