Hlavní navigace

Do Silicon Valley vede cesta i přes Berlín, akcelerátor Plug and Play přijímá

Marek Janouš

Startupy mají do pátku možnost ucházet se o účast v tříměsíčním berlínském akcelerátoru Axel Springer Plug and Play. Na vybrané čeká €25 000 za pětiprocentní podíl na firmě.

V pátek 19. dubna končí možnost přihlásit se do nového berlínského podnikatelského akcelerátoru Axel Springer Plug and Play. Akcelerátor nabízí zpravidla €25 000 (~645 000 Kč) za pět procent firmy. Ale není podmínkou účasti přijmout tuto investici, pokud o financování náhodou nestojíte.

Akcelerátor se rozběhne v druhé polovině května a potrvá do začátku září. Uskuteční se celý v angličtině a je otevřen přihláškám odkudkoli ze světa.

Markgrafenstraße 14, Kreuzberg, Berlín
Autor: reydelparamo

Markgrafenstraße 14, Kreuzberg, Berlín

Sídlit bude v berlínském Kreuzbergu, v Markgrafenstraße 14. Prostory se doposud teprve připravují, a proto jsme nezískali žádné snímky zevnitř. Zařízení však údajně navrhl Clemens von Wedel, „rezidentní umělec“ akcelerátoru.

Axel Springer Plug and Play je letos spuštěným, teprve v únoru ohlášeným společným podnikem mezi velkým německým vydavatelstvím Axel Springer AG a známým kalifornským akcelerátorem Plug and Play Tech Center, který působí od roku 2006 a prošlo jím už přes 1200 startupů, jež dohromady vybraly údajně už přes miliardu dolarů kapitálu.

Nápad na společný akcelerátor prý dostal marketingový ředitel Axelu Springeru Peter Würtenberger, spolu s šéfredaktorem Bildu Kai Diekmannem a zakladatelem srovnávače Idealo, Martinem Sinnerem, při společné pracovní návštěvě Silicon Valley.

Akcelerátor budou společně řídit Ulrich Schmitz, CTO Axelu Springeru, a Saeed Amidi, CEO a zakladatel Plug and Play Tech Center.

Akcelerátor má propojit Berlín se Silicon Valley. Axel Springer přináší do společného podniku své jméno, váhu a styky v Německu a v Evropě, zatímco Plug and Play poskytne napojení na „ekosystém“ v Silicon Valley. Tamní investoři získají možnost podchytit slibné firmy evropské, a ty se jim budou moci představit z Berlína — nebudou se proto musit přesunout do Silicon Valley.

Na otázku, co to přináší Axelu Springeru, si můžeme odpovědět po vzoru Wayry. Sám Axel Springer AG, původně tradiční vydavatelství novin a časopisů, se snaží přebudovat se také na významnou mediální společnost digitální. Pro takovou společnost je raný přístup k potenciálně převratným technologiím důležitý. Uvnitř ní nevzniknou takřka nikdy, to je vyloučeno už z podstaty velkých společností.

Čím dříve o nové technologii nebo obchodním modelu víte, tím spíše jich můžete využít, ale také řádově levněji — dokud dotyčná firma ještě nestojí desítky milionů dolarů. Mít na projektu od počátku kapitálový podíl, pomáhat mu vzniknout (a přitom ho nedusit běžnými korporátními procesy) — to se prostě zdá být ten nejlepší způsob.

O koho akcelerátor stojí

Axel Springer Plug and Play hledá hotové týmy s již připraveným projektem, který má pokud možno „vysoký tržní potenciál“ a zřejmý a jednoduchý obchodní model. Obor je bez dalšího vymezen na projekty „digitální“, technologicky „průkopnické“ a potenciálně převratné. A přestože chce akcelerátor „uvažovat globálně“ a ti nejlepší budou moci přestoupit do Plug and Play Tech Center v Sunnyvale, přihlášené týmy by měly mít zájem rozvíjet své podnikání v Evropě.

Nebudou přijati jednotliví zakladatelé bez týmu, a týmy potřebují být vyvážené svým složením, ale v každém musí být alespoň jeden vývojář. Týmy mají dobře rozumět své technologii, svému oboru.

Měly by být nejvýše sedmičlenné. O přesný počet však možná tolik nejde, protože akcelerátor nebude poskytovat ani hradit ubytování ani jiné náklady. Prostě do projektu vloží kapitál a poskytne pracovní prostor (a služby akcelerátoru). Ubytování v Berlíně si každý musí najít sám, jakož i hradit živobytí.

Hlásící se týmy nemusí mít předem založenu obchodní společnost. Je‑li však společnost už založena, nerozhoduje, kde je založena. Není ani požadavek založit ji v Německu.

Co bude následovat

Poté, co se v tento pátek uzavře přijímání přihlášek, udělají v Axel Springeru předvýběr a některé týmy pozvou na druhého a třetího května do Berlína na „Pitching Days“. (Cestovné na Pitching Days bude pozvaným hrazeno.) Teprve na základě osobního předvedení vyberou nejvýše deset týmů k účasti v akcelerátoru.

Akcelerátor se rozběhne 21. května, nejprve týdnem na seznámení. Předpokládá se denní přítomnost týmu a plné věnování se práci v akcelerátoru. Ten nabídne obvyklou směs mentorů z řad úspěšných zakladatelů firem i dalších profesionálů, přednášky, podrobné workshopy a spoustu setkávání a navazování styků v berlínském podnikatelském prostředí. Předpokládá se, že vybudované styky pomohou i v dalším podnikání, i po skončení tříměsíčního programu.

Demo Day je stanoven na pátého září. Na něm se týmy předvedou investorům, a to i ze zámoří, ze Silicon Valley. Bude to příležitost získat další financování, a vybraným týmům bude nabídnut pobyt v Plug and Play Tech Center v Sunnyvale, v Kalifornii, na náklady akcelerátoru. Pokud bude chtít firma nadále pokračovat v kancelářích Axel Springer Plug and Play, bude jí nabídnut zvýhodněný nájem, a v každém případě zůstanou absolventi součástí „sítě“ akcelerátoru a budou nadále „podporováni“.

Další běh akcelerátoru přijde v říjnu. Vždy by se měly konat dva do roka, a nejvýše po deseti týmech.

Axel Springer AG nám neprozradil, kolik už došlo přihlášek; sdělili jen tolik, že s dosavadním počtem jsou „velmi spokojeni“, jakož i s ohlasem ve „startupové komunitě“.

Našli jste v článku chybu?

23. 4. 2013 0:06

MagdalenaK (neregistrovaný)

....kolik nejen ceskych startupu se prihlasilo a jak dopadnou...jak tvrdi David Slansky (KPMG):"Ceskemu start-upu totiz chybi ona ambice prosadit se za hranicemi Ceska" v pondelnim rozhovoru pro hnapp.cz

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku