Hlavní navigace

„AžDSL“ opět v akci: rychlý tarif je aktivován i pokud jeho rychlost nelze využít ani teoreticky

Jiří Macich ml.

Je to měsíc, co jsme vás informovali, že v září O2 navýší maximální rychlost u většiny VDSL přípojek. Největší poskytovatel připojení k Internetu v České republice sliboval, že kromě zvýšení maximální rychlosti VDSL tarifů nabídne rychlejší tarif O2 Internet Aktiv i tam, kde dosud byl dostupný jen pomalejší tarif O2 Internet Optimal. Jenže opět přicházejí zmatky a nejasnosti.

Je to měsíc, co jsme vás informovali, že v září O2 navýší maximální rychlost u většiny VDSL přípojek. Největší poskytovatel připojení k Internetu v České republice sliboval, že kromě zvýšení maximální rychlosti VDSL tarifů nabídne rychlejší tarif O2 Internet Aktiv i tam, kde dosud byl dostupný jen pomalejší tarif O2 Internet Optimal. Jenže opět přicházejí zmatky a nejasnosti.

Tarif O2 Internet Aktiv slibuje jako maximum rychlost 40 Mbit/s, ale je bez upozornění či nároku na slevu aktivován i zákazníkům, jejichž linka a její nastavení nedovolí této rychlosti dosáhnout ani teoreticky. Zeptali jsme se tedy O2, jaké podmínky vlastně musí linka splnit, aby na ní bylo možné rychlejší a dražší tarif aktivovat tak, aby největším efektem nebyla vyšší částka na faktuře..

To vychází z ceníku, kde uvádíme, že minimální konfigurovaný profil na službě Internet Aktiv pro VDSL technologii je: 30 144 – 40 900 kbit/s, pro ADSL pak: 12 288 – 16 384 kbit/s,“ uvedla pro Lupu Blanka Vokounová z tiskové oddělení O2. Jak si ale může zákazník ověřit, jestli se jeho linka blíží svými možnostmi k dolnímu či hornímu limitu? Podle Blanky Vokounové velmi jednoduše: „Tuto informaci sdělí obchodník při objednávce či prověřování linky.“

Malý test ovšem ukázal, že situace není zdaleka tak jednoduchá. V průběhu celého měsíce září jsme namátkově pro různé linky zjišťovali úroveň informačního servisu na zákaznické lince, ale ani jednou z dvanácti pokusů jsme se nedozvěděli, jestli linka zvládne až 40 Mbit/s nebo jen maximálně 30 Mbit/s. Pracovnice a pracovníci zákaznické linky se vždy omlouvali, že tuto informaci nemají k dispozici.A bez přímého dotazu na toto téma vůbec nepřišla řeč.

Osobní zkušenost z praxe ukázala, že tarif O2 Internet Aktiv s rychlostí až 40 Mbit/s byl bez problémů aktivován, přičemž ale profil byl nastaven na maximálně 25 Mbit/s, což by se podle dostupných informací nemělo stát. Podle Blanky Vokounové šlo v daném konkrétním případě o velmi vzácný souběh specifik konkrétní linky a okolností, kdy se přechod realizoval krátce po zvýšení rychlosti u tarifů, kdy ještě probíhaly různé změny.

UX17

Nicméně i dnes u dané linky, kde operátor nemůže nabídnout více než maximálně 25 Mbit/s, jeho web Zrychlujeme.cz tvrdí, že je možné přejít tarif O2 Internet Aktiv s rychlostí až 40 Mbit/s, který O2 ale zákazníkům podle Blanky Vokounové nabízí jenom když je možné maximum alespoň 30 Mbit/s. Není to poprvé, kdy zrychlování ADSL/VDSL provázejí informační šumy a nejrůznější zmatky.

Psali jsme o nich třeba již v roce 2008, tehdy ještě v souvislosti s ADSL. Ovšem ani samotný přechod na VDSL nebyl pro některé zákazníky také zrovna hladkým procesem. A jaké zkušenost máte vy? Podělte se v diskusi pod touto zprávičkou. Zajímají nás nejen zkušenosti koncových zákazníků O2, ale i koncových zákazníků konkurenčních poskytovatelů VDSL, kteří jsou velkoobchodními zákazníky O2.

Našli jste v článku chybu?
1. 10. 2012 12:31
hubert (neregistrovaný)

Bydlim v Praze a mam datove pripojeni od O2 jiz desitky let, zacinal jsem jeste s klasickym modemem a vytacenym pripojenim. Pouzival jsem ISDN, ADSL a ted VDSL.

Z mych zkusenosti muzu rict, ze beznych provoznich vypadku je minimum, kritickym okamzikem je jakakoli zmena (treba navysovani tarifu). Drive to prakticky nikdy neprobehlo hladce, i kdyz musim rict, ze O2 alespon dalo slevu na dobu, kdy spojeni nefungovalo.

Ted mam oficialne jeste stary tarif, ktery bezel do nedavna na 16Mbps. Potom, c…

2. 10. 2012 12:18

Ty měřiče jsou stejně na prd, pač nikdy nedodají jistou hodnotu. Jediná spolehlivá metoda, jak zjistit maximální rychlost, je stáhnout si velký soubor (seriál, film, linuxové distro) a sledovat, jakou rychlosti se stahuje.