Hlavní navigace

„AžDSL“ opět v akci: rychlý tarif je aktivován i pokud jeho rychlost nelze využít ani teoreticky

Jiří Macich ml. 30. 9. 2012

Je to měsíc, co jsme vás informovali, že v září O2 navýší maximální rychlost u většiny VDSL přípojek. Největší poskytovatel připojení k Internetu v České republice sliboval, že kromě zvýšení maximální rychlosti VDSL tarifů nabídne rychlejší tarif O2 Internet Aktiv i tam, kde dosud byl dostupný jen pomalejší tarif O2 Internet Optimal. Jenže opět přicházejí zmatky a nejasnosti.

Je to měsíc, co jsme vás informovali, že v září O2 navýší maximální rychlost u většiny VDSL přípojek. Největší poskytovatel připojení k Internetu v České republice sliboval, že kromě zvýšení maximální rychlosti VDSL tarifů nabídne rychlejší tarif O2 Internet Aktiv i tam, kde dosud byl dostupný jen pomalejší tarif O2 Internet Optimal. Jenže opět přicházejí zmatky a nejasnosti.

Tarif O2 Internet Aktiv slibuje jako maximum rychlost 40 Mbit/s, ale je bez upozornění či nároku na slevu aktivován i zákazníkům, jejichž linka a její nastavení nedovolí této rychlosti dosáhnout ani teoreticky. Zeptali jsme se tedy O2, jaké podmínky vlastně musí linka splnit, aby na ní bylo možné rychlejší a dražší tarif aktivovat tak, aby největším efektem nebyla vyšší částka na faktuře..

To vychází z ceníku, kde uvádíme, že minimální konfigurovaný profil na službě Internet Aktiv pro VDSL technologii je: 30 144 – 40 900 kbit/s, pro ADSL pak: 12 288 – 16 384 kbit/s,“ uvedla pro Lupu Blanka Vokounová z tiskové oddělení O2. Jak si ale může zákazník ověřit, jestli se jeho linka blíží svými možnostmi k dolnímu či hornímu limitu? Podle Blanky Vokounové velmi jednoduše: „Tuto informaci sdělí obchodník při objednávce či prověřování linky.“

Malý test ovšem ukázal, že situace není zdaleka tak jednoduchá. V průběhu celého měsíce září jsme namátkově pro různé linky zjišťovali úroveň informačního servisu na zákaznické lince, ale ani jednou z dvanácti pokusů jsme se nedozvěděli, jestli linka zvládne až 40 Mbit/s nebo jen maximálně 30 Mbit/s. Pracovnice a pracovníci zákaznické linky se vždy omlouvali, že tuto informaci nemají k dispozici.A bez přímého dotazu na toto téma vůbec nepřišla řeč.

Osobní zkušenost z praxe ukázala, že tarif O2 Internet Aktiv s rychlostí až 40 Mbit/s byl bez problémů aktivován, přičemž ale profil byl nastaven na maximálně 25 Mbit/s, což by se podle dostupných informací nemělo stát. Podle Blanky Vokounové šlo v daném konkrétním případě o velmi vzácný souběh specifik konkrétní linky a okolností, kdy se přechod realizoval krátce po zvýšení rychlosti u tarifů, kdy ještě probíhaly různé změny.

KL_HLASOVANI

Nicméně i dnes u dané linky, kde operátor nemůže nabídnout více než maximálně 25 Mbit/s, jeho web Zrychlujeme.cz tvrdí, že je možné přejít tarif O2 Internet Aktiv s rychlostí až 40 Mbit/s, který O2 ale zákazníkům podle Blanky Vokounové nabízí jenom když je možné maximum alespoň 30 Mbit/s. Není to poprvé, kdy zrychlování ADSL/VDSL provázejí informační šumy a nejrůznější zmatky.

Psali jsme o nich třeba již v roce 2008, tehdy ještě v souvislosti s ADSL. Ovšem ani samotný přechod na VDSL nebyl pro některé zákazníky také zrovna hladkým procesem. A jaké zkušenost máte vy? Podělte se v diskusi pod touto zprávičkou. Zajímají nás nejen zkušenosti koncových zákazníků O2, ale i koncových zákazníků konkurenčních poskytovatelů VDSL, kteří jsou velkoobchodními zákazníky O2.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává