Hlavní navigace

Babiš a Chovanec, bojovníci za svobodný internet a digitální ekonomiku

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 22. 2. 2016

Čeští ministři se diví kritice jejich aktivit v oblasti digitální ekonomiky. Ta je ale více než oprávněná.

Když jsem asi před rokem a půl společně s několika dalšími lidmi z internetové a počítačové branže prezentoval Andreji Babišovi seznam věcí, které by bylo dobré ze strany vlády realizovat pro podporu digitální ekonomiky, pan ministr se tvářil otevřeně. „To jsou všechno body, které chceme dělat,“ řekl s tím, že na to ale potřebuje lidi a že mu ostatní v koalici hází klacky pod nohy.

Začátkem loňského roku se pak Babiš na své vlastní náklady vypravil na cestu po Spojených státech, kde mimo jiné navštívil Silicon Valley. Sešel se tam s Čechy, kteří ve Valley podnikají v technologiích, a přislíbil, že se zasadí o podporu mladých firem. A to i přesto, že se netají tím, že menší podnikání považuje za zbytečné a že hlavní jsou velké firmy jako jeho Agrofert.

V minimálně jedné věci šel Andrej Babiš do jisté míry příkladem – když nechal na svém ministerstvu financí otevřít některá data. Jinak se ale rozhodně nedá říct, že by digitální ekonomice jakkoliv pomáhal, spíše naopak.

EET bez tendru pro IBM

Demonstrace z tohoto víkendu (a nejen ona) upozornila na návrh zákona, který chce pod záminkou omezení hazardu na internetu zavést blokaci webových stránek na úrovni internetových providerů. To je jistě veliká pomoc pro digitální ekonomiku. Nejenom, že jde o zásadně nebezpečný krok z pohledu dalšího rozšiřování cenzury, zároveň by ale takový zákon přinesl providerům další byrokratickou zátěž. Nemluvě o tom, že náklady spojené s blokováním ponesou oni. A pokud by nenesli, platit by to musel stát, tedy my všichni.

Jak se v Praze demonstrovalo za svobodný internet? Podívejte se:

Šéf ANO ve svém Deníku nepolitika, tedy blogu na jím vlastněném webu iDNES.cz, odmítá, že by chtěl internet cenzurovat. Ovšem to, jak argumentuje (nebo ten, kdo za něj příspěvek psal), příliš nesvědčí o tom, že by internetu příliš rozuměl.

Někomu v digitální branži ale Babiš přece jenom pomáhá. Na zavedení elektronické evidence tržeb (EET) už se těší všichni tři mobilní operátoři, kteří získají nový a do jisté míry státem garantovaný příjem. Nějak se ty investice do 4G sítí musí zaplatit. Možná také EET vytvoří podnikatelské příležitosti pro malé firmy. Tedy pokud je dřív povinná kasička nezadusí.

Těšit se může také společnost IBM. Jak informuje týdeník Dotyk, ministerstvo financí postaví systém pro EET právě s její pomocí, i když Babiš v minulosti sliboval, že vše vybuduje svépomocí. Velký kritik neprůhlednosti navíc IBM volí bez výběrového řízení.

Chovancova klidná plavba

Velkým bojovníkem za lepší internet a digitální ekonomiku v Česku je také ministr vnitra Milan Chovanec. Nejenom že svými tahy proti ministerstvu průmyslu zbrzdil čerpání dotací na budování rychlého internetu (neschopnost ze strany MPO je v tom stejným dílem), ale staví také státní podnik NAKIT, který bude moci získávat státní zakázky bez výběrového řízení, i když se ukazuje, že předchůdce v podobě Odštěpného závodu fungoval velice neefektivně.

Novým Chovancovým plánem je navíc prosadit větší dohled nad internetem. Zatím nevíme, co přesně si pod tím představuje, evidentně je ale třeba ve jménu bezpečnosti proti svobodám na síti zakročit. „Milí piráti, jsem pro svobodnou plavbu v internetovém moři! Ale bez loupení a znásilňování… ;)“ uvedl Chovanec o víkendu na Twitteru. Asi to měl být vtip nebo nějaký dvojsmysl, ale bůh ví, co vlastně znamená.

KL_HLASOVANI

Jako záminka k volání po konci anonymity na internetu, který se podle něj nesmí stát „rejdištěm zločinců a semeništěm hnutí propagujících zlo“ mu posloužilo to, že si premiér Bohuslav Sobotka či jeho kancelář neumí zabezpečit soukromý e-mail. S omezováním přístupu k internetu přitom mají zkušenosti zatím hlavně v autoritářských státech jako je Rusko nebo Čína.

Možná by si pan ministr neměl nechat v otázkách ICT radit od Marcely Hrdé, která nyní sedí ve vedení čínské skupiny CEFC napojené na čínské armádní a tajné složky.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní