Hlavní navigace

Ballot screen uchlácholila Evropskou komisi, ta na návrh Microsoftu kývla

Jiří Macich ml.

Evropská komise dnes oficiálně oznámila dlouho očekávaný verdikt k návrhu Microsoftu pro vyřešení situace kolem předinstalovaného prohlížeče Internet Explorer v operačních systémech rodiny MS Windows, na který si v roce 2007 stěžovala norská společnost Opera Software, mimo jiné tvůrce minoritního desktopového prohlížeče Opera. Evropská komise kývla na tzv. ballot screen, čili speciální okno s informováním uživatelů o možnosti vybrat si jiný prohlížeč a nabízející hned několik nejrozšířenějších…

Evropská komise dnes oficiálně oznámila dlouho očekávaný verdikt k návrhu Microsoftu pro vyřešení situace kolem předinstalovaného prohlížeče Internet Explorer v operačních systémech rodiny MS Windows, na který si v roce 2007 stěžovala norská společnost Opera Software, mimo jiné tvůrce minoritního desktopového prohlížeče Opera. Evropská komise kývla na tzv. ballot screen, čili speciální okno s informováním uživatelů o možnosti vybrat si jiný prohlížeč a nabízející hned několik nejrozšířenějších prohlížečů. Kromě Internet Exploreru a Opery půjde o Mozilla Firefox, Google Chrome a Safari od Applu.

UX17_snitker

Podle posledních dostupných informací by se tzv. ballot screen měla objevit i v již existujících instalacích Windows XP, Windows Vista i Windows 7 formou automaticky šířené aktualizace. V posledních měsících se objevovaly hlavně dohady o způsobu řazení prohlížečů v nabídce. Microsoft je chtěl nejdříve řadit dle zastoupení na trhu, kdy by na prvním místě byl právě jeho browser. Po kritice navrhl prohlížeče řadit abecedně podle jména výrobce, ale to se zase nelíbilo, že první je Safari od Applu se zcela marginálním podílem na platformě MS Windows. Nakonec budou prohlížeče zřejmě řazeny náhodně.

Microsoft tedy dle dohody nebude pokutován, přestože Internet Explorer byl součástí jeho systémů bez přítomnosti ballot screen přes deset let. Možnost instalace konkurenčního prohlížeče a jeho nastavení jako výchozího tu ovšem byla vždy. Zákazníci se zřejmě definitivně mohou uklidnit, protože na pulty obchodů nezamíří osekaná verze MS Windows bez jakéhokoliv webového prohlížeče. Tu Microsoft původně navrhoval s tím, že by se u OEM instalací měli o dodání browseru postarat výrobci počítačů. (Bloomberg.com)

Našli jste v článku chybu?
17. 12. 2009 10:46
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Kdo na to klepne aniž by se zamyslel co vlastně dělá je blbej :)
17. 12. 2009 0:35
Až se, po oné nařízené aktualizaci statisícům a možná milionúm uživatelů Windows XP a Vista po celém světě zobrazí onen ballot screen s doporučenou změnou prohlížeče. A kolik z nich odklepne změnu,a pak se budou divit, že se jim místo IE spouští něco úplně jiného, v čem nefungují jejich důležité internetové aplikace, nedaří se spojení kvůli chybějícím certifikátům, a spousta dalších problémů. Hádám že pro IT podporu to bude něco na úrovni Y2K...