Hlavní navigace

Banky hrají karty

Nikola Rafaj 1. 2. 2001

Občas se to stane - s někým se pohádáte, abyste po několika minutách zjistili, že jste oba dva mysleli tu samou věc. Podobná situace vás může potkat, pokud se začnete bavit o českých bankách, přesněji o platebních kartách a Internetu. Guláš, který nám v podobě babylonského zmatení pojmů připravily české banky na začátku 90. let, trvá dodnes.

Podle jednoduchého průzkumu, který mezi svými uživateli provedl server Banky.cz, si pravděpodobně téměř pětina lidí plete pojem kreditní a debetní karty. Jakou máte vy?

Abychom se tím vším prokousali, zkusme krátké, velmi krátké definice:

Platební karta – plastiková karta s magnetickým proužkem (případně s reliéfním písmem a čipem) určená pro bezhotovostní platby a výběry z bankomatů. V České republice jsou rozšířené stejně jako mobilní telefony, oproti Spojeným státům, kde na hlavu připadá více než 10 karet, je jich však stále málo.

Karetní společnost – společnost udržující celosvětovou síť pro vypořádání plateb, kterou si založily banky. U nás můžeme mluvit o Europay (EuroCard/Mas­terCard) a VISA, občas o American Express.

Debetní karta – platby touto kartou se provádějí okamžitě (jednou denně), maximálně do výše zůstatku na účtu. V České republice představují přibližně 95 % všech platebních karet.

Kreditní karta – platby probíhají na úvěr, který zákazník splácí většinou jednou za měsíc. Kreditní karta není vázána na účet.

Tyto pojmy jsou poměrně jasné, zapleťme do něj ještě několik jmen:

Maestro a VISA Electron – většinou (ne nutně) debetní karty, které nelze použít na Internetu.

Eurocard/MasterCard a VISA (např. Classic) – většinou debetní karty embosované, výjimečně kreditní, které můžete použít prostředníctvím Internetu. K jejich vydání potřebujete dostatečnou kredibilitu (např. zůstatek na účtu 70 tisíc apod.).

Když už jsme se začali zamotávat v pojmech, zkusme to trochu rozmotat: nejvýhodnější z těchto karet je kreditní – můžete s ní celý měsíc bez váhání utrácet, teprve k 31. dostanete výpis, který musíte zaplatit do 3 týdnů. Pokud zjistíte, že došlo ke zneužití vaší karty (např. nákupem v internetovém obchodě na dalekém Západě), můžete tuto platbu reklamovat.

Debetní karta je výhodnější především technologicky – platby probíhají okamžitě. Jsou však náročnější finančně pro téměř všechny strany: obchodníci musí mít pro většinu karet on-line terminály, zákazníci stále peníze na účtu. Výhodné jsou však pro banky, které mají peníze pod kontrolou na účtech a proto můžou takovou kartu vydávat kdekomu (a vydělávat s volnými penězi).

V případě u nás nejrozšířnějších karet Maestro a VISA Electron můžeme mluvit jen o bankomatových kartách – v České republice stále milujeme „peníze na dřevo“, vybíráme dvacetinásobně více hotovosti než platíme s kartami v terminálech v obchodech. Přestože se tento trend začal obracet, po vánočních zkušenostech se spadlými systémy zůstane pravděpodobně zachován. Popíráme tím však naprosto smysl těchto karet – nemít u sebe bankovky a být více chráněni před finanční újmou.

tabulka 1 – Údaje za září 2000:

Karta Počet karet
Maestro 1.150.000
Eurocard-MasterCard 524.000
VISA Electron cca 1.000.000
VISA cca 700.000

Když si dobře uvědomíme současný stav, naprosto v něm chybí nejlepší služby s kartami. Proč je u nás tak málo kreditních karet, když jsou pro zákazníky nejvýhodnější (a jak potvrzují poslední léta, už se nebojíme žít na úvěr)?

Pokud budeme hledat chvíli odpověď, budeme se stále více stáčet k českým bankám. Téměř celá devadesátá léta totiž byl pro ně „drobný střadatel“ zbytečnou zátěží, proč mu nabízet víc? Velmi dlouho jim trvalo pochopit, že úvěry firmám jsou mnohem rizikovější než dát úvěr fyzické osobě. (V polovině loňského roku dosahovaly nesplacené úvěry 300 miliard korun, tzn. čtvrtina úvěrů nebyla splácená! Fyzické osoby se však na tomto čísle podílely výrazně méně než firmy.)

V současné době to však vypadá na lepší časy. V České republice se dostávají do provozu tzv. úvěrové registry, které „měří“ platební morálku drobných klientů. Kdykoliv půjdete žádat o leasing nebo i kartu, budou mít úředníci přístup k informacím o vaší kredibilitě – jak jste spláceli úvěry u různých společností. Hlasy proti střádání osobních údajů můžete utišit, neboť na rozdíl od zvyklostí v západní Evropě budou mít naše banky velmi omezený přístup k podrobným informacím. Tyto údaje budou na začátku poskytovat především dvě společnosti – bankovní Czech Credit Bureau a „leasingová“ Profira. Z jejich databází s historií čtyři nebo tři roky půjdou vyčíst pouze údaje o platební morálce, ne o majetku dlužníků – o prodlení splátek delších než 30 dnů nebo úplném nesplácení. Český zákon je na tyto věci až nepřiměřeně tvrdý, ve Spojených státech se může bankovní úředník podívat na vaše zaměstnání, současný stav účtu, kompletní historii úvěrů apod. S těmito informacemi se mu rozhoduje mnohem lépe.

Co nám mohou tyto úvěrové registry přinést? Všichni očekávají především mnoho nových služeb (například zmiňované kreditní karty s nižším ručením), ale také zlevnění úvěrů a leasingu. Pokud se budou úvěrové společnosti držet dat o zákaznících, budou moci snížit „příplatky za riziko“ z nesplácených úvěrů o několik procent.

KL_HLASOVANI

Větší ochranu platebních karet může také přinést nový zákon, upravující ručení majitele karty v případě jejího zneužití. Dosud totiž český klient nese veškerá rizika po 24 hodin od nahlášení ztráty na svých bedrech. Po vzoru Spojených států, kde klient ručí maximálně 50 dolary za jakékoliv zneužití, a Evropské unie bychom se však měli dočkat podobné úpravy – první návrh však Parlament zavrhnul.

Jak to vše dopadne, ví snad jen české banky…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!