Hlavní navigace

Berdár zaútočil na Mlynáře

Marek Antoš 6. 10. 2004

Mezi cenami, které se pravidelně vyhlašují a udělují na Invexu, už po léta patří osobnost roku. Snad kvůli tomu, že se za poslední roky propadla do mírného stereotypu, rozhodli se letos organizátoři pro značné změny. Pomoc s mediálním pokrytím však přišla z nečekané strany: před ministrem Mlynářem si veřejně "odplivl" šéf Telecomu Gabriel Berdár.

Mezi cenami, které se pravidelně vyhlašují a udělují na Invexu, už po léta patří osobnost roku. Snad kvůli tomu, že se za poslední roky propadla do mírného stereotypu, rozhodli se letos organizátoři pro značné změny. Pomoc s mediálním pokrytím však přišla z nečekané strany: před ministrem Mlynářem si veřejně „odplivl“ šéf Telecomu Gabriel Berdár.

Vlastně mne na tohle téma přivedl nejmenovaný kamarád, kterému tu novinu zvěstoval další známý: Berdár odstoupil z nominací, protože nechce dělat konkurenci Mlynářovi. Oba nás ta zpráva zaskočila – skutečnost, že se oba pánové nechovají v lásce, je tak notoricky známá, že už se snad nedá označit ani za veřejné tajemství. Že by se tedy ředitel Telecomu snažil ministrovi informatiky uhladit cestu k získání ceny, to nám nepřipadalo příliš pravděpodobné. Postupně jsme škrtli i variantu vstřícné gesto, takže nám zůstala lišácká varianta, že jde vlastně o způsob, jak Mlynáře shodit: pokud by cenu nakrásně získal, stejně všichni řeknou, že to nebylo fér.

Po přečtení zpráv, které se k tomuto tématu objevily na Euru a Novinkách, je ale zřejmé, že všechno je jinak. Berdár totiž nominaci odmítl s tím, že „nepovažuje za vhodné být na stejné listině jako pan Vladimír Mlynář, k jehož osobním a zejména odborným kvalitám má velké výhrady“.

O gentlemantském uhnutí z cesty tedy nemůže být řeči – Berdár jen využil příležitosti a veřejně na Mlynáře zaútočil. Co moje paměť sahá, něco podobného naposledy udělal Antonín Zelenka, když odmítl cenu novinářských Křepelek na protest proti tomu, že totéž ocenění získal i Ota Černý za moderování televizní Debaty. Přestože jde o odlišné případy, něco společného mají: šlo především o mediální gesto. Podstatný rozdíl však spočívá v tom, že Zelenka měl skutečně co odmítnout – cenu dostal a nepřevzal. Na rozdíl od něj Berdár zatím nezískal nic, byl jen nominován.

Uznávám, už sama nominace mezi 10 vybraných jmen je velké ocenění, ale osobnost bude jen jedna. Tím, že se Berdár ze soutěže vyřadil, podle mého názoru vykročil do prázdna. Pokud má k Mlynářovi opravdu výhrady, měl příležitost ho (znovu zase jednou) porazit.

Stále však zůstává otázka z úvodu: proč to? Osobní spory se na této úrovni zpravidla řeší mimo záběry televizních kamer a není mi jasné, proč se teď Berdár rozhodl vystoupit do světel reflektorů. Jediným vysvětlením snad může být snaha tu osobnost roku Mlynářovi tak trochu osladit. Když si totiž uvědomíte zájmy kapitánů našich ICT gigantů, kteří mají ve čtyřčlenné Akademii hned tři zástupce, je docela dobře možné, že se na Mlynářově ocenění shodnou. Ale ať už mu tu medajli daj-li nebo nedaj-li, stejně tu drobná pachuť zůstane.

Našli jste v článku chybu?

10. 10. 2004 9:46

uran (neregistrovaný)
Stejné výhrady má celý národ na zmršeného Slováka, jenž přišel vytunelovat český podnik. Ještě uvidí, až přijede někdo z Iráku mu setnout hlavu, skončí jako Robespierre. A ty prachy z odměn by mu nacpali do té díry tzv. chřtánu. U nás je tolik nelegálních zbraní, nemá někdo sniper?

6. 10. 2004 22:20

petr k. (neregistrovaný)
protoze nic jinyho si ani jeden nezaslouzi :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)