Hlavní navigace

Bez televize to nejde ani na Internetu

Aleš Miklík 27. 10. 2005

Na sklonku léta zaútočily na Česko reality show a jedna z rázových vln zasáhla i Internet. Lidé si začali houfně pořizovat vysokorychlostní připojení, aby mohli sledovat ty nejméně nudné záběry i mimo čas, kdy je vysílá televize. Na televizních přenosech bude postaven nový zpravodajský deník Aktuálně.cz a k záznamům se vrací i iDnes. Čeká český Internet vzestup díky starému médiu?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Ta otázka je samozřejmě mírně provokační, neboť český Internet je samozřejmě v souladu s tím celosvětovým na vzestupu i bez přispění kamer v několika vilách. Počty uživatelů vysokorychlostního připojení však opravdu v posledních měsících začaly znatelně stoupat [PDF, 75 KB] a potvrdily tak staré pravdy o tom, že pro rozšíření média mezi masy je třeba „masový“ obsah. Těžko říct, co se odehrává za nejčastější dialog u (spíše pomyslného) pultu poskytovatelů připojení, avšak kovaným a starosvětským internautům nezbývá než se smířit s tím, že nejčastějším požadavkem nově příchozích je zřejmě tak přízemní „Mně je celkem jedno, jak to funguje, já tomu stejně nerozumím… Hlavně aby na tom běhaly ty videa z Vyvolených!“

Televize je sice dnes už staré médium, avšak ve svých obdobách nepřestane nejspíš už nikdy slavit úspěch. Kouzlo obrazu spočívá kromě nenáročnosti pro přístup na straně publika také v touze lidí „vidět vše na vlastní oči“, a tudíž tomu mnohem víc věřit (sebevíc je tato skutečnost absurdní ve věku digitálních technologií). Pustit televizi a nechat na sebe chrlit informace je nesrovnatelně jednodušší v porovnání s náročným webem, který vydá ty největší poklady jen hrstce zkušených surferů. A navíc ve víceméně statické formě.

Na účinky televizních přenosů sází i nové zpravodajství portálu Centrum. Ve spojení s Českou televizí bude nabízet obrazové a zvukové zprávy o domácích událostech a jeho tvůrci podle všeho spoléhají na to, že se díky tomu stanou českou internetovou zpravodajskou jedničkou a podaří se jim zaplatit náklady na zřízení a provoz mohutného redakčního obsazení. Necelý týden před jeho spuštěním reaguje alespoň „z voleje“ dosavadní lídr zpravodajství iDnes a oznamuje obnovení svého televizního servisu. Nejde jen o závod o podivné prvenství. Soudě podle dosavadního vývoje, vše spěje k tomu, že kdo nebude kromě textových a obrazových zpráv nabízet i televizní přenosy, může svůj portál zabalit.

Je však skutečně český Internet na podobný přechod připraven? K důstojnému sledování videa vám linka o 64 kbit/s stačit nebude. Kolik je tu však vlastně uživatelů vysokorychlostního připojení? Český Telecom hlásí něco přes 220 tisíc zákazníků (včetně přeprodejců) svého ADSL, kabelových přípojek již je přes 100.000, množství bezdrátů se odhaduje jen velmi těžce, ale jistě nepůjde o menší číslo než to u kabelových televizí. Je to však dost na to, aby vytvořili nový model průměrného internauta, hledajícího přednostně pohyblivý obraz?

WT100

V krátké době jistě ne, avšak v dlouhodobém výhledu je budoucnost jistá. Ať se to starým internetovým harcovníkům líbí nebo ne, vývoj Internetu mají v rukou normální smrtelníci, zvyklí do té doby ovládat jen dálkový ovladač ke své televizi – a totéž očekávají od nového média. Televize bude co nevidět v mobilech a úvahy o tom, zda je to smysluplné či „potřebné“, jsou v tomto případě na místě asi tak jako ptát se, zda skutečně potřebujeme papírové kapesníky, když tu byly celá léta úspěšně ty textilní.

Nezbývá než jen doufat, že po uspokojení masové poptávky se najde i nějaký ten video obsah pro nás ostatní.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti