Hlavní navigace

Bezpečnost ve dvou týdnech: napadený Průzkumník a zneužití pluginu v Mozille i Firefoxu

Ondřej Bitto 2. 5. 2005

Během uplynulých dvou týdnů opět vyšlo několik důležitých bezpečnostních varování, která stojí nejen za povšimnutí, ale i nainstalování adekvátních záplat. Zajímavá je zejména možnost spuštění útočníkova kódu s právy právě přihlášeného uživatele pomocí Průzkumníka ve Windows 2000 nebo kompromitace cookies hrozící příznivcům prohlížečů Mozilla a Firefox.

Na stránkách serveru Security Tracker se objevil popis několika aktuálních zranitelností prohlížečů Mozilla a Firefox, přičemž první z nich se týká možnosti zneužití speciálně upraveného vyhledávacího pluginu. S jeho pomocí pak útočník může získat neoprávněný přístup ke cookies (i autentizačním) na napadeném stroji. Popisovanou skulinu si můžete vyzkoušet ve dvou variantách na testovací stránce Firesearching – Proof-of-Concept. Další potenciální nebezpečí se může skrývat v instalačním nástroji XPInstall, kde lze díky speciálně upravenému HTML souboru spustit libovolný kód na napadeném počítači. Také chybu, která tkví v podvržených odkazech umožňujících vzdálené spuštění kódu, si můžete otestovat, a sice na stránce Firelinking – Proof-of-Concept. Uvedené problémy lze vyřešit najednou instalací updatu na verze Firefox 1.0.3 a Mozilla 1.7.7.

Stručný popis středně kritické chyby v produktu Kerio MailServer se objevil na stránkách Secunia. Útočník díky ní může pomocí speciálně upraveného e-mailu způsobit DoS, nové verze 6.0.9 se však tento problém již netýká.

Patříte-li mezi příznivce kancelářského balíku OpenOffice, pak na stránkách SecurityFocus můžete nalézt detailní informace o chybě způsobující přetečení zásobníku. Při zpracování dokumentů .doc se speciálně upravenou hlavičkou pak může útočník v důsledku chyby ve funkci StgCompObjStre­am::Load() spustit libovolný kód. Opravu si můžete stáhnout na domovských stránkách projektu.

Na stránkách Secunia se dále můžete dočíst o méně kritické chybě v systému Windows XP, která způsobuje DoS. Chyba nastává při vykreslování velkého obrázku obsaženého například na některé HTML stránce, přičemž zmiňovaný DoS lze provést úmyslnou úpravou jeho atributů. Náchylné jsou systémy Windows XP Home Edition i Windows XP Professional.

Společnost iDefense informovala o zranitelnosti produktu McAfee Internet Security Suite 2005, která může vést ke kompromitaci napadeného systému. Kámen úrazu leží v souboru uchovávajícím přístupová práva ACL (Access Control List). Poté, co administrátor nainstaluje Internet Security Suite 2005, umožňuje implicitní ACL běžným uživatelům modifikovat právě nainstalované soubory. Vzhledem k tomu, že se některé aplikace spouštějí jako systémové služby, může úspěšný útočník při startu systému zajistit spouštění i jiného programu než produktu McAfee. Řešením je aktualizace aplikace Internet Security Suite 2005 pomocí automatických o­prav.

Podle informace uvedené na GreyMagic lze na systémech Windows 2000 zneužít Průzkumníka (Windows Explorer) ke spuštění libovolného kódu s právy právě přihlášeného uživatele. Chyba nastává při vytváření náhledu ve zmiňované součásti systému Windows, přesněji když se načítá pole obsahující informace o autorovi vybraného souboru. Pokud tato položka obsahuje e-mailovou adresu, je automaticky převedena do hypertextového odkazu typu „mailto:“, což umožňuje vložit dodatečný kód. Nebezpečí je o to větší, že soubor není zapotřebí vůbec spouštět, ale stačí jeho vybrání v Průzkumníku s aktivovanými náhledy. Tak například pokud soubor (třeba dokument MS Word) obsahuje v poli autor hodnotu

a@b' style=‚background-image:url(javas­cript:alert(„Suc­cessful injection!“))‘

MIF16

dojde okamžitě po jeho vybrání v Průzkumníku k zobrazení odpovídajícího okna s textem Successful injection!. Na stránkách s původní zprávou jsou uvedeny tyto demonstrace zranitelnosti (soubor uložte na disk a vyberte v Průzkumníku):

Soubor Popis
simple.doc Provádí v textu uvedenou ukázku se zobrazením okna.
copy.doc Automaticky vytváří novou kopii sebe sama v aktuálním adresáři.
rename.doc Soubor začne automaticky přejmenovávat sebe sama.

Chyby byly potvrzeny pro Windows 2000 verze Professional, Server i Advanced Server a prozatímní doporučená ochrana spočívá v zapnutí klasického (tedy ne WWW) zobrazování obsahu složek.

Anketa

Využíváte doplňkové vyhledávací pluginy (Google, Centrum, Jyxo apod.) v prohlížečích Mozilla Browser a Firefox?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?