Hlavní navigace

Bill odchází, dědictví zůstává

Vojtěch Bednář

William H. Gates chce do roku 2008 odejít ze svých funkcí v Microsoftu a věnovat se naplno charitě. Konec vrchního softwarového inženýra chtě nechtě znamená přechod z jedné éry IT do jiné. Doufejme že lepší.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Zakladatel a hlavní softwarový architekt společnosti Microsoft se chce od července 2008 věnovat již pouze charitě. Znamená to, že nejbohatší muž světa opustí své funkce v rámci firmy a přenechá tak software svým kolegům. Tuto zprávu jste pravděpodobně zachytili i v případě, že se o svět IT jinak nezajímáte, přinesla ji totiž nejen odborná, ale i obecná média. Bill Gates se v minulosti již zbavil svých funkcí, mimo jiné postu CEO společnosti, který přenechal Stevu Ballmerovi, a i když svůj odchod rozhodně neztotožňuje se snahou jít do zasloužené penze, pro Microsoft, a potažmo pro celý svět informačních technologií, to bude znamenat mnohem více, než se na první pohled může zdát.

Ač představitelé největší softwarové firmy na světě a dominantního dodavatele operačních systémů, kancelářských balíků atd. při žádné příležitosti neopomenou zdůraznit svou inovativnost, Microsoft je ve skutečnosti spíše než vynálezcem velkým implementátorem a obchodníkem. Nic proti Billu jako programátorovi a už vůbec nic proti Gatesovi v roli filantropa, ale to podstatné, co redmontský gigant udělalo gigantem, není software, ale management. O roli Hlavního softwarového Architekta, v níž Bill Gates zatím vystupuje a kterou si díky své omnipotenci v rámci firmy napsal na tělo, si nelze udělat jiný obrázek, než že jeho prací bylo vymýšlet vize a pak jimi indoktrinovat podřízené. Z vizí vyplývají produkty, ale to, co je pro jejich následnou úspěšnost důležité, není kvalita, nýbrž prodej. I tak je ale Bill Gates pro Microsoft (ale nejenom pro něj) daleko více ikonou, svatým obrázkem, nejvyšším z nejvyšších, než skutečným člověkem, který by měl čas a možnost věnovat se dílčím problémům. Každodenní přítomnost – byť ne fyzická – takové ikony ale znamená pro motivaci vývojářů a manažerů více než sebetlustější výplata. Bill Gates umí, respektive má schopnost, charismatického vedení. Rtuťovitý Steve Ballmer, který nedostatek této schopnosti zakrývá tanečky na prezentačním pódiu a cholerickým vřeštěním, v podobné roli neobstojí.

Kola a kolečka Microsoftu se točí příliš rychle, než aby je odchod otce zakladatele mohl výrazně vychýlit z dráhy. Ale nepřítomnost modly, která má schopnost vytvářet abstraktní vize a spojovat jimi lidi, vyvolává obavy a diskuze již nyní – dva roky před datem, které si Bill Gates určil. Jeho firma tak přijde o část své tváře, o osobní image génia v čele, ať už je to s jeho genialitou ve skutečnosti jakkoliv. A to je věc, která se časem musí projevit jak v produktech, tak i v marketingu. Může to, jakkoliv se podobná úvaha zdá nepravděpodobná, uvolnit ruce konkurenci měrou, jaké by sama dokázala jen stěží dosáhnout.

Mezi Microsoftem teď a Microsoftem bez Billa Gatese bude rozdíl, jakkoliv se jej firma pokusí zastírat. A i když tento rozdíl společnosti z Redmondu přinese nejspíše bolest, pro obor jako takový to podle mého názoru bude vítaným osvěžením. Přeji Billovi hezký důchod a nadaci manželů Gatesových hodně úspěšných projektů. A přeji světu IT bez dalšího z původních mohykánů lepší zítřky.

Našli jste v článku chybu?

5. 7. 2006 21:58

smile (neregistrovaný)
Osobně si myslím, že naprostá většina dnešních uživatelů si pod linuxem ani neťukne. A co se týče nekvality produktů, tak můžeš například vyměnit office za open office. Nemyslím si ale, že bys byl spokojenější ...

28. 6. 2006 16:26

uživatel si přál zůstat v anonymitě
pripada mi to jako, kdyz odchazi napoleon a jeho misto prebira murat ci berthier :) gates byl nepochybne v roli sefa velky strateg a vizonar,to mu nelze poprit,ostatne ani jeho chyby ne, proste bude dalsi kapitola,jak bude pokracova a jak bude dlouha uvidime :)
Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák