Hlavní navigace

BIS chce přístup k datům mobilních operátorů

Jiří Macich ml.

Zpravodajský server ČT 24 přišel s informací, že Bezpečnostní informační služba (BIS) žádá od vlády rozšíření svých pravomocí. Chce mít možnost přístupu k datům od mobilních operátorů jako jsou informace o hovorech a textových zprávách, z nichž lze třeba vyčíst i přibližnou polohu volajících. BIS chce také přístup k telefonnímu seznamu obsahujícímu i čísla zákazníků, kteří si výslovně nepřáli jejich zveřejnění. Vláda má o požadavku BIS jednat tento týden.

Zpravodajský server ČT 24 přišel s informací, že Bezpečnostní informační služba (BIS) žádá od vlády rozšíření svých pravomocí. Chce mít možnost přístupu k datům od mobilních operátorů jako jsou informace o hovorech a textových zprávách, z nichž lze třeba vyčíst i přibližnou polohu volajících. BIS chce také přístup k telefonnímu seznamu obsahujícímu i čísla zákazníků, kteří si výslovně nepřáli jejich zveřejnění. Vláda má o požadavku BIS jednat tento týden.

Jen velmi obtížně můžeme rozkrývat kontakty, kterými se zabýváme v kontextu terorismu, kontrašpionáže, ochrany ekonomiky nebo organizovaného zločinu, uvedl pro Českou televizi Jan Šubert, mluvčí BIS. Posílení pravomocí BIS by mohl posvětit připravovaný zákon o Generální inspekci ozbrojených sborů z dílny ministerstva vnitra. My skutečně z dlouhodobého hlediska tento záměr BIS podporujeme, ale nedomníváme se, že je to nejlepší cesta, jak tento záměr prosadit. Tedy spojit ho s Generální inspekcí, která s tím vůbec nesouvisí, řekla pro ČT mluvčí rezortu Jana Malíková.

Našli jste v článku chybu?
17. 3. 2009 1:16
:-) (neregistrovaný)
Tento zákon (nebo jeho návrh) je pouze proti svobodnému žití běžných obyvatel! Jistě nemusím na technickém serveru vysvětlovat, že pokud už je někdo "ultramegasuperspeciální terorista plánující ovládnutí galaxie" :-DDD Tak má dost možností NEZJISTITELNE komunikace a to i polohou... Může využívat různé VoIP systémy, maily, IM komunikaci, vysílačky (všechny tyto komunikace samozřejmě šifrovaně, za použití např. různých VPN a podobně) + jako mobilní zařízení obyčejný PAGER - jehož poloha…
16. 3. 2009 16:10
Honza (neregistrovaný)
"Jen velmi obtížně můžeme rozkrývat kontakty, kterými se zabýváme v kontextu terorismu, kontrašpionáže, ochrany ekonomiky nebo organizovaného zločinu," Jestli jde jen o tohle, tak stačí když BIS dostane přístup k datům politiků + lidí se kterými se kontaktují.